Co to jest ulga podatkowa dla kupujących po raz pierwszy w domu i jak ona działa?

17 lutego 2021
Category: Zakup Domu

Zakup pierwszego domu w 2020 roku może wydawać się onieśmielający, zwłaszcza gdy dodatkowe opłaty, które trzeba zapłacić podczas zamknięcia, zaczynają się sumować. Koszty prawne, opłaty kontrolne i podatki od transferu ziemi – lista kosztów zamknięcia wydaje się ciągnąć. To może sprawić, że zakup domu po raz pierwszy będzie wydawał się coraz mniej osiągalny.

Jeśli zaczynasz tracić grosze, aby zostać kupującym dom po raz pierwszy, istnieje kilka sposobów, aby ułatwić sobie życie. Ulga podatkowa dla kupujących po raz pierwszy w domu – czasami nazywana HBTC – pomoże Ci uzyskać niewielkie rabaty, które pomogą Ci odzyskać część tych kosztów. Oto, co musisz wiedzieć o tym programie rządowym.

Czym jest ulga podatkowa dla kupujących pierwszy dom?

Ulga podatkowa dla kupujących po raz pierwszy w domu to bezzwrotna ulga podatkowa w wysokości 5000 USD. Jeśli kupujesz dom po raz pierwszy, ubieganie się o kredyt dla kupującego po raz pierwszy może przynieść Ci łączny zwrot podatku w wysokości 750 USD. Chociaż 750 dolarów nie jest kwotą zmieniającą życie, może to nieco ułatwić zakup pierwszego domu. Ulga podatkowa dla kupujących po raz pierwszy w domu została po raz pierwszy wprowadzona w 2009 roku i jest dostępna dla wszystkich kwalifikujących się podatników kanadyjskich.

Kto może ubiegać się o ulgę podatkową dla kupujących po raz pierwszy?

Skąd wiesz, czy kupujesz dom po raz pierwszy? Kanadyjska agencja podatkowa (CRA) określa prostą listę wymagań, które określają, kto liczy się jako pierwszy nabywca domu. Oto jak sprawdzić, czy się kwalifikujesz:

 • Ty lub Twój partner kupiliście dom, który się kwalifikuje (więcej na ten temat poniżej)
 • Nie mieszkałeś w innym domu należącym do Ciebie lub Twojego partnera w tym samym roku ani w żadnym z czterech lat wcześniej.Porównaj aktualne oprocentowanie kredytów hipotecznychSzukasz dobrego oprocentowania kredytu hipotecznego? Sprawdź najniższe dostępne oprocentowanie kredytów hipotecznych

  Czy mój dom się kwalifikuje?

  Ogólnie rzecz biorąc, zdecydowana większość domów w Kanadzie kwalifikuje się do ulgi podatkowej dla kupujących po raz pierwszy w domu, ale należy pamiętać o kilku wymogach. Twój dom kwalifikuje się, jeśli:

  • Jest to dom jednorodzinny, bliźniak, kamienica, domek mobilny lub mieszkanie
  • Jest to istniejący lub nowy dom budowlany zlokalizowany w KanadzieWprowadziłeś się do domu w ciągu jednego roku od zakupu iDom jest wymieniony jako Twoje główne miejsce zamieszkania i jest zarejestrowany pod Twoim imieniem i nazwiskiem lub nazwiskiem Twojego partnera.Należy pamiętać, że w przypadku mieszkań spółdzielczych udziały dające prawo do najmu nie kwalifikują się. Uprawnionymi będą tylko akcje zapewniające posiadanie jednostki.

   Ubieganie się o kredyt dla osób niepełnosprawnych

   Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i ubiegasz się o ulgę podatkową dla osób niepełnosprawnych w swoim zeznaniu podatkowym, możesz ubiegać się o ulgę podatkową dla kupujących po raz pierwszy w Kanadzie, nawet jeśli posiadałeś już dom w przeszłości. Jest kilka kryteriów, które musisz spełnić:

   • Musisz ubiegać się o rentę inwalidzką w zeznaniu podatkowym w tym samym roku podatkowym, w którym kupujesz dom
   • Dom musi być dostosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej, orazMusisz zająć dom w ciągu jednego roku od zakupu.Ubieganie się o ulgę podatkową wymaga wypełnienia formularza T2201, zaświadczenia o przyznaniu kredytu dla osób niepełnosprawnych oraz zaświadczenia lekarza o poważnym i długotrwałym upośledzeniu.

    Jak ubiegać się o ulgę podatkową dla kupujących po raz pierwszy?

    Ubieganie się o ulgę podatkową dla kupującego po raz pierwszy jest proste. Jeśli korzystasz z oprogramowania online, takiego jak Turbotax, odpowiesz „tak na ich pytania dotyczące tego, czy kupiłeś dom po raz pierwszy w tym roku podatkowym. Jeśli sam przygotowujesz swoje podatki, w wierszu 31270 swojego wykazu 1 (poprzednio wiersz 369 w zeznaniu podatkowym) wpisz kwotę nabywcy domu CRA kwotą 5000 USD. Otóż ​​to. CRA zajmie się resztą.

    Co się stanie, jeśli kupuję dom z kimś innym (małżonkiem, partnerem lub przyjacielem)?

    O ulgę podatkową dla kupujących po raz pierwszy można ubiegać się tylko raz na jeden dom. Oznacza to, że jeśli kupujesz dom z partnerem, współkupującym lub kupujesz dom ze wspólnym kredytem hipotecznym, możesz ubiegać się o ulgę podatkową tylko raz. Możesz jednak wybrać sposób ubiegania się o kredyt. Albo możesz odebrać całe 5000 $, twój partner może, albo możesz je podzielić. Wybór należy do Ciebie, o ile suma nie przekracza 5000 USD.

    Czy HBTC wpływa na moje kwalifikacje do planu dla nabywców domu ?

    Ulgi podatkowej dla kupujących mieszkanie po raz pierwszy nie należy mylić z planem dla nabywców domu. To są dwa różne programy rządowe. Ulga podatkowa dla kupujących po raz pierwszy w domu to bezzwrotna ulga podatkowa, którą omówiliśmy powyżej. Z drugiej strony plan dla nabywcy domu pozwala wypłacić do 35 000 USD z RRSP, aby wykorzystać je jako zaliczkę na pierwszy dom. Ponieważ są to dwa oddzielne programy, użycie jednego nie wpływa na możliwość korzystania z drugiego.

    Chcesz lepszej oprocentowania kredytu hipotecznego?Porównaj najlepsze dostępne oprocentowanie kredytów hipotecznych

    Jakie inne ulgi podatkowe mi przysługują?

    Jeśli otrzymałeś Ulgę podatkową dla kupujących po raz pierwszy domu, nadal możesz ubiegać się o różne inne kredyty i dotacje dla pierwszych kupujących dom, w tym:

    • Zachęta dla kupujących po raz pierwszy domu: Ten federalny program ma na celu pomoc osobom kupującym po raz pierwszy w domu, spłacając do 10% kosztu ich domu w postaci pożyczki w formie współdzielonego kapitału. W ramach tego programu rząd staje się współwłaścicielem domu. To złożony program, więc koniecznie sprawdź, czy jest odpowiedni dla Ciebie.
    • Zwroty podatku od przeniesienia własności ziemi: Niektóre miasta i gminy oferują rabat, aby pomóc nabywcom domu po raz pierwszy zrekompensować koszt podatku od przeniesienia własności ziemi. GST / HST New Housing Rebate: Jeśli zapłaciłeś GST lub HST przy zakupie domu, możesz kwalifikować się do rabatu od rządu federalnego lub prowincji. Plan dla nabywców domu: Rząd federalny zezwala na pożyczenie do 35 000 USD z RRSP na zakup pierwszego domu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy