Buzek: potrzebujemy nowego pomyslu dla Unii Europejskiej

Category: inne
27 lipca, 2020

*Potrzebujemy nowego planu dla Unii Europejskiej, nowego ducha współpracy, aby przezwyciężyć podziały i wzmocnić UE, która przechodzi najtrudniejszy czas w relacji – mówił w poniedziałek we Wrocławiu b. przewodniczący PE prof. Jerzy Buzek. *

Europoseł wygłosił w poniedziałek wykład inaugurujący cykl spotkań „Z widokiem na Europę”. W swoim ramach mają być urzadzane cotygodniowe wykłady i dyskusji z publicznością, podczas których mieszkańcy Wrocławia będą mogli spotykać się z ludzmi zajmującymi się integracją europejską. Spotkania będą odbywały się w każdy poniedziałek w mieszkaniu Europy, czyli siedzibie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej jak i równiez Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Buzek podkreślił, że Unia od dwóch lat przechodzi najtrudniejszy czas w wlasne historii. „Takich wątpliwości jak i równiez rozterek jak mamy dzis i takowego obniżenia lotów w wielkosci wewnątrzeuropejskiej i w skali światowej Unia Europejska jeszcze nie zaakceptowac miała” – zauważył.

Polityk przyznał, że poprzednie traktaty UE był odpowiednie we wlasciwym czasie prosperity, jednakze w „czasach trudności ujawnił się niedostatek sprawności zarządzania w UE, brak przywództwa Unii jak całości”. „Na tle kryzysu powstały swieze podziały. Jakie mozliwosci istotne Polsce brakuje dziś wizji. szescdziesieciu lat temu było oczywiste, że nalezy uniknąć kolejnej wojny, 30 lat temu, że powinno sie wreszcie połączyć całą Europę, dziś nie jest tak wyraźnie jasne, co Europa miałaby robić” – mówił b. przewodniczący PE.

Zdaniem Buzka nastąpił przekonany rozdźwięk pomiędzy instytucjami wspólnotowymi a instytucjami krajowymi. „Mamy pewne niedostatki, jeśli idzie o organizację w UE, musimy to wygładzić. W chwili krachu trudno było to robić, bo przy kryzysie państwa starają się zamykać po sobie. Zwycieza populizm, pojawiają się głosy, że państwa będą ratować się same, zaczynają nam przeszkadzać imigranci, to są naturalne zachowania ludzi w sytuacjach kryzysowych, ale ów lampy mogą doprowadzić do pogorszenia sytuacji” – przekonywał.

Buzek podkreślił, że państwa UE zależą od siebie nawzajem. „To jak się dzieje w Cypru wpływa na sytuację w innych krajach. W odpowiedzi na zewnętrzne zagrożenia liczmy się tylko wtedy, gdy jesteśmy razem” – argumentował.

Zdaniem europosła wspólnotowe zarządzanie w Unii Europejskiej nie jest dziś wystarczające, aby szybko reagować na przykład na zagrożenia na rynkach finansowych czy odpowiadać w zagorzenia ekonomiczne. „Wiele udało się naszej firmie zrobić po tej sprawy ale to nie jest wystarczające. Dziś do unii walutowej musimy dodać unię gospodarczą. Oprócz wspólnego pieniądza musimy mieć wspólne działania w toku gospodarki” a mianowicie mówił profesor.

Według b. przewodniczący PE Unia Europejska wymaga nowego planu, nowego demona współpracy. „Potrzebujemy w Europie więcej zaufania. Recesja odsłonił dwustronny brak powierzenia krajów wspólnoty, brak powierzenia instytucji pienieznych do pozostalych instytucji, przedsiębiorców do banków, związków zawodowych do przedsiębiorców” – oświadczył Buzek. (PAP)

pdo/ par/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy