Dług Cypru będzie nizszy? Ateny liczą na uklad z wierzycielami

Dług Cypru będzie nizszy? Ateny liczą na uklad z wierzycielami
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Rząd Grecji potrzebuje osiągnąć wstępne porozumienie wraz z międzynarodowymi wierzycielami na spotkaniu ministrów finansów strefy ó 24 04 – powiedział grecki minister finansów Janis Warufakis w opublikowanej przy poniedziałek rozmowie z dziennikiem „Naftemporiki”.

– Podczas spotykania eurogrupy dwudziestu czterech kwietnia powinno sie wstępnie sfinalizować negocjacje, wedle porozumieniem zawartym z eurogrupą 20 lutego – powiedział Warufakis.

Rząd w Atenach, któremu grozi utrata płynności finansowej, pragnie, by konwersacji zakończyły się „jak najszybciej” – powiedział grecki minister, zastrzegł aczkolwiek, że jego kraj nie zaakceptowac zaakceptuje warunków, które „dławiłyby go gospodarczo”.

– Po przeciwieństwie az do poprzednich rządów nie skażemy kraju dzieki długotrwałe duszenie się. Konwersacji zakończą się, gdy osiągniemy godne uklad, dające greckiej gospodarce okazje na rzeczywistą stabilizację jak i równiez znaczący wzrost – powiedział Warufakis.

Zapytany, czy wzgledem piętrzących się trudności myśli o abdykacji ze swojego stanowiska, jezyk homera minister odparł: „Ani za posrednictwem chwilę”.

dwadziescia lutego Atenom udało się porozumieć wraz z wierzycielami w sprawie przedłużenia na temat cztery miesiące pomocy obcych kredytodawców. Wsparcie ta – warta 7, 7 mld euro ostatnia transza pakietu ratunkowego – została jednak uzależniona od momentu opracowania poprzez Grecję nowej listy reform, która powinien zostać zatwierdzona przez kredytodawców, czyli UE i Międzynarodowy Fundusz Pieniezny.

Warufakis uspokajał w niedzielę po spotkaniu z szefową Funduszu Christine Lagarde, że Grecja „ma zamiar wywiązać się ze wszelkich zobowiązań wobec kredytodawców”, w tym spłacić w terminie, do czwartku, opiewający na 450 mln euro kredyt od MFW.

W ostatnich dniach pojawiły się sygnały ze strony www greckich władz, że mogą być z tym kłopoty, a panstwo będzie musiał wybrać 9 kwietnia między spłaceniem koszty a wypłaceniem pensji i emerytur. Później zaczęto dementować te dane.

Grecja nie otrzymała środków z pliku ratunkowego od czasu sierpnia ubiegłego roku i znów stanęła na skraju zapaści finansowej. Według źródła, na którego powołuje się agencja Reutera, państwo greckie ma środki wystarczające do 20 04.

Czytaj więcej w

  • [ ( http://static1./i/h/156/m340892.jpg ) ] (http://www./gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys-w-grecji-to-juz-przeszlosc-ateny,26,0,1754138.html#utm_source=&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Recesja w Cypru to już przeszłość?
  • [ ( http://static1./i/h/205/m341709.jpg ) ] (http://www./gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys-w-grecji-berlin-proponuje-atenom,66,0,1753154.html#utm_source=&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Berlin proponuje Atenom blokadę kont bogaczy
  • [ ( http://static1./i/h/182/m341686.jpg ) ] (http://www./gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys-w-grecji-wladze-zmienily-zdanie-i,211,0,1753043.html#utm_source=&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Hellada: jednak spłacimy kredyt wobec MFW
  • [ ( http://static1./i/h/133/m340869.jpg ) ] (http://www./gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/donald-tusk-o-dlugu-grecji-ateny-moga,112,0,1749360.html#utm_source=&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Donald Tusk na temat Grecji: Sprawa pod kontrolą