Chiny: Zwolniony z więzienia opozycjonista Hu Jia chce wrócić do strategii

Category: rózne
27 lipca, 2020

Pewien z czołowych chińskich dysydentów Hu Jia, którego po niedzielę władze wypuściły z więzienia, zasugerował, że potrzebuje wrócić do działalności politycznej, ale rajcuje pod uwagę ewentualne konsekwencje tego dla swojej rodziny – pisze w poniedziałek agencja AFP.

Hu, który odsiedział trzy jak i równiez pół roku kalendarzowego za próbę obalenia władzy, w opublikowanym w niedzielę wieczorem wywiadzie dla tele-wizji Cable TELEWIZJA z Hongkongu podkreślił, że ważna jest dla faceta „wierność zasadom moralnym i prawom obywatelskim”.

„Trzeba być lojalnym wobec swojego sumienia – powiedział. – Chcieli żebym prowadził przeciętne życie i nie sprzeciwiał się reżimowi, a reżim wydaje sie byc okrutny i w sposób arbitralny łamie godność swoich obywateli” – powiedział dysydent.

„Spróbuję zrobić wszystko jakie mozliwosci w naszej mocy, aby uspokoić moich rodziców (… ), lecz mogę dywanom tylko powiedzieć, że będę ostrożny” a mianowicie dodał opozycjonista sugerując, według AFP, że zamierza wrócić do działalności politycznej.

37-letni Hu Jia został po 2008 r. uznany przez sąd zbytnio winnego „działalności wywrotowej wymierzonej przeciwko władzom państwowym” za posrednictwem udział przy spisku sposród udziałem cudzoziemców, którego celem miało być zakłócenie przebiegu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Hu był początkowo wspanialy ze swej działalności dla chorych na AIDS i sierot. Później, wobec nieustępliwej postawy władz, rozszerzył swoją działalność na obronę praw człowieka. Chińscy działacze dla obrony norm człowieka obawiają się, że władze mogą zastosować w tej chwili wobec faceta jakąś formę aresztu domowego.

W końcu 2008 roku kalendarzowego Parlament Europejski uhonorował Hu Jia nagrodą im. Sacharowa, najwyższym wyróżnieniem w dziedzinie obrony praw człowieka. Ponieważ Hu był wówczas w więzieniu, jego nazwisko umieszczono przed pustym krzesłem podczas uroczystości, która odbyła się po Strasburgu.

W ubiegłym tygodniu władze chińskie niespodziewanie zwolniły z więzienia innego wspanialego dysydenta, artystę Ai Weiweia. Komentatorzy zwracają uwagę na tek krok, że ów gesty nastąpiły w czasie, kiedy premier Wen Jiabao nawiedza Europę składając wizyty na Węgrzech, po Wielkiej Brytanii i Niemczach. (PAP)

keb/ ap/

9277829 arch.