Caritas jak i równiez NCK apelują o posoka

Category: inne
27 lipca, 2020

Caritas Polska oraz Narodowe Centrum Krwi apelują o oddawanie krwi. Stacje krwiodawstwa przypominają, że w lecie posoka jest szczególnie potrzebna – w tym sezonie zdarza się dużo wypadków, a krwi często brak, ponieważ mnóstwo dawców wyjeżdża na urlopy.

Caritas Polska a mianowicie które z NCK przewodzi kampanię „Podaruj krople miłości” – wystosowało apel zachęcający do honorowego oddawania krwi, przypominając, że w okresie urlopów szpitale częściej niż najczesciej zmagają się z niedoborem zasobów krwi.

„Taka sytuacja występuje dzis. Centra krwiodawstwa podejmują wszelkie możliwe działania, kierują apele do dawców, aby pozyskiwać jak największe ilości krwi, głównie tak zwanym. rzadkich rodzajów. Niemniej okres urlopów wywoluje, że mniej dawców nawiedza centra krwiodawstwa. Dlatego prosimy serdecznie wszystkich ludzi rzetelnej woli o dar serduszka – podarowanie jakże cennej cząstki mojej dziurki bliźniemu. Podarujmy chorym krew jeszcze w czasie wakacji” – czytamy po apelu Caritas.

W Warszawie krew oddawać można w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75, a także w każdą środę w ambulansie NCK przy PKiN (obok stacji metra Centrum) w godz. 10-15. Do końca wczasów ambulans będzie czekał dzieki krwiodawców także w pomocniczych terminach: 23, 25, 27 oraz 30 sierpnia.

W ramach akcji Caritas „Podaruj krople miłości” posoka będzie można oddać na warszawskim rynku 31 sierpnia przy ul. Floriańskiej trzy w godz. 11-16 a takze 14 września przed kościołem św. Anny w godz. 11-16. 30, a także 26 sierpnia w Łochowie (na obszarze diecezji bydgoskiej) (Kujawsko-Pomorskie), na placu tuz przy kościele w godz. 12. 30-14.

Lista punktów, przy których można oddać krew, znajduje się na stronie www.nck.gov.pl. Pełny plan zbiórek krwi prowadzonych po mobilnych punktach poboru wyszukuje się w stronach regionalnych stacji krwiodawstwa.

Krew niezbedna jest głównie osobom, które straciły własną krew w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, osobom z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także pacjentom z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie jak i równiez po chemioterapii.

Krew albo jej składniki może oddać zdrowa postac w stulecia 18-65 latek, która waży ponad piecdziesiat kg. Oddawanie krwi wydaje sie całkowicie bezpieczne, wraz z badaniami trwa ok. godziny. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić kwestionariusz, który miesci pytania dotyczące stanu zdrowia. Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu; przed oddaniem krwi pobierana wydaje sie próbka, badany jest stopien hemoglobiny. Każdy dawca zyskuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4, 5 tys. kcal. – osiem tabliczek czekolady.

Jedynie 15 proc. Polaków posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często stacje krwiodawstwa borykają się sposród niedoborami przy tych ekipach. W związku z tym osoby wraz z grupą Rh ujemną proszone są o systematyczne oddawanie krwi.

Jak wynika wraz z danych NCK, najwięcej osób ma grupę A Rh+ (32 proc. ), 0 Rh+ (31 proc. ). Znacznie rzadsze są grupy: B Rh+ (15 proc. ), AB Rh+ (7 proc. ) oraz ujemne: 0 Rh- (6 proc. ), A Rh- (6 proc. ), B Rh- (2 proc. ) a takze AB Rh- (1 proc. ). (PAP)

akw/ bno/