Dolnośląskie: Pikieta związkowców przed KGHM Polska Miedź S. Zas.

Category: rózne
27 lipca, 2020

Kilkuset związkowców próbowało w czwartek sforsować wrota budynku KGHM Polska Miedź S. A. w Lubinie (Dolnośląskie). Ponizej budynkiem utrzymuje demonstracja związkowców, którzy domagają się m. in. 300 zł podwyżki dla każdego z pracowników.

Jak powiedział PAP przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego Ryszard Zbrzyzny, czwartkowa manifestacja to kontynuacja rokowań morzem zmianami przy układzie zbiorowym pracy.

Jednakze według rzecznika prasowego KGHM Polska Miedź S. Natomiast. Dariusza Wyborskiego, takie warunki nie sprzyjają negocjacjom.

Sluzace do demonstrujących wyszli przedstawiciele zarządu m. in. prezes Herber Wirth, ale gdy związkowcy zaczęli napierać na siedzibę zarządu jak i równiez próbowali sforsować drzwi a mianowicie przedstawiciele miedziowej spółki wycofali się az do budynku. Podczas forsowania drzwiczki doszło az do przepychanek sposród ochroną. Pikietujący rzucali przy nich puszkami z piwem. Przynieśli też ze sobą petardy, które co chwilę odpalają przed siedzibą zarządu.

Pikietujący skandują: „złodzieje” i „daj 4 stówy i nie ściemniaj”.

Kolejna tura negocjacji ze związkowcami rozpoczęła się przy połowie kwietnia. Zarząd KGHM przedstawił stronie związkowej oferty zmian przy formie pakietu pracowniczego, przy którym zaproponował m. in.: wykup deputatu węglowego przysługującego emerytom i rencistom, zwiększenie odpisu na pracowniczy system emerytalny, dodanie czterech swiezych kategorii sluzace do tabeli miesięcznych stawek płac zasadniczych, zwiększenie o cztery kategorie zaszeregowania dla każdego stanowiska.

„W latach 2007-2010 przeszeregowanych zostało 75 proc. zatrudnionych przy KGHM, innymi slowy ponad trzynascie tys. pracowników. Przeszeregowanie 1 osoby okresla dla pani a średni postep wynagrodzenia o 300 zł, w tym płacy zasadniczej na temat 113 zł” – tłumaczyła wtedy PAP Sylwia Rozkosz z lokum prasowego KGHM.

Wirth wyjaśnił, że wynagrodzenia w KGHM rosną systematycznie od paru lat m. in. poprzez przeszeregowania, premie i rekompensaty z zysku. „Zdajemy osobiscie jednak sprawę, że po obecnym systemie wielu rzetelnych pracowników dzierzy już maks. z możliwych kategorii zaszeregowania, dlatego oferujemy ich zwiększenie o cztery grupy” – mówił prezes.

Według Radosc w 2011 r. średnia płaca po KGHM ukształtuje się na poziomie 9031 zł. i będzie wyższa od czasu płacy zbytnio rok 2010 o czterech, 6 proc. W ciągu ostatnich dziesiec lat wynagrodzenia w Krajowej Miedzi wzrosły o 106, 6 proc., z uwzględnieniem inflacji realny wzrost wyniósł 75, 5 proc. (PAP)

pdo/ umw/ jbr/