Dożywocie za bestialskie zabójstwo 11-latka już zasadnicze

Dożywocie za bestialskie zabójstwo 11-latka już zasadnicze
Category: inne
27 lipca, 2020

Ostateczny wydaje sie już sad dożywocia dla Piotra Trojaka za bestialskie zabójstwo w porównaniu do seksualnym 11- letniego Sebastiana. Sąd Najwyższy oddalił w czwartek kasację obrony przy tej kwestii jako „oczywiście bezzasadną”.

Do zbrodni doszło jesienią 2005 r. we wioski Łęgowo nieopodal Pruszcza Gdańskiego (Pomorskie). 11-letni Sebastian bawił się w łowienie ryb nad rzeką niedaleko mieszkaniu. Pod pozorem pokazania, dokad ryby swietnie biorą, Trojak zwabił dziecko do zrujnowanego budynku. W tym miejscu, jak wynika ze śledztwa, kazał chłopcu zdjąć odzienie, a wówczas gdy ten się wyrywał, zaczął go dusić, po czymze pchnął nożem. Próbował też go zgwałcić, ale zrezygnował. Aby upewnić się, że ofiara nie żyje, poderżnął jej gardło.

W listopadzie 2007 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Trojaka na karę dożywotniego więzienia, orzekając, że o warunkowe zwolnienie będzie on mógł ubiegać się najwcześniej po odbyciu trzydziestu lat sankcje.

W uzasadnieniu sąd podkreślił, że mężczyzna przez 2 lata nosił się wraz z zamiarem zgwałcenia jakiegoś maluszka, a następnie zabicia go. Sąd podkreślił, że Trojak zabił chłopca po to, by ów go nie rozpoznał, zas – według sądu – jeśli by nawet faktycznie się stało, to odpowiadałby on „tylko” za usiłowanie gwałtu.

Od momentu wyroku odwołała się obrona, argumentując metrów. in., że sąd błędnie ocenił recenzje biegłych (stwierdzili oni zaburzenia pedofilskie obok Trojaka) i kwestionując seksualny motyw czynu.

Wyrok przy kwietniu 2009 r. podtrzymał Sąd Apelacyjny w Gdańsku. SA zwrócił uwagę, że drastyczność przestępstwa jest „niewyobrażalna”. „Należy pamiętać, że wedlug opinią biegłych oskarżony wydaje sie byc osobą przy pełni poczytalną oraz pojmuje wszystkie społeczne normy moralne” – mówił sędzia SA Mirosław Cop.

„Tak zwyczajnie to powinna być wyrok śmierci. 0 współczucia gwoli takich degeneratów” – powiedział po wyroku Bogdan Talarek, ojciec 11-latka.

Obrońca mec. Marek Karczmarzyk złożył kasację do SN, domagając się powtórzenia sporu. Twierdził, że sądy nie zaakceptowac ustaliły „prawidłowej motywacji” czynu.

Pięcioosobowy skład SN uznał kasację za „oczywiście bezzasadną”. W ustnym uzasadnieniu tej decyzji sędzia SN Małgorzata Gierszon podkreśliła, że sądy wydały trafne wyroki. Dodała, że kasacja była wylacznie powtórzeniem argumentów apelacji obrony (podczas gdy kasacja ma wykazać rażące naruszenie uprawnienia przez sąd odwoławczy a mianowicie PAP). Obrońca nie stawił się dzieki czwartkowej rozprawie w SN.

Z Trojakiem związane wydaje sie byc orzeczenie SN z czerwca 2006 r. Uchylono wówczas prawomocny osad 15 czasów więzienia gwoli Tomasza K. za zabójstwo 10-latka po Lisewie Malborskim w 2002 r. Do tej zbrodni przyznał się bowiem Trojak w śledztwie ws. zabójstwa 11- latka w Łęgowie. Potem Trojak nie podtrzymał jednak swych wyjaśnień dotyczących zbrodni w Lisewie. Przy 2007 r. Prokuratura Rejonowa w Malborku z powodu niewykrycia sprawcy umorzyła śledztwa co do tego mordu. (PAP)

sta/ itm/ gma/