Dyskusja o deregulacji w Senacie; kolejne przeróbki

Category: inne
27 lipca, 2020

Kolejne przeróbki zaproponowali w środę senatorowie w debacie plenarnej morzem uchwaloną w kwietniu ustawą łagodzącą wyzwania dostępu az do 50 zawodów, czyli Jak i równiez transzą deregulacji. Senatorowie, choć ogólnie popierali ideę deregulacji, krytykowali do niej konkretne zapisy.

Senatorowie przyznali, że ustawa wydaje sie byc trudna i wielowątkowa oraz, że budzi wątpliwości, szczególnie co do zawodów prawniczych, przewodników turystycznych jak i równiez rzeczoznawców majątkowych. We wtorek połączone senackie komisje praw człowieka, praworządności i petycji, gospodarki narodowej i ustawodawcza zaproponowały 180 poprawek az do pierwszej transzy deregulacji. Po środę po debacie plenarnej senatorowie NA, PiS jak i równiez PSL zgłosili kolejne przeróbki.

Dotyczą ów kredyty m. in. profesji zarządców nieruchomości. Jan Maria Jackowski (PiS) wnosi w poprawce, aby zarządca nieruchomości musiał ubezpieczać się od odpowiedzialności cywilnej, natomiast także a mianowicie w imię bezpieczeństwa tworzenia zawodu a mianowicie aby musieli wykonywać swe czynności na podstawie umowy, która obowiązkowo posiada formę pisemną.

Senator PSL Andżelika Możdżanowska złożyła poprawki dotyczące metrów. in. zawodu notariusza i rzeczoznawcy majątkowego, które po jej przekonaniu pomogą skorygować „zapisy krzywdzace dla funkcjonowaniu państwa i jego obywateli”.

Aleksander Pociej (PO) ustawę deregulacyjną dotyczącą 50 profesji uznał zbytnio „groch z kapustą”. „Nie wiem, jaki był powód łączenia po ustawie zawodów tak dalekich od mojej dziurki. Z jednej strony, naprawde wrażliwe profesje jak notariusz, komornik, rzeczoznawca, zarządca nieruchomości, a sposród drugiej – lider klubu pracy, czy bibliotekarz. Nie mam przeświadczenia, że przy resorcie dokonano całościowej zestawienia o rezultatach tej modyfikacje. To wygląda tak: minister podszedł sluzace do muru jak i równiez wyjął cegłę tu, tu i w tamtym miejscu. Ale jak z muru o kategorii +wymiar sprawiedliwości+ wyjmie się 20 cegieł, to cała ściana może polecieć” – mówił.

W jego weryfikacji, w wspólzawodnictwach zaufania ogólnego nie można tak łatwo zmieniać. „W ostatnich dobach klub PiS miał dowód, jak ważne jest, kogo się dopuści do zawodu adwokata” – mówił, nawiązując do sprawy mec. Rafała Rogalskiego, który wpisał się na listę adwokatów wedlug innej niż adwokacka produktów. „Zderegulowany zarządca, notariusz jak i równiez rzeczoznawca, jakim sposobem dobrze się razem postarają, to żaden obywatel nie może czuć się bezpiecznie, a każdy z nas może zostać obrobiony z majątku swego życia” – dodał Pociej.

„Czy pan, wiceminister sprawiedliwości, doktor habilitowany nauk prawnych, poleciłby przyjacielowi, który ma kłopoty ze znalezieniem obrońcy do kwestie karnej, adwokata wpisanego właśnie na listę adwokacką, na trzyletniej dzialalnosci w zawodzie komornika? ” – pytał obecnego w Senacie wiceministra Michała Królikowskiego. „Poleciłbym mu cztery nazwiska dobrych adwokatów” – odparł wiceminister.

„Ustawa niesie duzo zmian mających na celu walkę z korporacjonizmem jak i równiez naruszaniem prawa, ale nie ustrzeżono się zmian na temat charakterze ideologicznym. Czasem dzierzy się wrażenie, jakby autorom ustawy państwo przeszkadza. Niektóre propozycje deregulacji zmierzają do degradacji zawodów, co interpretuje się aczkolwiek jako próbę nacisku w grupy wpływów. A na degradację lokalizacji zawodowej liczą ci, którzy sami nie zaakceptowac spełniają wymogów – jak i równiez rząd wstecz sprzyja obniżając wymogi” – wskazywał Jan Rulewski (PO).

Były jak i równiez głosy aprobaty: „To rzetelna droga, kobiety ministrze, więcej odwagi także w innych zawodach. Wedlug tej ustawie widać, jakim sposobem wielką siłę mają korporacje” – mówił Jan Michalski (PO).

Wiceminister Królikowski podkreślał, że choć nigdy nie zaakceptowac da się na 95 procent powiedzieć, że jakaś ustawa wydaje sie zgodna sposród konstytucją, to gdy idzie o ustawę deregulacyjną resort sprawiedliwości szczegółowo analizował linię orzeczniczą Trybunału Konstytucyjnego odnosnie do zasad tworzenia zawodu – aby wystrzec się owego zarzutu.

Ustawa deregulacyjna była jednym wraz z sztandarowych projektów poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. „Obalamy mur, zbytnio którym przedsiebiorstwa zawodowe zazdrośnie strzegły wlasnych przywilejów. Jawnie zawodów da nowe obszaru pracy na rzecz młodych na terytorium polski, by nie zaakceptowac musieli emigrować i szukać tej robocie za granicą” – mówił w kwietniu Gowin wedlug przyjęciu przez Sejm tej ustawy.

Glówna z trzech transzy deregulacji przygotowana po resorcie sprawiedliwości ma w celu zredukowanie części wymogów formalnych w dostępie do profesji metrów. in.: notariusza, komornika, mecenasa, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, pilota wakacji, pracownika opieki, detektywa, rzeczoznawcy majątkowego, syndyka, zarządcy i pośrednika nieruchomości, geodety, bibliotekarza i taksówkarza. Druga (89 zawodów) wydaje sie już po uzgodnieniach międzyresortowych; zaawansowane są także prace nad zamyslem trzeciej transzy (103 prace z branży finansowej i technicznej).

„Wszystkie zmiany zapoczątkowane przez Jarosława Gowina będą realizowane. Wciaz przed wakacjami na posiedzenie rządu może trafić trzecia transza deregulacji” – zapowiedział niedawno nieznany szef resortu sprawiedliwości Producentów Biernacki. (PAP)

wkt/ bno/ mow/