Comarch celuje we wzrost sprzedaży, capex wyraźnie ponad 100 mln zł polski

Comarch celuje we wzrost sprzedaży, capex wyraźnie ponad 100 mln zł polski
Category: gielda
27 lipca, 2020

Comarch zakłada wzrost przychodów r/r na koniec 2016 roku i „obfity” tegoroczny capex, wyraźnie przekraczający 100 mln zł, poinformował wiceprezes Konrad Tarański.

„Cel założony w budżecie to zwiększenie sprzedaży stajnie w tym roku. Po kwestii marży brutto dzieki sprzedaży chcielibyśmy się zbliżyć do pulapu osiągniętego przy ub. roku” – powiedział Tarański w czasie konferencji prasowej.

Dodał, że plany pod inwestycje są polski „obfite” i wartościowo wyższe r/r. Inwestycje biznesowe polski będą pochodną umów pozyskanych w Ameryce Łacińskiej jak i równiez będą skutkować założeniem oryginalnych podmiotów na tych rynkach, a także w Arabii Saudyjskiej, którą Tarański określił jako „ciekawy rynek”.

Inwestycje infrastrukturalne to 3 koncepty, które będą realizowane od momentu II kw. W SSE7 w Krakowie rozpocznie się budowa biurowca na 17 tys. m2 i dwóch tys. pracowników z wartością inwestycji „zauważalnie powyżej piecdziesiat mln zł”. Ma być gotowy pod koniec 2017 r. Ruszy również budowa datacenter w Lille, które pasuje na szanse biznesowe i wymagania prawne we Francji. Inwestycja pochłonie do trzydziestu mln zł w 2016. Uruchomienie zakładane jest w początku 2017 r. Poza tym planowane jest wyposażenie hali produkcyjnej SSE6 dla Comarch Technologies, dokad mają być produkowane urządzenia internet of things. Nakłady to kilkanaście mln zł.

„Capex może istotnie przekroczyć 100 mln zł” – stwierdził wiceprezes Comarchu. Zapytany czy będzie to 120-130 mln zł, przyznał, że będą to „te rejony”, a w 2017 r. nakłady inwestycyjne będą już wyraźnie nizsze.

W sprawy backlogu, Tarański podał, że w niedawnych miesiącach portfel poprawił się istotnie (o kilkanaście proc. ), dzięki umowom pozyskanym w IV kw. Ocenił jednak, że jeszcze nie wydaje sie byc on satysfakcjonujący na 2016, ale z kolei istotnie poprawił się na kolejne sluzace do 5 lat naprzód.

Poza tym wiceprezes grupy liczy, że w 2016 sektor spoleczny będzie miał większy udział w wynikach. Widzi dalsze szanse w segmencie wymiana handlowa i usługi (rozwiązania lojalnościowe i dokumentowe). Ponadto ma nadzieję, że segment telekomunikacja utrzyma ubiegłoroczną dynamikę. Wypatruje również „powrotu do gry” oferty dla sektora bankowego, dobrej energii w medycynie i inny wzrost sprzedaży własnego aplikacji.

„Nie przewidujemy dużej akwizycji w tym roku, jedynie może transakcje ‚punktowe'” – podsumował Tarański.

Comarch S. A. specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz integracji zaawansowanych systemów informatycznych, narzędzi programistycznych, narzędzi i infrastruktur sieciowych. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. Do niej skonsolidowane przychody wyniosły 1-wsza 132 mln zł przy 2015 r.