Dowgielewicz: Nasz kraj będzie za zmianami w traktatach tych popularnych

Dowgielewicz: Nasz kraj będzie za zmianami w traktatach tych popularnych
Category: inne
27 lipca, 2020

Jeśli zmiany w traktatach europejskich będą konieczne, Polska będzie je zapewne popierać – powiedział w piątek minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Według niego, postanowienie o potencjalnych zmianach traktatowych zapadnie najwcześniej w grudniu.

„Czy zdecydujemy się na zmiany w traktatach europejskich? Tejze decyzji jeszcze nie ma. ów decyzja zapadnie najwcześniej przy grudniu” a mianowicie powiedział po Radiu CIAG FM Dowgielewicz. „Być może będzie tak, że te zmiany w traktatach tych popularnych będą potrzebne i jeśli rzeczywiście to ma doprowadzić do jakiejś nowej jakości zarządzania ekonomicznego, Polska będzie za naszym rozwiązaniem się zapewne opowiadała” – dodał.

Dowgielewicz podkreślił, że modyfikacje w traktatach są przebiegiem „bardzo bolesnym”, który potrwa kilka latek. Dodał, że nie są one najważniejsze w walce z kryzysem.

Przypomniał, że ostatni zenit UE ustalił „ścisły monitoring, sprawdzanie ksiąg, niezależny audyt danych gospodarczych”. „Dla nas jest najważniejsze to a mianowicie jako panstwie, który po przyszłości posiada przystąpić sluzace do euro, żeby te kazde zmiany brały pod uwagę nasz interes”. Interesem Naszego kraju jest według Dowgielewicza to, że chcemy uczestniczyć przy dyskusjach prowadzonych wśród krajów strefy euro, ponieważ zbytnio kilka latek Polska przystąpi do strefy euro i sprawy ó będą nas bezpośrednio dotyczyć.

Dodał, że w najbliższych tygodniach, miesiącach trzeba sposród „pełną determinacją” dążyć dodatkowo, żeby Nasz kraj była wśród tych krajów, które „ukształtują nowy ład” w UE.

Przed prekursorskim szczytem UE niemiecka kanclerz Angela Merkel mówiła, że zmiana traktatów UE jest konieczna, zeby skuteczniej egzekwować przestrzeganie za posrednictwem państwa dyscypliny budżetowej. Podkreślała, że reforma traktatowa umozliwi też uniemozliwic pogłębieniu podziałów w Unii.

Mimo, że ostatecznie podczas szczytu nie podjęto kwestii zmiany traktatów, europosłowie cały czas apelują, by zarządzanie gospodarcze przy strefie euro – w tym ewentualne zmiany traktatowe a mianowicie odbywały się „metodą wspólnotową”, a więc przy pełnym zaangażowaniu Komisji Europejskiej i europarlamentu.

Przy czwartek morzem ranem przywódcy eurolandu porozumieli się sposród sektorem bankowym w sprawie obnizki długu Cypru z 50 proc. stratami dla posiadaczy greckich obligacji. Dzięki temu grecki dług zmniejszy się o 100 mld ó, z biezacych 350 mld euro. Wcześniej przywódcy strefy euro uzgodnili „zwielokrotnienie” az do około biliona euro mocy pożyczkowych Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) oraz dokapitalizowanie kluczowych unijnych banków na temat ok. 106, 4 mld euro.

Po środę, w Brukseli, kiedy na szczycie byli przywódcy całej UE, uzgodniono też zasady rekapitalizacji nadrzednych banków po UE, podwyższając z 5 do 9 proc. tzw. wskaźnik kapitałowy – niezbędny do spełnienia przez banki, by sprostały nowym, wiecej rygorystycznym testom. W weryfikacji Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) unijne banki potrzebują dokapitalizowania rzędu 106, cztery mld euro. Wśród krajów, których banki potrzebują dokapitalizowania, EBA nie zaakceptowac wymienia Polski. Najwięcej suplementarnych kapitałów potrzebują banki w Grecji, Francji, a także we Włoszech. (PAP)

jgr/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy