Ekolodzy w całej Polsce wskoczyli do rzek

Category: inne
27 lipca, 2020

Big Jump – pod spodem takim hasłem w w porzadku. 20 miejscowościach w całej Polsce jednostki, którym ochrona srodowiska nie jest obojętna, wkroczyli przy niedzielę wedlug południu sluzace do różnych naszych rzek. Zamyslem akcji było zwrócenie bacznosci na forma czystości tych wód.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP prezes Klubu Gaja Jacek Bożek, ciekawosc ogólnopolskim happeningiem przerosło przewidywania.

„Akcja odbyła się po wielu nieplanowanych wcześniej rejonach; ostatnie zgłoszenia otrzymywałem nadal dzisiaj rano. Jestem bardzo usatysfakcjonowany, że jednostki mimo wakacji potrafili się zwołać i przyłączyć az do akcji. Rozumieją, że nieskalana rzeka przy ich sąsiedztwie to lepsza jakość życia. W dwóch miejscowościach zaczęli nawet od czasu sprzątania” – powiedział.

Fabula odbyła się m. in. w Wiśle, Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku, Krakowie, Miasteczku Śląskim czy Sosnowcu. W tym ostatnim organizatorzy wybrali szczególny punkt na mapie – Trójkąt Trzech Cesarzy. To o tematyce historycznej miejsce, położone u zbiegu Białej Przemszy i Ciemnej Przemszy, dzieki pograniczu Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna, gdzie po Kongresie Wiedeńskim po 1815 r. przez nieopodal 100 lat stykały się granice państw zaborczych – Austrii, Rosji i Prus.

W niedzielę zgromadziło się tam w porzadku. 30 osób, reprezentujących m. in. Towarzystwo Teraz Sosnowiec. Ponieważ Biała Przemsza wydaje sie w tym miejscu mulista i zarośnięta, weszło az do niej kilkanascie osób, inni wspierali gryzie mentalnie.

„W Unii Europejskiej jest miejscem ma szczególny wymiar. Mamy nadzieję, że z czasem zostanie lepiej zagospodarowane. Mogłyby tu powstać np. jakieś tarasy widokowe” – powiedział PAP jeden sposród organizatorów Przemysław Chwistecki.

Akcja Big Jump jest urzadzana co 5 lat od 2005 sluzace do 2015 wraz z względu na wprowadzenie przy 2015 roku Ramowej Dyrektywy Wodnej we wszystkich panstwach Unii Europejskiej. H2o powierzchniowe maja obowiazek do tego czasu osiągnąć dobry postac chemiczny jak i równiez ekologiczny.

„Jeśli nic się nie zmieni, Polska nie ma szans na osiągnięcie warunków określonych w dyrektywie” – ocenił Jacek Bożek.

Fabula ma wymiar europejski. W czasie pierwszego Big Jump przy 2005 r. organizacja European Rivers Network zanotowała 250 tys. oficjalnych spotkań nad rzekami po 22 panstwach, również w Polsce.

W Polsce Big Jump jest organizowany w zakresie programu Stowarzyszenia Ekologiczno a mianowicie Kulturalnego Klub Gaja „Zaadoptuj rzekę”, który dofinansowano wraz z środków Narodowego Funduszu Gwarancji Środowiska jak i równiez Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, pod patronatem ministra środowiska. (PAP)

lun/ pad/