Ekonomista Jacek Nowak zajmie się finansami Kompanii Węglowej

Ekonomista Jacek Nowak zajmie się finansami Kompanii Węglowej
Category: inne
27 lipca, 2020

Ekonomista dr Jacek Nowak będzie wiceprezesem Kompanii Węglowej ds. ekonomiki i finansów. W piątek rada nadzorcza firmy wybrała go na tek krok stanowisko spośród ośmiu kandydatów, dopuszczonych az do rozmów kwalifikacyjnych. Ogółem sluzace do konkursu stanęło 16 osób.

Wyłonienie nowego wiceprezesa było następstwem rezygnacji Bogusława Oleksego, który – na wygranym jesienią ubiegłego r. konkursie a mianowicie miał objąć to stanowisko z początkiem stycznia. Złożył jednak rezygnację, pozostając wiceprezesem katowickiej spółki Węglokoks.

43-letni dr inż. Jacek Nowak jest adiunktem w katedrze finansów w Zakładzie Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń Gospodarczych Uniwersytetu Gospodarczego w Katowicach. W pracy naukowej specjalizował się w strategiach finansowania przedsiębiorstw, restrukturyzacji jak i równiez procesach naprawy podmiotów ekonomicznych, uwarunkowaniach upadłości firm oraz ich analizie finansowej, zas także po planowaniu finansowym i controllingu. Jest pisarzem wielu publikacji naukowych.

Nieznany wiceprezes KW ma duże doświadczenie przy biznesie. Za posrednictwem kilka czasów był metrów. in. dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Zakładów Azotowych Kędzierzyn, kierował też finansami m. in. Iveco Poland.

5 października ubiegłego roku Kompania Węglowa poinformowała na temat rezygnacji dwojga dotychczasowych wiceprezesów: Ewy Malek-Piotrowskiej (ds. finansów) i Zbigniewa Paprotnego (ds. sprzedaży). Przyczyn dymisji nie zaakceptowac podano. Zdymisjonowani wiceprezesi sprawowali swoje opcje od 2008 roku. Odeszli w trakcie trzyletniej kadencji.

Na wakujące stanowiska ogłoszono turniej, rozstrzygnięty po połowie listopada 2012 r. Na wyobrazenie wiceprezesa ds. sprzedaży i marketingu wybrano Wojciecha Kotlarka, a wiceprezesa ds. finansów – Bogusława Oleksego, który później zrezygnował. Na swoim miejsce ogłoszono kolejne postępowanie konkursowe, az do którego zgłosiło się szesnascie osób. Połowa zgłoszeń nie zaakceptowac spełniła wymogów formalnych.

Po połowie tego roku kończy się takt wszystkich członków zarządu Kompanii Węglowej.

Kompania Węglowa wydaje sie byc największą górniczą firmą na starym kontynencie. Zatrudnia przeszlo 60 tys. osób po 15 kopalniach. 1 02 spółka, powstała dzięki przejęciu majątku pięciu dawnych spółek węglowych, będzie świętować 10-lecie istnienia. (PAP)

mab/ amac/