Białoruś musi zwolnić wieźniów politycznych

Białoruś musi zwolnić wieźniów politycznych
Category: inne
27 lipca, 2020

Przewodniczący Porady Europejskiej Herman van Rompuy zaapelował na warszawskim rynku do białoruskich władz na temat zwolnienie kazdego więźniów politycznych i na temat rozpoczęcie dialogu z opozycją.

Van Rompuy był współgospodarzem zakończonego właśnie Szczytu Partnerstwa Wschodniego. Sytuacja na Białorusi zdominowała obrady szczytu. Unijni przywódce wyrazili zaniepokojenie sytuacją w ponizszym kraju. Nastepnie sama Białoruś, jako wyjatkowy kraj należący do Partnerstwa Wschodniego, zbojkotowała spotkanie, twierdząc, że, do niej delegacja wydaje sie dyskryminowana.

W konferencji po zakończeniu szczytu Herman van Rompuy powiedział, że Stary kontynent wyciągnie rękę do Białorusi, ale w wypadku wejścia przez władze owego kraju na drogę do demokracji.

a mianowicie _ Unia pozostaje przywiązania do wizji demokratycznej Białorusi, z jej właściwym pomieszczeniem we współpracy z Europą. Unia nie zaakceptowac może jednak w pełni zaangażować się w pomocna dlon Białorusi wyjawszy jasnego postępu na ulicy do demokracji i respektowania praw człowieka. Oznacza to przynajmniej natychmiastowe zwolnienie i rehabilitacji wszystkich więźniów politycznych jak i równiez zaangażowanie się w prawdomówny i oryginalny dialog polityczny z opozycją _ a mianowicie powiedział Van Rompuy.

Premier Donald Tusk przedstawił podczas szczytu lokalny pakiet dla Białorusi. Chodzi w nim zwlaszcza o ułatwienia finansowe, takie jak granty i kredyty przedsiebiorstw z MFW i EBI. Polscy dyplomaci zapewniają, że propozycja spotkała się wraz z ciepłym przyjęciem unijnych liderów, choć formalnych decyzji po tej kwestii jeszcze nie ma.