Brytyjscy aktorzy apelują na rzecz więźniów politycznych na Białorusi

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Brytyjscy aktorzy, w niniejszym Ralph Fiennes i Alan Rickman, nagrali apel do premiera Uk Davida Camerona o działanie w sprawie więźniów politycznych na Białorusi. Został on zamieszczony w środę na stronie www dziennika „Guardian”.

Aktorzy mówią, że pragną zwrócić uwagę w sytuację takich więźniów politycznych, jak lider opozycyjnej organizacji Młody Front Źmicier Daszkiewicz, były aspirant na prezydenta Białorusi sposród 2010 r. Mikoła Statkiewicz czy szef Centrum Norm Człowieka „Wiasna” Aleś Bialacki.

Podkreślają, że Bialacki jest poddawany psychicznym oraz fizycznym torturom i odbywa sad w warunkach, które są nie do zniesienia.

Nawiązują też do brutalnego zdławienia w Mińsku protestów po wyborach prezydenckich sprzed dwóch lat. „19 grudnia 2010 r. blisko tysiąc osób zostało aresztowanych i od tego momentu nasila się spirala przemocy” – przypominają aktorzy.

„Apeluję do Davida Camerona, przedstawienie premierowe mojego kraju, aby zakłócił sen sumień i wezwał Alaksandra Łukaszenkę, ostatniego dyktatora Europy, sluzace do zaprzestania dręczenia własnego narodu i zwolnienia wszystkich więźniów politycznych az do Nowego Roku” – mówią aktorzy.

Nagranie zostało stworzone z inicjatywy białoruskiego Teatru Wolnego, który działa dzieki Białorusi przy podziemiu, jednak często występuje za granicą.

Współzałożycielka teatru Natalla Kalada podkreśliła po środę na portalu opozycyjnego portalu białoruskiego Karta’97, że władze Białorusi nie zaakceptowac chcą uznać istnienia więźniów politycznych. „Dziś w więzieniach Białorusi wciąż przebywa 14 więźniów politycznych” – oznajmiła.

Kalada a takze jej mąż Mikałaj Chalezin, drugi współzałożyciel teatru, mieszkają obecnie na emigracji po Wielkiej Brytanii. Po maju zespół wystawił w deskach teatru The Globe „Króla Leara” Szekspira, zas kolejną premierę planuje po przyszłym roku na scenach londyńskiego teatru Young Vic.

Na początku grudnia milicja białoruska wdarła się dzieki spektakl Teatru Wolnego przy Mińsku. Zespół prezentował wówczas spektakl polityczny o losach białoruskiego biznesmena Anatola Krasouskiego, który był jednym z liderów białoruskiej opozycji pod koniec lat 90. Krasouski zaginął bez wieści w 1999 roku. (PAP)

mw/ kar/