Dowgielewicz wycofał się sposród konkursu do dyplomacji UE

Dowgielewicz wycofał się sposród konkursu do dyplomacji UE
Category: inne
27 lipca, 2020

# przystaje potwierdzenie Dowgielewicza #

13. dziesieciu. Bruksela (PAP) – Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział po środę PAP, że wycofał się sposród konkursu do kierownictwa po korpusie dyplomatycznym UE w Brukseli. Naszym faworytem dzieki zastępcę sekretarza generalnego naszej służby wydaje sie byc Maciej Popowski.

Wcześniej o decyzji ministra informowały PAP źródła dyplomatyczne. Minister potwierdził tę wiadomość w rozmowie z PAP w Sofii, gdzie towarzyszył premierowi Donaldowi Tuskowi podczas roboczej wizyty. Dowgielewicz nie zaakceptowac sprecyzował okolicznosci swojej decyzji.

Minister rzeczy zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się az do decyzji Dowgielewicza wyraził nadzieję, że jego „postawa patriotyczna” zostanie doceniona.

„Po na wstepie postawił okazje polskiego aspiranta ponad swymi własnymi ambicjami, a po 2gie, w poczuciu odpowiedzialności za przydzielone mu zadania, potrzebuje z triumfem wykonać nadzór nad organizacją polskiej prezydencji w UE” – powiedział Sikorski dzieki konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie dziennikarzy.

Dowgielewicz był przez wiele miesięcy wskazywany jako pupil do ścisłego kierownictwa Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), na wyobrazenie zastępcy jej sekretarza generalnego. Do konkursu zgłosił się we wrześniu także odmienny Polak – szef gabinetu przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka Maciej Popowski i to pan, według doniesień otoczenia szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, a także polskich jak i równiez unijnych dyplomatów, ma zostać wybrany. Zwlaszcza dlatego, że w przeciwieństwie do Dowgielewicza Popowski spełnia postulat PE, by w kierownictwie ESDZ byli cos znacznie wiecej anizeli tylko przedstawiciele państw członkowskich, ale i takze unijnych przedsiebiorstw. Popowski ten warunek spełnia, będąc od momentu 2007 roku unijnym urzędnikiem. Jeszcze zanim objęciem posady szefa gabinetu Buzka opuścił po latach pracy w ambasadzie RP przy UE w 2007 roku polską dyplomację, przeszedł konkurs jak i równiez został dyrektorem w Dyrekcji ds. Progresu Komisji Europejskiej, odpowiedzialnym m. in. zbyt współpracę wraz z instytucjami międzynarodowymi,
jak ONZ lub Bank Światowy.

Parlament Europejski bardzo naciska na Catherine Ashton, by przynajmniej 1-a osoba sposród trójki kierownictwa ESDZ (sekretarz generalny i dwóch zastępców) pochodziła bez owijania w bawelne z unijnych instytucji, a najlepiej sposród KE a mianowicie tak zeby służba nie była zdominowana tylko za posrednictwem kraje członkowskie (tzw. rys międzyrządowy), jednak zachowała choć odrobinę tak zwanym. wspólnotowego zakresu.

Ashton zapowiedziała, że ogłosi oficjalnie nazwiska osób z kierownictwa ESDZ tuż wedlug tym, jak Parlament Europejski przyjmie wszelkie akty sadowe niezbędne do ustanowienia służby. Chodzi o rozporządzenie ws. statutu pracownika ESDZ i budżet oryginalnej służby. PE ma głosować w tej sprawie lub na najbliższej sesji w Strasburgu (najpewniej 20 października), albo a mianowicie jeśli nie zaakceptowac zdąży teraz – po listopadzie.

Od momentu dawna wskazywanym faworytem dzieki sekretarza generalnego ESDZ jest francuski oredownik w NA JUKATAN Pierre Vimont, natomiast Niemka Helga Schmid, przed laty bliska współpracownica ówczesnego szefa niemieckiej dyplomacji Joschki Fischera, ma być – nieopodal Polaka a mianowicie jednym z swoim dwóch zastępców. W kierownictwie ESDZ dzierzy też być czwarta postac, tzw. szef wykonawczy i ma przedtem być Irlandczyk David O’Sullivan, obecnie dyrektor generalny przy Dyrekcji ds. Handlu Komisji Europejskiej, wraz z którym Ashton blisko współpracowała jako unijny komisarz ds. handlu.

Lecz nawet tychze, wskazywanych przez prasę i dyplomatów nazwisk, nie potwierdzają rzecznicy Ashton, zgodnie z zasadą, że dopóki nic nie wydaje sie byc ogłoszone, to nic nie jawi sie byc zdecydowane definitywnie.

ESDZ dzierzy osiągnąć zdolność operacyjną 1-wsza grudnia, w pierwszą rocznicę wejścia po życie ustanawiającego ją Traktatu z Lizbony. Ta nowa quasi-instytucja wraz z ponad 130 ambasadami w świecie dzierzy zapewnić UE spójny i silny głos na arenie międzynarodowej.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ joko/ mok/ gma/ man/ kar/