Cesaria Evora nie wystąpi na koncercie w Polsce

Cesaria Evora nie wystąpi na koncercie w Polsce
Category: inne
27 lipca, 2020

Cesaria Evora, gwiazda piesni z Wysp Zielonego Przylądka, z powodu złego stanu zdrowia odwołała tegoroczną trasę koncertową, podczas której miała odwiedzić także Polskę. Jedyny wystep planowano 22 maja w ramach bydgoskiego Smooth Festivalu.

„Z powodu poważnego nasilenia się slabosci wieńcowej, jakie nastąpiło przy miniony weekend, Cesaria Evora została zabrana do szpitala i przy poniedziałek wieczorem przeszła operację. W związku z powyższym odwołane zostają wszystkie koncerty zaplanowane dzieki ten rok” – poinformowali w wydanym komunikacie manedżerowie artystki.

Trasa koncertowa Cesarii Evory miała się rozpocząć w piątek koncertem w Bukareszcie. Do 27 sierpnia wokalistka planowała wystąpić po kilkudziesięciu miastach na pięciu kontynentach.

Cesaria Evora miała być największą gwiazdą II Smooth Festivalu. Impreza odbędzie się 22:00 maja w Wyspie Młyńskiej w centrum Bydgoszczy.

„Chcemy zapewnić, że pomimo odwołania występu Cesarii Evory, Smooth Festival odbędzie się tak, jak był planowany. ˙W ciągu kilkunastu dni poinformujemy˙jak będą wyglądały zmiany przy programie festiwalu, spowodowane chorobą Cesarii Evory” – zapewniła Ewelina Krysiak, przedstawicielka touroperatora Smooth Festivalu.

Cesaria Evora, zdobywczyni metrów. in: nagrody Grammy Awards w firm world music, określana wydaje sie byc często w charakterze „bosonoga solistka z Wysepek Zielonego Przylądka”. Piosenkarka śpiewa wyłącznie po kreolsku (w dialekcie sposród Sao Vicente) lub po portugalsku, zas poza muzyką angażuje się również przy akcje społeczne mające w celu zwrócenie uwagi w problemy Afryki.

W ubiegłym roku artystka wydała krazek „Nha Sentimento”, będący gwoli niej zwrotem do korzeni. Na płytę złożyły się przede wszystkim utwory z typowych dla Wysepek gatunków muzycznych morna i coladera.

W festiwal do Bydgoszczy przyjdzie natomiast ekipa Vaya Con Dios. Zespół od 25 lat swej twórczości łączy wpływy muzy z całego świata. Każdy z albumów wydanych od momentu 1986 r. jest inny, np. „Roots And Wings” inspirowany był muzyką rhythm and blues oraz detalami muzyki arabskiej i indyjskiej, a „The Promise” został nagrany z prawdziwą cygańską orkiestrą.

Az do Bydgoszczy zaproszono także Ive Mendes, Brazylijkę o francusko-hiszpańsko-portugalskich korzeniach rodzinnych. Wokalistka zadebiutowała płytą „Ive Mendes” nagraną w londyńskim studiu i wydaną przy 2004 roku. Zarówno dzieki debiutanckiej, jak i ostatnio wydanej „Magnetism” wokalistka śpiewa na portugalsku jak i równiez angielsku.

Organizatorzy festiwalu chcą, by dzieki scenie, oprócz gwiazd, pojawiło się jeszcze około 20 wykonawców wraz z kraju jak i równiez zagranicy. Polscy artyści wystąpią we wspólnym programie.

Biba, podobnie jak rok kalendarzowy temu, odbędzie się na usytuowanej w centrum Bydgoszczy Wyspie Młyńskiej. W odróżnieniu od pierwszej edycji, teraz wstęp dzieki koncerty będzie płatny; architekcirealizatorzy liczą, że artystów oklaskiwać będzie przynajmniej 5 tys. widzów.

W czasie ubiegłorocznej edycji Smooth Festival ponad ośmiotysięczny tłum obejrzał koncerty Macy Gray, Chambao, Marii Mena, Lury, zas także naszych artystów, m. in. Kayah i Miki Urbaniak. Muzycznym wydarzeniom towarzyszyły wystawy i instalacje plastyczne. (PAP)

olz/ mp/