Eksperci: efektywna ochrona natury dzięki unijnej ochronie prawniczej

Category: inne
27 lipca, 2020

*Wiele zagrożonych gatunków zwierząt jak i równiez roślin udało się uratować dzięki unijnej ochronie sadowej – podkreślali w piątek uczestnicy narady ws. programów Natura 2000 i funduszu Life przy Chyrzynie (Lubuskie). *

Z szansie 20. rocznicy dyrektywy siedliskowej i funduszu Life po siedzibie Parku Narodowego Ujście Warty w Chyrzynie odbyła się konferencja na temat programów Natura 2000 i funduszu Life a takze „Piknik wraz z Naturą” po Słońsku.

„Możemy wykazać, że dzięki opiece prawnej i projektom Life bardzo wiele gatunków rozwija się teraz znacznie pomyślniej” – mówił dzieki konferencji szef działu ds. ochrony natury w DG Environment Komisji Europejskiej Stefan Leiner.

Dyrektor ds. opieki przyrody w niemieckim Ministerstwie Środowiska Elsa Nickel chwaliła Polskę zbytnio szybkie wdrażanie dyrektywy siedliskowej i sporzadzanie sieci Natura 2000.

„Po 20 latach ustanawiania necie Natura 2000 i wdrażania dyrektywy siedliskowej w Niemczech mamy dobre doświadczenia. Nie było konkretnego projektu infrastrukturalnego, jednej inwestycji infrastrukturalnej, która by się nie powiodła w związku z dojsciem dyrektywy siedliskowej i sieci Natura 2000. Natura 2000 nie stała się instrumentem, który by sabotował, bojkotował rozwój ekonomiczny” – powiedziała Nickel.

Według zastępcy generalnego dyrektora gwarancji środowiska Piotra Otawskiego sieć Natura 2000 sprawdza się, gdyż pomimo prowadzenia na terytorium polski wielu lokaty infrastrukturalnych udaje się zachować zasady gwarancji przyrody.

„W pewien sposób doścignęliśmy sedziwe państwa UE w zakresie konstruowania sieci i całego programu wokół” a mianowicie ocenił.

W zakresie obchodów jubileuszu odbył się „Piknik z Naturą” przy Słońsku – plenerowa biba o charakterze edukacyjno-rozrywkowym dla najmlodzszych i młodzieży.

Dyrektywa siedliskowa została uchwalona przez państwa UE w 1992 roku. Razem wraz z dyrektywą ptasią tworzy filary sieci Przyroda 2000, której celem wydaje sie byc zachowanie określonych typów siedlisk i gatunków uważanych zbytnio cenne i zagrożone. Finansowym wsparciem na rzecz sieci jest program Life. Dyrektywa siedliskowa reguluje maksymy ochrony zwierząt, roślin i siedlisk przyrodniczych oraz funkcje ochrony obszarów Natura 2000.

Tereny Przyroda 2000 są największym ukladem obszarów chronionych na świecie i zajmują prawie dwadziescia proc. powierzchni UE. Na terytorium polski sieć absorbuje prawie 20 proc. przesrtrzeni lądowej panstwie.

Patronem medialnym konferencji ws. Natura 2000 i funduszu Life a takze „Pikniku sposród Naturą” w Słońsku była Polska Filia Prasowa. (PAP)

mmd/ amac/ bk/