Bielan: udane spotkanie szefa PiS wraz z Williamem Hague’em

Category: rózne
27 lipca, 2020

*Rzecznik PiS i eurodeputowany tejze partii Adam Bielan jako udane ocenił spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem dyplomacji w brytyjskim konserwatywnym gabinecie cieni Williamem Hague’em, poświęcone inicjatywie powołania nowej frakcji w Parlamencie Europejskim. *

Przebywającemu we wtorek w Warszawie Hague’owi towarzyszył prowadzacy brytyjskich konserwatystów w PE Timothy Kirkhope.

Bielan nie chciał mówić o okreslonych ustaleniach w sprawie utworzenia swiezej frakcji po PE. Aktualnie konserwatyści brytyjscy w PE są zrzeszeni w największej chadeckiej frakcji w Parlamencie Europejskim (EPP-ED), a posłowie PiS zasiadają w najmniejszej, 30- osobowej frakcji Unia na rzecz Europy Narodów (UEN).

„Myślimy o stworzeniu frakcji i jesteśmy po tym spotkaniu nasyceni, ale co się zdarzy w najbliższych miesiącach po PE, trudno mi przewidywać. Myślę, że wszystkie mozliwe zmiany przy organizacji PE powinny się dokonać az do końca tegoz roku; badz tak się stanie – zobaczymy” a mianowicie powiedział Bielan.

Według jego, to, lub torysi wyjdą z EPL-ED, czy nie zaakceptowac, okaże się w ciągu kilku miesięcy.

Politycy rozmawiali również o współpracy obu partii. „Mamy dobre stosunki z brytyjską Partią Konserwatywną od lat. Myślę, że pod spodem kierownictwem obecnego lidera torysów Davida Camerona relacje będą jeszcze ściślejsze” – zaznaczył. Dodał, że J. Kaczyński zaprosił Camerona do Naszego kraju, a sam otrzymał zaproszenie do Londynu.

Wcześniej sposród Hague’em spotkali się też premier Kazimierz Marcinkiewicz i marszałek Sejmu Marek Jurek.

Jurek podkreślił, że swoim rozmowa wraz z Hague’em dotyczyła przede wszystkim strategii międzynarodowej. „Rozmawialiśmy o koniecznosci nowej solidarności w Ue i o polityce UE w świecie, w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi” a mianowicie powiedział.

Według niego, poglądy Partii Konserwatywnej z poglądami PiS są „bardzo zbieżne”.

„Mamy ogólnie tę samą koncepcję Swiata – jak Europy państw wstrzymującej się od ingerencji np. przy samodzielność ekonomiczną, planowania wzrostu państw Swiata Środkowej, co często było w ostatnich latach widać np. po pomysłach tzw. harmonizacji, innymi slowy tak naprawdę kontroli wysokości podatków z zewnątrz” – zaznaczył Jurek.

W jego opinii, to podobieństwo poglądów dotyczy też przekonania na temat potrzebie rozszerzenia UE na temat Ukrainę. „Teraz jednak powinnismy czekać na to, jaki rząd wyłoni się po wyborach parlamentarnych dzieki Ukrainie” a mianowicie powiedział marszałek Sejmu.

W poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że jego wsad jest „bardzo życzliwie nastawiona” wobec inicjatywy powołania swiezej frakcji po Parlamencie W europie. W do niej skład – poza PiS – mieliby wejść także brytyjscy konserwatyści i europosłowie czeskiej partii ODS.

Jakim sposobem wynika wraz z dotychczasowych rozmów w PE nt. utworzenia nowej frakcji, najwięcej członków pochodziłoby właśnie z brytyjskiej Partii Konserwatywnej (27 posłów). David Cameron obiecał to swoim wyborcom, podkreślając różnicę dzielącą swoim partię od czasu niemieckiej CDU Angeli Merkel czy francuskiej UMP Jacques’a Chiraca, którzy też są w EPP-ED.

W lutym w wewnętrznym głosowaniu torysów w PE tylko siedmiu posłów opowiedziało się za wyjściem wraz z EPP-ED, a reszta, czyli 20, wolała pozostać.

W ten sposób, że konserwatyści brytyjscy zrzeszeni we frakcji EPP-ED nie zaakceptowac wyjdą z tej formacji, zapewniał przy sobotę przy Kaliszu eurodeputowany z frakcji chadeków, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski.

W lutym w PE nt. nowej frakcji Hague rozmawiał także z przedstawicielami czeskiej prawicowej partii ODS. W kuluarach PE mówi się jednak, że jeśli ODS wygra czerwcowe decyzje w swoim kraju, nie wyjdzie z frakcji chadeckiej, która obecnie jednoczy jej czlonków w PE. Nie będzie chciała albowiem psuć samemu stosunków wraz z Angelą Merkel i kanclerzem Austrii Wolfgangiem Schuesselem. (PAP)

ann/ alz/ agt/ kaj/ woj/