CIR: rząd przyjął w trybie obiegowym aktualizację programu konwergencji

Category: rózne
27 lipca, 2020

Rząd przyjął w trybie obiegowym aktualizację programu konwergencji – poinformowało w poniedziałek PAP Srodek Informacyjne Rządu. Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos powiedziała PAP, że nadal w poniedziałek dokument zostanie wysłany do Brukseli.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przy piątek poprzez PAP, harmonogram bazowy aktualizacji programu konwergencji zakłada, że wzrost PKB wyniesie polski 3 proc., w przyszłym 4, piec proc., zaś w 2012 roku 4, 2 proc. W takowym scenariuszu rytmu wzrostu PKB deficyt sektora finansów ogólnych zejdzie sluzace do 2, 9 proc. przy 2012 roku.

Natomiast jeśli spełni się założony wariant pesymistyczny postepu gospodarczego, zakładający dynamikę PKB w tym roku na poziomie 2, szóstej proc., po 2011 a mianowicie 3, szóstej proc., a w 2012 – trzech, 5 proc., wtedy brak sektora poniżej 3 proc. PKB odnajdzie się w 2013 r. – dowiedziała się PAP.

MF podało dwa tygodnie temu, że deficyt sektora finansów ogólnych w 2009 roku wyniósł 7, dwa proc.

Uaktualnienie programu miała zostać przyjęta na posiedzeniu rządu w miniony wtorek. Gdy tak się nie stało, premier Donald Tusk wyjaśnił, że do dokumentu zastrzeżenia zgłosił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Aktualizacja uwzględnia poniewaz założenia przedstawionego w piątek przez premiera Planu Progresu i Konsolidacji Finansów 2010-2011. Jak mówił Donald Tusk, szef PSL miał zastrzeżenia do zawartych w nim sugestii upowszechniania ukladu emerytalnego, jak wiązałoby się m. in. ze zmianami w KRUS i systemie podatkowym.

Osobiscie program konwergencji jest dokumentem zawierającym ocenę gospodarki ponizej kątem spełniania kryteriów z Maastricht. Rozchodzi o pięć warunków, które powinna spełniać gospodarka kraju aspirującego az do przystąpienia sluzace do strefy ó. Przedstawia m. in. ogólne założenia jak i równiez cele strategii makroekonomicznej, ocenę bieżącej sprawy i prognozy, strategię jak i równiez cele rządu, opis niebezpieczenstwa.

W zaktualizowanym programie konwergencji resort finansów prognozuje także, że dług publiczny zaleznie do PKB, według metodologii memoriałowej ESA95, wyniesie w tym roku 53, 1 proc., po 2011 – 56, trzy proc., zaś w 2012 roku a mianowicie 55, 8 proc. (PAP)

mmu/ je/ gma/