Chanukowe światło zapłonęło w warszawskiej synagodze

Category: odmienne
27 lipca, 2020

*W warszawskiej synagodze im. Nożyków w niedzielę wieczorem zapłonęła pierwsza świeczka chanukowa, umieszczona w specjalnym ośmioramiennym świeczniku zwanym „chanukija”. Uroczystość ponizsza rozpoczęła obchody Chanuka a mianowicie żydowskiego święta Światła, które potrwają 8 dni. *

Pierwszą świeczką chanukową zapalił prezydent Lech Kaczyński. Następnie naczelny rabin Lokalny Michael Schudrich odmówił błogosławieństwo.

Podczas uroczystosci, zorganizowanej poprzez Gminę Wyznaniową Żydowską, odmówiono uroczyste modlitwy za pomyślność państwa naszego oraz sposród okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezydent podziękował zbyt modlitwę za Polskę. Lech Kaczyński dodał, że „można powiedzieć, iż jest to ostatni akcent obchodów 90- lecia niepodległości naszego wlasnego kraju”.

Podkreślił, że ok. 10 proc. obywateli międzywojennej Polski było narodowości żydowskiej. „Warszawa miała – już przed II wojną światową – 360 tys. mieszkancówrezydentów narodowości żydowskiej plus co najmniej kilkadziesiąt tysięcy żydowskiego pochodzenia” – mówił prezydent.

Jakim sposobem dodał, „według danych, które posiada Instytut budujący Muzeum Historii Żydów Polskich, Żydzi stanowili ok. 12-13 proc. oficerów i podoficerów Wojska Polskiego”. Lech Kaczyński przypomniał, że Żydzi byli również wśród ofiar mordów w Katyniu i innych miejscach kaźni dzieki wschodzie.

„Okres międzywojenny nie zaakceptowac był łatwy we współżyciu obu narodów. Ale też trzeba pamiętać, że właśnie w tym okresie, na początku lat trzydziestu. – już w okresie rządów marszałka Piłsudskiego tzw sanacji – zniesiono ostatnie prawo, które ograniczały osoby narodowości żydowskiej po jakichkolwiek pierwotnego prawach mieszkancówrezydentów Rzeczpospolitej” a mianowicie powiedział prezydent.

To był – dodał Lech Kaczyński – „bez wątpienia dorobek międzywojennego państwa”. Przypomniał też, że parlamencie II RP było wielu posłów narodowości żydowskiej. Wspomniał też urodzonego w Polsce, konkretnego z twórców i wieloletniego premiera państwa Izrael Menachema Begina.

„Pamiętajmy, że był on żołnierzem Korpusu Andersa i że wprawdzie już od młodych lat związany był wraz z ruchem syjonistycznym i jemu wierny, to nie chciał opuścić szeregów polskiej armii, dopóki nie zaakceptowac został z niej zwolniony. Wykazał sluzace do końca lojalność wobec państwa, w którym się wychował, w którym działał, którego językiem, językiem narodu polskiego się posługiwał” – mówił prezydent.

Podkreślił, że na terytorium polski tworzona była przez stulecia wielka obszar kulturowy żydowska w trzech językach – polskim, hebrajskim i jidysz. „Były czasy gdy gminy żydowskie w Polsce przestały istnieć, znamy jakie były tego pobudki. Na szczęście po roku 1989 ów stowarzyszenia, które były pozostały” – powiedział Lech Kaczyński.

Prezydent dodał, że aktualnie trwa odbudowa życia religijnego i świeckiego społeczności żydowskiej w naszym kraju.

„Należy się wraz z tego bardzo cieszyć. Jakim sposobem mnie czasem zagranicą pytają skąd tylu wybitnych ludzi w Polsce, także i polityków, to jednostki żydowskiego pochodzenia odpowiadam latwo: taki panstwo. I niech tak już pozostanie. Tego wam, ale i naszej wspólnej ojczyźnie Rzeczpospolitej najszczerzej życzę” – powiedział Lech Kaczyński.

„Myślę, że nic złego się nie zaakceptowac wydarzy, że powoli będziemy przywracać tę kulturę, która kształtowała naszą rzeczywistość przynajmniej od czasu Mieszak Starego, pewnie wcześniej, aż na tragiczne zdarzenia Holocaustu” – dodał prezydent.

Była to pierwsza na II wojnie światowej wizyta urzędującego prezydenta w synagodze. Prezydent Kaczyński zainicjował również tradycję zapalania świeczek chanukowych przez głowę państwa a mianowicie dwa czasy z rzędu – w Pałacu Prezydenckim.

Przewodniczący warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Piotr Kadlcik podkreślił, że święto Chanuka łączy się bardzo ściśle ze świętem niepodległości, bo „Chanuka to cos znacznie wiecej anizeli tylko zabawa, jednak Chanuka to również święto upamiętniające tych, którzy byli gotowi poświęcić swoje życie dla czynu swojej tożsamości, swojej wiary”.

Zapalaniu świeczki chanukowej przyglądało się kilkadziesiąt osób: członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz zaproszeni goście.

Po uroczystości para prezydencka wraz z zaproszonymi gośćmi udała się w poczęstunek a mianowicie tradycyjne placki ziemniaczane zwane „latkes”. Az do potraw chanukowych należą ponadto potrawy smażone na tłuszczu – np. naleśniki badz pączki. Halasuje się też dużo słodyczy. Dzieci dostają prezenty.

Zapalanie światła wydaje sie byc jedną sposród najważniejszych czynności Chanuki – każdego miesiaca zapala się kolejną świecę lub pochodnie i uklada w chanukiji.

Święto Światła jest obchodzone na pamiątkę zwycięstwa żydowskiego rodu Machabeuszy nad wywodzącymi się z Syrii Seleucydami w 165 roku p. n. e., oczyszczenia i ponownej konsekracji jerozolimskiej świątyni (Chanuka to po hebrajsku „poświęcenie”).

Na zwycięstwie Machabeusze zapalili przy świątyni świecznik zwany „chanukija” choć zapas oliwy powinien był starczyć tylko dzieki jeden dzień, „chanukija” paliła się jedenastu dni. Machabeusze uznali to za cud. W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25. dnia księżycowego miesiąca Kislew (listopad-grudzień). (PAP)