Czy Bitcoin znowu się zawiesi? Następny cykl cenowy może być jazdą poskromioną

17 lutego 2021
Category: Ogólnie Rzecz

Rynek waluty cyfrowej znacznie różni się od ostatnich dwóch okresów boomu i kryzysu.

Czy Bitcoin znowu się zawiesi? Następny cykl cenowy może być jazdą poskromionąRynek waluty cyfrowej znacznie różni się od ostatnich dwóch okresów boomu i kryzysu.

Zmienność nie zniknie, ale nie musi też być sejsmiczna.

Fotograf: Chritophe Morin / Bloomberg

KOMENTARZE

SŁUCHAJ ARTYKUŁU

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zmienność nie zniknie, ale nie musi też być sejsmiczna.

Fotograf: Chritophe Morin / Bloomberg

Fotograf: Chritophe Morin / Bloomberg

Rynek kryptowalut to okres boomów i spadków. Bitcoin spadł z zasadniczo zera w 2009 roku do prawie 150 dolarów w 2013 roku. Następnie spadł o 60% i odbił do 1150 dolarów. Do 2015 r. Spadł o 85% do 175 USD (chociaż nadal był powyżej szczytu z 2013 r.). Następnie poszybował w górę, osiągając maksimum ponad 20 000 USD pod koniec 2017 r. W 2018 r. Ponownie stracił 85% swojej wartości do 3200 USD (ale nadal powyżej szczytu z 2015 r.). W tym roku Bitcoin wzrósł do ponad 9000 USD i obecnie oscyluje wokół 8100 USD.

Jeśli schemat dwóch ostatnich wzrostów się powtórzy, Bitcoin może wzrosnąć do 60 000 do 400 000 $, po czym ponownie spadnie o 85%. Jednak dzisiejszy rynek kryptowalut znacznie różni się od tych z 2013 i 2015 roku, kiedy rozpoczęły się dwa ostatnie rajdy. Z jednej strony jest znacznie większy – kapitalizacja rynkowa wynosi 260 miliardów dolarów w porównaniu z 1 miliardem dolarów w 2013 roku i 3 miliardy w 2015 roku. Jest znacznie więcej kryptowalut i znacznie więcej użytkowników. W 2018 roku wydano ponad 30 miliardów dolarów kapitału inwestycyjnego na budowę platform i baz kodu. Obraz regulacyjny znacznie się wyjaśnił, a duże firmy, w tym JPMorgan Chase & Co. i Facebook Inc., wkraczają do sektora. (Pełne ujawnienie: posiadam Bitcoin i inne kryptowaluty.)

Oczywiście nie eliminuje to szansy na bańkę i awarię. Nawet aktywa, które się nie zmieniają, które są tak nudne jak złoto czy nieruchomości mieszkalne, przeżywały boom i spadki. Dzięki szybkim innowacjom, radykalnym pomysłom i zakłóceniom kryptowalut inwestorzy muszą spodziewać się dużej zmienności. Ale czy jest szansa, że ​​zobaczą kilka lat rozsądnych zwrotów, z wypłatami ograniczonymi do, powiedzmy, 20% zamiast 85% lub więcej?

Jednym z miejsc, w których można szukać dowodów, jest rynek opcji Bitcoin. Pod koniec listopada 2017 r., Kiedy ceny kryptowalut były podobne do obecnych, istniał aktywny obrót 10000 USD miesięcznymi wezwaniami Bitcoin przy implikowanej zmienności powyżej 300%. Oznacza to zapłacenie 2200 USD za prawo do zakupu Bitcoina za 10 000 USD, gdy jest sprzedawany za 8 000 USD. Bitcoin musi wzrosnąć do 12 200 USD, co oznacza wzrost o ponad 50% w ciągu miesiąca, tylko po to, aby zerwać z opłacalnością tego kontraktu. Inwestorzy uważali, że istnieje 25% szansa, że ​​Bitcoin przekroczy 10 000 USD w grudniu, a jeśli tak się stanie, jego oczekiwana cena wyniesie prawie 19 000 USD. Jeśli tak się nie stało, jego oczekiwana cena wynosiła tylko około 4000 USD.

Dziś kontrakt jest sprzedawany za bardziej rozsądne 200 USD przy około 85% implikowanej zmienności. Sugeruje to 15-procentowe prawdopodobieństwo, że Bitcoin przekroczy 10000 USD w ciągu miesiąca, a spodziewana cena to tylko nieco ponad 11000 USD, jeśli tak się stanie. Jeśli tak się nie stanie, oczekiwana cena to około 7500 USD. To niestabilna inwestycja, ale nie tak jak w 2017 r. Zatem prawdopodobieństwo pojawienia się bańki lub załamania w najbliższej przyszłości wydaje się mniejsze niż w ostatnim czasie, gdy ceny były blisko tego poziomu.

Kolejną wskazówką jest korelacja z indeksem S&P 500. Kryptowaluty to firmy technologiczne, które zwykle mają wysoką korelację z indeksem S&P 500, ponieważ dobrze sobie radzą w dobrych czasach gospodarczych, przy silnym wzroście popytu, wsparciu dla innowacji i niedrogim kapitale. Ale są również substytutami tradycyjnych finansów i mogą dobrze sobie radzić, gdy populiści grożą wojnami handlowymi, militaryści grożą strzelaniem do wojen lub postępowcy mówią o wzroście wydatków, podatkach majątkowych i regulacjach finansowych.

Poniższa tabela przedstawia średnią i odchylenie standardowe trzymiesięcznego zwrotu z Bitcoin, pogrupowane według korelacji z indeksem S&P 500 w poprzednich trzech miesiącach. Są to zwroty kwartalne, a nie roczne. Możesz zobaczyć, że kiedy korelacja jest bliska zeru przez kwartał, średnie zwroty Bitcoin są bardzo wysokie w następnym kwartale, ale zmienność jest jeszcze wyższa. To są kwartały boomu i kryzysu. (Korelacja 1 oznacza, że ​​dwie zmienne poruszają się idealnie w tym samym kierunku, podczas gdy korelacja ujemna 1 oznacza, że ​​dwie zmienne poruszają się idealnie w przeciwnym kierunku).

Idąc moją drogą?Kiedy korelacja z indeksem S&P 500 jest bliska zeru przez kwartał, średnie zwroty Bitcoin są wysokie w następnym kwartale, ale zmienność jest jeszcze wyższa

Źródło: Bloomberg i LedgerX

Swing TimeBitcoin zmienia się między dodatnimi i ujemnymi korelacjami z S&P 500

Źródło: Bloomberg i LedgerX

Powyższy wykres pokazuje korelację Bitcoina z indeksem S&P 500, który obecnie znajduje się blisko -0,2, czyli punktu, w którym zmienność nie była ekstremalna w przeszłości. Od połowy 2018 r. Korelacja utrzymywała się na poziomie bliskim zera tylko przez kilka miesięcy na początku 2019 r. Jednak podczas bańki i krachu pod koniec 2017 r. Korelacje były bliskie zeru od września 2017 r. Do stycznia 2018 r. Ogólnie rzecz biorąc, Bitcoin wydaje się zmieniać. między dodatnimi i ujemnymi korelacjami z indeksem S&P 500, tylko sporadycznie spędzając czas w pobliżu zera, a te czasy wydają się mieć szybki wzrost cen, prawdopodobnie dlatego, że ceny Bitcoinów nie odzwierciedlają podstaw.

Patrząc na dowody, wydaje się, że następny cykl może być inny. Czy to dlatego, że sektor dojrzał, czy inwestorzy stali się mądrzejsi, nie mogę powiedzieć. Ale moje przypuszczenie jest takie, że ceny będą wahać się tego lata w odpowiedzi na fundamentalne wiadomości, zamiast krzyczeć na FOMO przed załamaniem.

Ta kolumna niekoniecznie odzwierciedla opinię redakcji lub Bloomberg LP i jej właścicieli.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy