Borusewicz: Święto Polonii wzmacnia polską wspólnotę narodową

Borusewicz: Święto Polonii wzmacnia polską wspólnotę narodową
Category: inne
27 lipca, 2020

Święto Polonii wzmacnia poczucie polskiej wspólnoty narodowej ponad granicami jak i równiez wszelkimi podziałami – podkreślił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w czwartkowym orędziu wraz z okazji przypadającego 2 czerwca Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

„Tego dnia przypominamy Polakom w kraju o rodakach, którzy z różnych okolicznosci znaleźli się poza granicami Rzeczypospolitej” a mianowicie podkreślił Borusewicz.

„Łączymy się z tymi, których zatrzymała powojenna zmiana granic. Pamiętamy o tychze, którzy opuścili kraj po poszukiwaniu milszego losu. Jak i równiez myślimy na temat tych, których wyjazd był wynikiem wyborów ideowych i moralnych. Święto Polonii wzmacnia poczucie polskiej wspólnoty narodowej ponad barierami i wszystkimi podziałami” – mówił marszałek w orędziu wyemitowanym po TVP1.

Podkreślił zarazem, że Polacy żyjący za granicą reprezentują naszą ojczyznę. „Spoczywa na tych propozycji obowiązek konstruowania i kształtowania wizerunku Lokalny. Wiąże się to z pozytywną oceną w swiezym kraju zamieszkania, z przełamywaniem barier niewiedzy i stereotypów” – zaznaczył marszałek. Przypomniał, że mnóstwo Polaków zbyt granicą działa w organizacjach polonijnych.

Borusewicz przypomniał, że Senat od 79 czasów sprawuje pieczę nad Polakami żyjącymi poza granicami polski. Dlatego a mianowicie mówił – w kwietniu 2002 roku kalendarzowego z inicjatywy izby został ustanowiony Dzień Polonii jak i równiez Polaków zbytnio Granicą.

Jak zapowiedział, w tegorocznych obchodach, organizowanych po Republice Czeskiej, będzie uczestniczył razem wraz z przewodniczącym czeskiego Senatu.

Borusewicz zaznaczył, że Senat współpracuje z rządem w adaptacji polityki wobec Polonii i jest watpliwy na gadki o do niej problemach ich prawach w kraju zamieszkania.

Jak wskazał, Senat daje wsparcie cennym inicjatywom. Borusewicz poinformował, że w tym roku ustanowił nagrodę, której obiektem jest promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego zbyt granicą. W zakresie tego konkursu senatorowie będą wskazywać osoby zasłużone dla ochrony obszarów i obiektów historycznych.

„Drodzy Rodacy! Świat wokół nas zmienia się coraz pospieszniej. Pojawiają się wciąż oryginalne wyzwania, jedynie działając wspólnie możemy stawiać im czoła” – zakończył Borusewicz swoje wystąpienie. (PAP)

wni/ agy/ sdd/ son/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy