Eksperci: rodzice kupujący dziecku sprzęt elektroniczny powinni mieć świadomość zagrożeń

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Raz za razem częściej pod spodem choinką pociechy znajdują sprzęt elektroniczny: laptopy, konsole, smartfony. Instytut badawczy NASK i Fundacja Pociechy Niczyje przypominają, że korzystanie przez dzieci z tychze urządzeń wiąże się zagrożeniami, na które uwagę powinni zwrócić rodzice.

NASK i FDN prowadzą poprzednio świętami akcję „Zakup [email protected]”, która wspomina, że zeby dziecko było bezpieczne korzystając z urządzeń mobilnych, ma obowiazek umiejętnie się nimi posługiwać oraz mieć świadomość zagrożeń, jakie mogą je spotkać online. Wiedzę o tym muszą też mieć przede wszystkim rodzice decydujący o zakupie peceta, telefonu komórkowego czy też konsoli sluzace do gier.

„Myślę że już dzieciom w wieku szkolnym taki sprzęt jak notebook, komputer czy tablet można kupić. Ważne jest to, żeby rodzice zwracali uwagę, po jaki sposób i jakim sposobem długo najmlodszych z niego korzystają, z których stron, serwisów, aplikacji. Mechanizmy kontroli należy dostosować sluzace do wieku dziecka” – radzi Łukasz Wojtasik z FDN. Zwrócił uwagę, że ciezej o kontrolę korzystania wraz z smartfona, ponieważ nosi się go za kazdym razem przy sobie, więc obdarowane przedtem dziecko powinno być starsze. „My wskazujemy na ilosc lat gimnazjalny” a mianowicie dodaje.

Także Martyna Różycka z zespołu ekspertów zajmujących się nielegalnymi treściami w sieci – dyżurnet. pl, zaznaczyła, że opiekunowie planujący kupno taki urządzeń powinni przede wszystkim pamiętać na temat wieku swego dziecka. „Inaczej przygotujemy sprzęt dla kilkulatka, inaczej gwoli nastolatka, jednakze zawsze i bezwzględnie instalujemy aktualne oprogramowanie komputerowe antywirusowe, pamiętamy o aktualizacjach wszystkich programów zainstalowanych dzieki urządzeniu, badz włączamy aktualizacje automatyczne” – zaznaczyła Różycka.

Jak podkreśliła, warto zainstalować także specjalny program kontroli rodzicielskiej. „Takie programy pozwalają na ustawienie jednego zakresu korzystania ze sprzętu komputerowego np. dwa godziny dziennie na wszystkich urządzeniach: tablet, laptop, smartfon. No i w kazdej sytuacji ustalmy po programie reguly korzystania poprzez dziecko sposród urządzenia, na jakie strony w internecie może wchodzi, które to programy może uruchamiać itp. ” a mianowicie dodała Różycka.

Specjalistka podkreśliła, że opiekunowie, którzy będę chcieli kupić swojemu dzieciom smartfon powinni ustalić wraz z nim reguly korzystanie z tego urządzenia. „Należy pamiętać o umówieniu się z malym, czy może korzystać wraz z funkcji videorozmowy, płatnych sms-ów, MMS-ów i jaki wydaje sie byc ogólny zakres na gadki i sms-y. Warto również u operatora zastrzec możliwość otrzymywania reklam czy informacji handlowych” a mianowicie zaznaczyła Różycka.

Wojtasik podkreślił, że bezkonkurencyjnym sposobem inspekcji są rozmowy z malym – podejmowane od najmłodszych lat.

„Z jednej strony www jest naprawde, że dzieci – pokolenie cyfrowych tubylców – korzystają z takiego sprzętu jak tablety czy smartfony zupełnie intuicyjnie. Mnie może sprawiać to większy kłopot. Nie dogonimy pierwotnego pod tym względem, lecz jako opiekunowie musimy starać się być na bieżąco. Natomiast opiekunowie są roztropni i mają doświadczenia, którego dzieciom brakuje. To my musimy zwrócić ich uwagę na sprawy związane wraz z prywatnością, wizerunkiem, ryzykiem, które wiąże się z publikowaniem zdjęć lub innych materiałów, konsekwencje nierozważnych decyzji” – przekonuje Wojtasik.

„Dzieciaki korzystają z takowego sprzętu po szkole, często zdarza się, że ktoś wchodzi dzieki ich rachunek rozliczeniowy na facebooku i coś bez ich wiedzy publikuje albo daje do galerii zdjęć. Owe zdjęcia są potem przesyłane, przerabiane bez wiedzy właściciela. Takie nieskomplikowane rozwiązania jakim sposobem zabezpieczenie sprzętu hasłem, rozsądek przy publikowaniu materiałów pozwolą tego uniknąć. Tego pociechy powinny dowiedzieć się od rodziców” – uważa profesjonalista.

Podkreśla, że warto mieć wgląd po to, wraz z jakich aplikacji dziecko korzysta. „Z 1 strony aplikacje mogą zaszkodzić sprzętowi, zdarza się, wraz z wyciągają dane, są często bardzo napakowane reklamami, jakie mozliwosci utrudnia uzytkowanie nich, wiele jest po prostu bezwartościowych. Często aplikacje proszą o wniosek numeru karty kredytowej. Rodziciel podaje raz, a nastepnie zdarza się, ze najmlodszych z tegoz korzystają przy niekontrolowany sposób, np. po grach – wyposażają bohatera w nową broń, tuningują samochody. I choć są to wirtualne gadżety, kosztują realne pieniądze” – wskazuje Wojtasik.

Wskazuje też dzieki zagrożenia związane z geolokacją. „Coraz częściej np. dzieki naszym opisie facebokowym pojawia się dane o obszarze, gdzie się łączymy wraz z internetem. To daje możliwość śledzenia, w którym miejscu dziecko się znajduje, lecz także poznania jego powszednich zwyczajów. To może stwarzać zagrożenie, choć nie należy go demonizować. Jednak warto pamiętać, że zostawiamy ślad, gdzie jesteśmy” – mówi Wojtasik.

Chętnie kupowanym podarunkiem są też gry. „Często dziecko oferuje tytuł rozrywki, a rodzic po prostu pozyskuje. Tymczasem nie wszystkie rozrywki są wlasciwe dla dzieci, warto się zainteresować, co to za uciecha. Pomocny tu jest system PEGI, który wskazuje jak i równiez wiek wlasciwy dla gracza, i treści, jakie występują w produkcji. Najlepszy jednakze sposób, który polecamy rodzicom, to sprawdzenie gry w własną rękę. Znając do niej tytuł, przez wyszukiwarkę swobodnie znajdziemy poglady, komentarze, zas w serwisie youtube – urywki filmów zarejestrowanych przez zawodników. To umozliwia łatwo zorientować się, czy gra wydaje sie odpowiednia. Jak i równiez może naszej firmie powiedzieć, więcej niż uklad PEGI” a mianowicie podpowiada Wojtasik.

Różycka podkreśliła, że obok zakupie gier telewizyjnych do gier rodzice musza zwrócić szczególną uwagę w możliwość łączenia się z internetem. „Może się, bowiem zdarzyć, że dziecko osobiscie zakupi dodatkowe przedmioty po grze badz dodatkowe funkcje. Należy zwrócić uwagę również na możliwość komunikacji z innymi graczami, ponieważ nie wydaje sie byc to zalecane w urządzeniach przeznaczonych gwoli młodszych dzieci” – zaznaczyła Różycka.

Na stronie internetowej http://www.saferinternet.pl/pl/poradnik można zapoznać się sposród poradnikiem gwoli przeznaczonym na rzecz rodziców planującym kupić swoim dzieciom sprzęt elektroniczny. (PAP)

krm/ akw/