Białoruś: Ciąg kolejny procesu Poczobuta 5 lipca

Category: inne
27 lipca, 2020

# przystaje informacja na temat proteście przy obronie Poczobuta w Warszawie #

28. 06. Grodno (PAP) – Do piec lipca sąd w Grodnie odroczył we wtorek przebieg Andrzeja Poczobuta, korespondenta „Gazety Wyborczej” jak i równiez działacza nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi (ZPB), oskarżonego o zniesławienie prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

To piąta przerwa w procesie, rozpoczętym czternascie czerwca. Wtorkowa rozprawa trwała około godziny, wystąpili jedynie obrońcy oskarżonego, a prokurator zrezygnował wraz z prawa sluzace do repliki.

„Ciąg dalszy sporu będzie piec lipca na temat godz. 10” (godz. dziewiec czasu polskiego) – ogłosił zgromadzonym przed gmachem 1 z adwokatów Poczobuta Alaksandr Biryłau na zakończeniu rozprawy. Drugi wraz z obrońców Uładzimir Kisialewicz dodał, że sąd nie jest zobowiązany objaśniać, czemu ogłosił przerwę w procesie.

W zeszłym tygodniu wystąpił prokurator, żądając na rzecz Poczobuta 3 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zwykłym rygorze. Na wtorkowych wystąpieniach obrońców „5 lipca mialo być minione słowo oskarżonego, a nastepnie będzie wyrok” – powiedział Kisialewicz. a mianowicie Czy osad będzie 5 lipca badz nie, ciezko powiedzieć”.

Walancin Stefanowicz sposród organizacji defensywy praw człowieka Wiasna powiedział PAP, że jego zdaniem, przedłużenie procesu sluzace do przyszłego tygodnia może mieć związek wraz z objęciem za posrednictwem Polskę 1-wsza lipca przewodnictwa w Unii Europejskiej.

„Myślę, że sąd w tej sytuacji nie aplikuje się względami proceduralnymi, natomiast wyłącznie politycznymi. Nic nie zaakceptowac przeszkadzało sądowi w tym, by po wystąpieniu adwokatów wysłuchać ostatniego słowa Poczobuta i ogłosić osad (… ). Myślę, że może to być związane z przejęciem przez Polskę od jednej lipca przewodnictwa w UE. Białoruś przy ten sposób pozostawia sobie pewną możliwość jakiegoś naporu, czy rozwiązania jakichś problemów. Jednym słowem, Poczobut w tej sytuacji jest kimś w rodzaju zakładnika. Osadu nie ma, ale z drugiej strony, człowiek pozostaje w areszcie” – ocenił Stefanowicz.

Dodał, że obrońcy norm człowieka „oceniają jednoznacznie tok Poczobuta w charakterze motywowany politycznie” i w przypadku wyroku skazującego uznają korespondenta „GW” zbyt więźnia politycznego. Zdaniem Stefanowicza, „w jednostce Poczobuta zbiegło się pare czynników” i „wybór władz białoruskich, aby go aresztować, jest nieprzypadkowy”. To „po pierwsze zjawisko, że Poczobut jest niezależnym dziennikarzem i pracuje właśnie dla naszych mediów, oraz to, że jest działaczem nieuznawanego przez władze Związku Polaków na Białorusi” a mianowicie uważa Stefanowicz. Ponadto, przebieg Poczobuta wydaje sie – w jego opinii – „swego rodzaju odpowiedzią władz białoruskich na wyobrazenie, jakie Polska zajmuje obecnie wobec Białorusi”.

Żona Poczobuta, Aksana, uważa, że az do 5 lipca „będą trwały jakieś rozmowy pomiędzy władzami (Białorusi jak i równiez Polski) i to może wpłynie jakoś na wyrok” dla do niej męża.

Poprzednio budynek sądu we wtorek przyszło ok. 70 osób, w tym działacze ZPB, bliscy Poczobuta, dziennikarze. Proces toczy się obok drzwiach zamkniętych i nikt z tych propozycji nie został wpuszczony do gmachu. Członkowie ZPB trzymali w rękach gazety struktury z portretem Poczobuta jak i równiez dużym tytułem „Andrzej Poczobut z więzienia: +Nie złamią mnie+”. Milicjanci ostrzegli zgromadzonych, że biorą udział przy niedozwolonym mityngu.

Konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz powiedział dziennikarzom, że konsulat, który prosił o możliwość obserwowania procesu, ciagle nie dostał odpowiedzi od sądu. „Będziemy starali się być na każdym posiedzeniu, jeśli to będzie możliwe. Miejmy nadzieję, że ogłoszenie wyroku będzie wydarzeniem publicznym” – dodał konsul.

Największa opozycyjna czasopismo białoruska „Narodnaja Wola” zastanawia się we wtorek, czy sprawa Poczobuta stanie się precedensem sądowym. Wskazywać na tek krok mogą słowa prokuratora generalnego Białorusi Ryhora Wasilewicza, który niedawno przy wywiadzie prasowym mówił na temat konieczności pociągania do odpowiedzialności za „obraźliwe i zniesławiające” publikacje w internecie. „W zależności od tego, badz wina Poczobuta będzie potwierdzona, czy nie, będzie można wnioskować, jakim sposobem rozwinie się praktyka sądowa” na Białorusi – mówił prokurator.

Sprzeciw w obronie Poczobuta przed ambasadą Białorusi w Warszawie zorganizowały Fundacja Wolność i Demokracja oraz Białoruski Dom Informacyjny. Kilkanaście osób domagało się od białoruskich władz uwolnienia dziennikarza.

Zanim ambasadą obok ul. Wiertniczej ustawiono transparenty: „Andrzej Poczobut, Związek Polaków na Białorusi. Warszawiacy są z tobą”; „Wolność gwoli Andrzeja. Łagier dla Łukaszenki”; „Zatrąb przy obronie Andrzeja Poczobuta”. Posiadacza auta przejeżdżających samochodów chętnie odpowiadali na to wezwanie. Wypuszczono po niebo balony, do których przeczepione były karteczki wraz z napisem: „Andrzej, życzymy Ci, aby twoje miejsce w grodzieńskim areszcie zajął jak najprędzej Aleksandr Łukaszenka. Czekamy na twój reportaż z jego procesu”.

„Domagamy się od władz Białorusi uwolnienia Poczobuta. Żądamy także uwolnienia wszystkich politycznych więźniów jak i równiez respektowania uprawnienia człowieka” a mianowicie mówił Michał Dworczyk sposród Fundacji Wolność i Wladza ludu. „Oczekujemy, że Polska, obejmując przewodnictwo jednej lipca, podejmie ten temat w UE. Od determinacji polskiego rządu zależy jakim sposobem wysoki osad otrzyma dziennikarz” – zaznaczył.

Poczobut wydaje sie oskarżony sposród dwóch artykułów kodeksu karnego: o znieważenie i zniesławienie głowy państwa. Sprawa dotyczy ośmiu tekstów dziennikarza w „Gazecie Wyborczej”, jednego dzieki opozycyjnym portalu internetowym Biełorusskij Partizan jak i równiez jednego na prywatnym wortalu dziennikarza.

Przy obronie korespondenta „GW” wypowiadali się przedstawiciele Unii Europejskiej, Strukturze Bezpieczeństwa jak i równiez Współpracy w Europie (OBWE), polskie władze i politycy opozycji. Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International uznała Poczobuta za więźnia sumienia. (PAP)

Z Grodna Anna Wróbel (PAP)

awl/ pż/ cyk/ ap/ ura/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy