Brak postępu po innym dniu rokowań w sprawie irańskiego programu nuklearnego

Category: rózne
27 lipca, 2020

*Drugi dzień rokowań w Tokio w sprawie irańskiego programu nuklearnego z przedstawicielami grupy 5+1 nie przyniósł żadnego postępu – oświadczył w czwartek szef negocjatorów Iranu Abbas Aragczi. Konwersacji będą kontynuowane w piątek. *

Aragczi nie podał bliższych szczegółów, jednak irańskie źródła dyplomatyczne dały do zrozumienia, że głównym punktem spornym jest upowaznienie Iranu az do wzbogacania uranu, z którego Teheran nie zaakceptowac chce zrezygnować.

Natomiast szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton oceniła czwartkowe rozmowy jako „poważne jak i równiez pożyteczne”.

Według AFP, nie wyklucza się przedłużenia rozmów do soboty, co mogłoby oznaczać, że do Genewy mogą przybyć szefowie dyplomacji grupy 5+1 (pięciu stałych członków Wskazówki Bezpieczeństwa ONZ plus Niemcy) w celu podpisania porozumienia.

Podstawą negocjacji jest tekst wstępnie uzgodniony 9 listopada w czasie poprzedniej rundy rokowań, która zakończyła się bez porozumienia. Tekst tenze przewiduje zawarcie „tymczasowego porozumienia” na czas 6 miesięcy, które zakłada ograniczenie aplikacji nuklearnego Iranu w zamian zbyt pewne złagodzenie niektórych sankcji.

Aragczi ocenił, że „głównym problemem” w rozmowach jest brak zaufania co do owego, czy światowe potęgi działają „w porzadnej wierze” dla zawarcia porozumienia. Wypowiadając się dla dziennikarzy w Nowym jorku, oznajmił: „Straciliśmy zaufanie. Nie zaakceptowac możemy rozpocząć poważnych rozmów, dopóki go nie odzyskamy. Jednak nie zaakceptowac oznacza to, że wstrzymamy negocjacje”.

Z kolei kierownik MSZ Francji Laurent Fabius powiedział po czwartek, że Zachód powinien być stanowczy w rozmowach z Iranem. Wyraził w dodatku nadzieję, że do porozumienia uda się dojść nadal w tym tygodniu.

Francja postawiła cztery wytyczne wstępnego porozumienia: poddanie kazdego irańskich instalacji nuklearnych międzynarodowej kontroli, wstrzymanie wzbogacania uranu do 20 procent, zredukowanie obecnych zapasów wzbogaconego uranu oraz wstrzymanie budowy reaktora na ciężką wodę IR-40 w mieście Arak na zachodzie Iranu. Istnieją obawy, że wedlug uruchomieniu reaktor ten będzie produkował pluton, służący potem jako materiał rozszczepialny gwoli bojowych ładunków jądrowych.

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei powtórzył, że Teheran nie zaakceptowac cofnie się „nawet o krok”, jeśli chodzi na temat jego prawa do aplikacji nuklearnego. Chamenei apelował też do irańskich negocjatorów, zeby respektowali graniczne „czerwone linie” programu nuklearnego kraju i „nie obawiali się gniewu wrogów”. Jakim sposobem podkreślił, owe nieprzekraczalne linie to m. in. sprawa wzbogacania uranu na terytorium Iranu i riposta zamknięcia podziemnego ośrodka Fordo.

Mocarstwa zachodnie podejrzewają Iran, że jego program atomowy, oficjalnie służący rozbudowie potencjału energetycznego, może służyć też do produkcji broni nuklearnej. Iran dobitnie temu neguje. (PAP)

jm/

15112362 15112324 arch.