Co to jest roczna stopa procentowa?

17 lutego 2021
Category: Koszty Zamknięcia

Definicja i przykłady rocznej stopy procentowej

 • Dzielić
 • KołekE-mailRoczna stopa procentowa to roczny procent zysku z inwestycji, który uwzględnia efekt narastających odsetek.

  Jest to przydatna miara, którą warto mieć pod ręką, decydując, który bank jest najlepszy i jaki rodzaj konta wybrać, aby zmaksymalizować spłatę odsetek.

  Jeśli potrafisz zrozumieć roczną rentowność procentową oraz to, co odróżnia ją od prostych odsetek i jak ją obliczyć, może to pomóc Ci zrozumieć, jak najlepiej wykorzystać pieniądze trzymane w banku.

  Co to jest roczna stopa procentowa?

  Roczną stopę procentową można zdefiniować jako stawkę pobieraną za pożyczanie lub zarabianie pieniędzy w ciągu roku.

 • Akronim : APYJak działa roczny zysk procentowy

  Jeśli kiedykolwiek zakładałeś konto oszczędnościowe, prawdopodobnie słyszałeś lub widziałeś termin „roczna stopa zwrotu lub „RRSO.

  Kiedy wpłacasz środki na konto oszczędnościowe, rynek pieniężny lub certyfikat depozytowy (CD), zarabiasz odsetki. RRSO mówi dokładnie, jakie odsetki zarobisz na koncie w ciągu jednego roku w oparciu o stopę procentową i częstotliwość łączenia, czyli odsetki, które zarabiasz od kapitału (pierwotnego depozytu) plus odsetki od zarobków. Wcześniejsze 

  Dlaczego roczny zysk procentowy jest wyjątkowy

  W porównaniu z prostą stopą procentową (bez skumulowania), RRSO zapewnia dokładniejsze wskazanie, ile zarobisz na rachunku depozytowym, ponieważ uwzględnia ona kapitalizację. Wcześniejsze 

  Łączenie ma miejsce, gdy zarabiasz odsetki zarówno od zainwestowanych pieniędzy (lub pierwotnego kapitału), jak i od swoich zwrotów (lub od wcześniej skumulowanych odsetek). Wcześniejsze 

  Przykład pojedynczej płatności rocznej : Załóżmy, że wpłacasz 1000 USD na konto oszczędnościowe, na którym oprocentowanie wynosi 5% prostej rocznej stopy procentowej. Jeśli Twój bank obliczy i zapłaci odsetki tylko raz na koniec roku, doda 50 USD do Twojego konta. Pod koniec roku będziesz miał 1050 USD (zakładając, że Twój bank płaci odsetki tylko raz w roku).

  Przykład składania miesięcznego : Załóżmy teraz, że bank oblicza i płaci odsetki miesięcznie. Otrzymywałbyś małe dodatki co miesiąc. W takim przypadku zakończyłbyś rok z kwotą 1051,16 USD, czyli więcej niż podana stopa procentowa w wysokości 5%.

  Różnica może wydawać się niewielka, ale po wielu latach (lub przy większych depozytach) może być znaczna. W poniższej tabeli zwróć uwagę, jak zarobki nieznacznie rosną co miesiąc. Kropka Zyski Saldo 14,17 $1004,17 $ 24,18 $1008,35 $ 34,20 USD1012,55 $ 44,22 USD1016,77 $ 54,24 USD1021,01 $ 64,25 USD1025,26 $ 74,27 USD1029,53 $ 84,29 USD1033,82 $ 94,31 USD1038,13 $ 104,33 USD1042,46 $ 114,34 USD1046,80 $ 124,36 USD1051,16 $RRSO vs. RRSO

  Roczna stopa oprocentowania (APR) to prosta stopa procentowa, którą bank obciąża Cię przez rok z tytułu produktów, w tym pożyczek i kart kredytowych. Jest podobny do rocznego zysku procentowego, ale nie uwzględnia łączenia. Wcześniejsze 

  Pożyczki z kart kredytowych pokazują znaczenie rozróżnienia między RRSO a RRSO. Jeśli masz saldo, często będziesz płacić RRSO wyższą niż podana RRSO.

  Dzieje się tak, ponieważ wydawcy kart zazwyczaj co miesiąc doliczają odsetki do salda. W następnym miesiącu oprócz tych odsetek będziesz musiał zapłacić odsetki. Jest to podobne do zarabiania odsetek oprócz odsetek, które zarabiasz na koncie oszczędnościowym. Różnica może nie być znacząca, ale jest różnica. Im większa pożyczka i im dłużej pożyczasz, tym większa staje się ta różnica.

  W przypadku kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu RRSO jest dokładniejsza, ponieważ zwykle nie dodajesz odsetek i nie zwiększasz salda pożyczki. Co więcej, APR uwzględnia koszty zamknięcia, które dodają się do całkowitego kosztu kredytu. Jednak niektóre pożyczki o stałym oprocentowaniu faktycznie rosną (jeśli nie płacisz odsetek w miarę ich narastania).

  RRSO jest w niektórych sytuacjach dokładniejsza niż RRSO, ponieważ wskazuje, ile kosztuje pożyczka, gdy rosną koszty odsetek. Ale kiedy pożyczasz pieniądze, zazwyczaj widzisz tylko RRSO. W rzeczywistości możesz zapłacić RRSO, która jest prawie zawsze wyższa w przypadku niektórych rodzajów pożyczek.

  Obliczanie RRSO za pomocą arkusza kalkulacyjnego

  Prawie zawsze zobaczysz RRSO podawane przez banki, więc na ogół nie musisz samodzielnie wykonywać żadnych obliczeń. Możesz jednak samodzielnie obliczyć RRSO, chociaż może to być trudne. Oprogramowanie do obsługi arkuszy kalkulacyjnych, takie jak Microsoft Excel lub Arkusze Google, może to ułatwić. Użyj arkusza kalkulacyjnego Arkuszy Google do obliczenia RRSO lub wykonaj poniższą procedurę, aby utworzyć własną:

 • Utwórz nowy arkusz kalkulacyjny.
 • Wprowadź stopę procentową (w formacie dziesiętnym) w komórce A1.Wprowadź częstotliwość łączenia w komórce B1 (użyj „12 dla miesiąca lub „1 dla roku).Wklej następującą formułę do dowolnej innej komórki: = POWER ((1+ (A1 / B1)), B1) -1Na przykład, jeśli podana roczna stawka wynosi 5%, wpisz „0,05 w komórce A1. Następnie, w przypadku składania miesięcznego, wprowadź „12 w komórce B1.

  W przypadku kapitalizacji dziennej możesz użyć 365 lub 360, w zależności od banku lub pożyczkodawcy.

  W powyższym przykładzie zobaczysz, że RRSO wynosi 5,116%. Innymi słowy, oprocentowanie w wysokości 5% ze składaniem miesięcznym daje RRSO na poziomie 5,116%. Spróbuj zmienić częstotliwość łączenia, a zobaczysz, jak zmienia się RRSO. Na przykład, możesz pokazać kwartalne składanie (cztery razy w roku) lub niefortunną jedną płatność w roku – co daje 5% RRSO.

  Obliczanie RRSO na podstawie wzoru

  Jeśli wolisz wykonywać obliczenia w staroświecki sposób, ręcznie oblicz RRSO w następujący sposób:

  RRSO = 100 [(1 + r / n) ^ n] – 1 gdzie r jest podaną dziesiętną roczną stopą procentową, a n jest liczbą okresów skumulowanych w roku. (Karat („^) oznacza „podniesiony do potęgi).

  Kontynuując poprzedni przykład, jeśli otrzymasz 51,16 USD odsetek w ciągu roku przy saldzie konta w wysokości 1000 USD, oblicz RRSO w następujący sposób:

 • RRSO = 100 [(1 + 0,05 / 12) ^ 12] – 1]
 • RRSO = 5,116% Eksperci finansowi mogą uznać to za obliczenie efektywnej stopy rocznej (EAR).

  Możesz również obliczyć roczny zysk w procentach w następujący sposób:

  RRSO = 100 [(1 + odsetki / kwota główna) ^ (365 / dni w okresie) – 1] gdzie odsetki to kwota otrzymanych odsetek, a kwota główna to początkowa wpłata lub saldo konta. Wcześniejsze 

  Korzystając z płatności odsetek i salda konta z powyższego przykładu, oblicz RRSO w następujący sposób:

 • RRSO = 100 [(1 + 51,16 / 1000) ^ (365/365) – 1]
 • RRSO = 5,116% Maksymalizacja RRSO

  Roczna rentowność procentowa wzrasta wraz z częstszymi okresami łączenia. Jeśli oszczędzasz pieniądze na koncie bankowym, dowiedz się, jak często pieniądze się sumują. Łączenie dzienne lub kwartalne jest zwykle lepsze niż kapitalizacja roczna, ale dla pewności sprawdź RRSO dla każdego konta.

  Możesz również zwiększyć swoją „osobistą RRSO, jeśli spojrzysz na wszystkie aktywa jako część szerszego obrazu finansowego. Innymi słowy, nie myśl o jednej inwestycji w CD jako o oddzielnym rachunku bieżącym – wszystkie inwestycje powinny współdziałać, pomagając Ci osiągnąć cele, a każda z nich powinna być odpowiednio ustawiona.

  Aby zmaksymalizować swoją osobistą RRSO, upewnij się, że Twoje pieniądze są generowane tak często, jak to możliwe. Jeśli dwie płyty CD mają tę samą stopę procentową, wybierz tę, która wypłaca odsetki częściej (i dlatego ma najwyższą RRSO). Możesz automatycznie reinwestować swoje dochody z odsetek – im częściej, tym lepiej – i zaczniesz zarabiać więcej odsetek na tych płatnościach odsetek.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy