Bułgaria: Zgoda środowiskowa na budowę podwodnego przekroju South Stream

Bułgaria: Zgoda środowiskowa na budowę podwodnego przekroju South Stream
Category: inne
27 lipca, 2020

Naczelna Rada Ekologiczna bułgarskiego Ministerstwa Środowiska i Wód wydała zezwolenie na budowę podwodnego odcinka gazociągu South Stream a mianowicie poinformował we wtorek resort. To ostatnia decyzja przed wydaniem definitywnej zgody na rozpoczęcie inwestycji.

Rozstrzygniecie środowiskowa gwoli podmorskiej części gazociągu to ostatnia wraz z zgód, które to musiała uzyskać inwestycja. W lądową część bułgarskiego przekroju, o długości 540 km, resort środowiska wydał zgodę w ubiegłym roku.

Niektóre aspekty konstrukcji podmorskiego odcinka South Stream, który przechodzi przez bułgarską strefę ekonomiczną na Morzu Czarnym, spotkały się wraz z protestami mieszkańców okolic Warny. Rura miała wyjść wraz z morza w jednej sposród nielicznych dziewiczych plaż. Na negocjacjach sposród mieszkańcami zmieniono technologię – rura pozostanie zakopana pod plażą, która jednak – na czas prac – zostanie zamknięta.

Według zapowiedzi władz Bułgarii jak i równiez inwestora a mianowicie spółki, w której po 50 proc. udziałów mają strony bułgarska i rosyjska – budowa ma się rozpocząć późną wiosną. Spółka South Stream Transport, która będzie dostarczać urządzenia gwoli podwodnego przekroju, kilka tygodni temu podpisała porozumienie wraz z portami przy Warnie jak i równiez Burgas dzieki magazynowanie rur.

Przygotowaniom sluzace do budowy South Stream towarzyszą spory sposród UE na temat status gazociągu. Według Brukseli sześć krajów UE (Bułgaria, Węgry, Słowenia, Grecja, Chorwacja i Austria) powinno renegocjować porozumienia dwustronne z Rosją ws. wybudowania South Stream, z powodu niezgodności z unijnym prawem. Rozchodzi o tak zwanym. trzeci pakiet energetyczny, przez którego do wszystkich swiezych gazociągów swobodny dostęp mają mieć wszelcy chętni.

Według władz bułgarskich, ich porozumienie z Rosją jest zgodne z prawem unijnym. Minister gospodarki jak i równiez energetyki Dragomir Stojnew wielokrotnie zapewniał, że umowa przewiduje dostęp witryn www trzecich do rury na jej bułgarskim odcinku.

Liczący 3, 6 tys. kilometrów South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, który dzierzy zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Swiata Zachodniej wraz z pominięciem Ukrainy. Rura dzierzy z Rosji przebiegać poprzez Morze Czarne do Bułgarii, a dalej do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Przepustowość gazociągu ma wynieść 63 mld m sześc. gazu na rok. Zgodnie z obecnymi planami dzierzy wejść az do użytku po końcu 2015 roku.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ wkr/ je/