Czechy: Poziom wody w rzekach stopniowo opada

Czechy: Poziom wody w rzekach stopniowo opada
Category: inne
27 lipca, 2020

Poziom wezbranych rzek na północnym wschodzie Republiki Czeskiej we wtorek sukcesywnie opadał, lecz po godz 17 trzecia czesc, najwyższy stopień zagrożenia powodziowego obowiązywał nadal w dwunastu miejscach.

Do północy ma spaść jeszcze 20 milimetrów deszczu, natomiast dzieki środę prognozuje się zaprzestanie opadów. Totez przedsiębiorstwo gospodarki wodnej Povodi Odry oczekuje, że poziom wód będzie nadal spadał – powiedział agencji CTK jego rzecznik Czestmir Vlczek.

W rezultacie nocnych deszczów Olza w górnym biegi wezbrała do południa o blisko metr, zas potem zaczęła opadać. W rzece tej nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia.

Na terytorium Republiki Czeskiej około siedmiu tysięcy gospodarstw domowych nadal nie istnieje prądu, ograniczono ruch w niektórych liniach kolejowych. Od momentu poniedziałku jeziora zaporowe przy czeskim dorzeczu górnej Odry są pełne, ich rezerwa retencyjna została wyczerpana. „Nie zaczniemy z nich wypuszczać większych ilości wody, nim poziom wód płynących nie zaakceptowac opadnie” – oświadczył Vlczek.

Jak poinformował zastępca komendanta straży pożarnej kraju (województwa) morawskośląskiego Vladimir Vlczek, powódź nawiedziła w tym miejscu ponad 700 obiektów, powodując zagrożenie 2145 ludzi. Jesliby woda nadal wzbierała, w przykład w Boguminie, zagroziłaby dalszym 400 obiektom i tysiącowi osób. „Na wypadku do tego nie doszło” a mianowicie zaznaczył zastępca komendanta.

Kolejarzom udało się ponownie uruchomić większość zamkniętych wcześniej tras, w tym wydzial magistrali Praga-Ostrawa między stacjami Svinov jak i równiez Polanka ponad Odrą, dokad jednak prędkość pociągów nie zaakceptowac może przekraczać 30 kilometrów na godzinę. Wznowiono także ruch na trasie wraz z Bogumina na Słowację, zablokowany przez awarię trakcji dzieki odcinku między Mostami koło Jabłonkowa i Czadcą. Pociągi nie kursują już tylko między Boguminem i polskimi Chałupkami.

Na Słowacji poziom rzek we wtorek również opadał, deszcze nie są tam już tak obfite. Jeziora kolosalne we wschodniej części państwa są wypełnione w więcej niż 90 procentach, w przypadku zapory Dobszina jest to chociazby 99 proc. W nocy z poniedziałku na wtorek rzeka Ondava przerwała wał koło miasta Trebiszov, nie powodując jednak zagrożenia dla ludności.

Zarówno słowacka policja, jak i straż pożarna powątpiewają, badz wyciągnięty jeszcze w niedzielę z potoku w miejscowości Nitrianske Suczany martwy 62-letni mężczyzna wydaje sie byc rzeczywiście ofiarą powodzi.

Wyraźnie poprawiła się sytuacja na północnym wschodzie Słowacji, w powiatach Humenne i Medzilaborce odwołano trzecia czesc stopień zagrożenia powodziowego. W zachodzie państwa umiarkowanie wezbrała rzeka Myjava, ale stopien innych rzek ustabilizował się.

Na Węgrzech w ciągu ubiegłych dwudziestu czterech godzin w walkę wraz z żywiołem zaangażowanych było około 1800 ludzi, ewakuowano 1500 osób. Po całym panstwie zamknięto przeszlo 50 dróg, w tym część autostrady M3. Według filii MTI, najtrudniejsza sytuacja wydaje sie byc na rzekach Hernad i Bodva a mianowicie jeśli ponizsza ostatnia przerwie wał po mieście Edeleny, trzeba będzie ewakuować 400 ludzi. (PAP)

dmi/ ro/ mow/

6260336 6260393