Biedronka może otworzyć się w niedziele. Są wyrwy w ustawie

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

Okazuje się, że zakaz handlu w niedziele można obchodzić. Zgadza się na to nawet Państwowa Inspekcja Pracy. Podczas rady PIP uznała, że sklepy takie jak Biedronka na dworcach mogą być otwarte przy siódmy dzień tygodnia.

Poinformował o tym dzieki Twitterze Paweł Jachowski, gryzipiórek Wiadomości Handlowych.

Przypomnijmy, firma Jeronimo Martins ze względu na zmartwienia interpretacyjne nie zaakceptowac zamierzała otwierać swoich sklepów na dworcach. Teraz ma zielone światło. Jak i rózne sieci. Badz skorzystają wraz z możliwości?

Zobacz: Zakaz handlu po niedzielę. W którym miejscu będą kupować Polacy?

– Od czasu początku mówiliśmy, że nie interesuje naszej firmy obchodzenie prawa – odparł zapytany przez nas Arkadiusz Mierzwa, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w Jeronimo Martins. Do kwestii, badz sklep Biedronka na Dworcu Centralnym w stolicy polski zostanie otwarty, nie odniósł się bezpośrednio. – Wybory dotyczące szczegółów organizacji roboty naszych sklepów po naniesieniu zakazu gospodarki w niedziele będziemy podejmować po dokładnej analizie konkretnych przypadków – dodał.

Nadal w piątek przedstawiciele Jeronimo Martins informowac nas, że Biedronka przy związku z zakazem gospodarki w niedziele wydłuża pory otwarcia sklepów w piątki i soboty do godz. 22, zas w niektórych punktach do 23. W godzinach szczytu, obejmujących piątkowe i sobotnie popołudnia, kazde kasy sklepiku mają być otwarte. Żeby obsłużyć ów ruch, przy placówkach będzie pracowało 5 tys. osób więcej. Zwiększona zostanie też częstotliwość dostaw do sklepów w obszarach weekendów.

Handel będzie odbywał się niewatpliwie w Galerii Metropolia przy Gdańsku. – Od danego początku twierdziliśmy, jesteśmy dworcem i dlatego działalność tutaj będzie wiedziona. Sformułowanie PIP tylko to potwierdziło – tłumaczył po rozmowie wraz z nami Andrzej Klein, dyrektor Galerii Stolica. Jak dodał, dla zwiększenia komfortu podróżnych, w galerii przed pierwszą niehandlową niedzielą zostaną przeznaczone do użytku dwie kasy biletowe.

Zamknięty będzie jednak hipermarket Carrefour zlokalizowany w Galerii Wileńskiej w Warszawie. Jakim sposobem tłumaczono mnie, jest ona objęta zakazem gospodarki.

  • Kalendarz WP na zakaz handlu. Wydrukuj i powieś na lodówce

Główny Inspektor Pracy przyznał na konferencji, że prawo ustawy wprowadzającej zakaz handlu w niedziele są zawile do interpretacji. Jak oferuje Paweł Jachowski, GIP sugeruje, że wydana wspólnie z MRPiPS „interpretacja” może zostać zmodyfikowana.

Pisaliśmy o niej w tekście: Urzędnicy edukują ws. zakazu handlu. Zostawiają więcej pytań niż reakcji. Z naszej interpretacji urzędników PIP i MRPiPS wynikało, że „placówki handlowe umieszczone w galeriach przy dworcach” nie mogą sprzedawać towarów. Brakowało jednakze odpowiedzi na pytanie, co z dworcami, których integralną częścią są galerie. W niniejszym samym akcie stwierdzono, że sklepy, które będą służyły obsłudze podróżnych, legalnie otworzą swoje podwoje.