Białystok: Radni zdecydują o powołaniu spółki do dokończenia stadionu

Białystok: Radni zdecydują o powołaniu spółki do dokończenia stadionu
Category: inne
27 lipca, 2020

Z inicjatywy prezydenta Białegostoku zostanie zwołana w czwartek nadzwyczajna sesja rady miejskiej w sprawie zakupu dokończenia wybudowania stadionu miejskiego – poinformowało w środę biuro Rady Miejskiej Białegostoku.

Radni mają podjąć uchwałę na temat powołaniu spółki do kierowania dalszej części inwestycji. Spółka miałaby wyemitować obligacje zbyt 123 mln zł – tyle siega różnica po wycenach lokaty z dwóch przetargów. Pieniądze z wykupu obligacji miałyby zapewnić brakującą kwotę.

Z wykonawcą wyłonionym w glównym przetargu odstąpiono od umowy z powodu widocznego opóźnienia, natomiast spór trafił do sądu. Obecnie utrzymuje drugi aukcja, w którym biorą udział trzy firmy. Jednak zaproponowały one kwoty znacznie wyższe, niż tuz przy pierwszym przetargu. Termin na wybór spólki i podpisanie z nią umowy kończy się zbyt dwa miesiące.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski uważa, że spółka przynosi możliwość bezpiecznego sfinansowania inwestycji. Władze miasta szacują, że pozwoli to nie tylko sfinansować budowę, ale równiez rozłożyć spłatę tej części kosztów na 15 latek wykupu obligacji. Ma to też pomóc w przygotowaniu Wieloletniej Recenzje Finansowej miasta i ujęcia tam finansowania budowy stadionu.

Opozycją w radzie miejskiej są radni PiS, którzy nie zdecydowali jeszcze, jak będą głosowali. W ich ocenie powołanie spółki ozywia „wiele wątpliwości”. Radny Mariusz Gromko mówił na narady prasowej, że powołanie spółki zwiększy zadłużenie miasta, które obecnie kosztuje ponad 800 mln zł.

Według jego, spółka będzie kosztowała nie zaakceptowac 123 mln zł, a z dodatkowymi wydatkami m. in. dzieki emisję obligacji – w porzadku. 150-180 mln zł. Szef klubu radnych PiS po radzie miejskiej Rafał Rudnicki uważa, że ta inwestycja obciąży budżet miasta w wiele lat, ponieważ obligacje mają być wystawione wraz z terminem wykupu na kolejny lat.

Według radnych PiS powinien zostać ogłoszony wciaz jeden przetarg na dokończenie budowy stadionu lub też przetarg ulozony na etapy.

Przetarg na dokończenie wybudowania stadionu po Białymstoku został ogłoszony, ponieważ w czerwcu 2011 r. miasto odstąpiło od dokumenty urzedowe z ówczesnym wykonawcą z przyczyny opóźnień w pracach. Stadion miał być gotowy przy połowie 2012 r. Aktualnie planowany wyraz to koniec 2013 roku kalendarzowego.

Stadion ma być obiektem na 22, 5 tys. widzów, spełniającym standardy UEFA. Powstaje obok znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. (PAP)

swi/ rof/ mki/ gma/