Awaria podczas podnoszenia konstrukcji dachu Stadionu Śląskiego

Category: odmienne
27 lipca, 2020

# dochodzą wiadomosci z popołudniowego briefingu na temat. awarii #

pietnasty. 07. Chorzów (PAP) a mianowicie W piątek przed południem, tuż zanim końcową fazą podnoszenia linowej konstrukcji dachu Stadionu Śląskiego w Chorzowie, nastąpiła awaria. Pękły 2 tzw. „krokodyle”, czyli porecze łączące liny promieniowe dachu z swoim wewnętrznym pierścieniem rozciąganym.

Jakim sposobem poinformował podczas popołudniowego briefingu w Chorzowie Andrzej Nitarski, dyrektor kontraktu spółki Mostostal Zabrze, która przebudowuje Stadion, po awarii wstrzymano prace i ewakuowano wszystkich z terenu konstrukcji. Ewakuowano również kilkanaście osób z mieszczącego się w obrębie Stadionu hotelu. Zadnej osobie nic się nie stało.

Nitarski wyjaśnił, że awaria miała obszar tuż przed rozpoczęciem wpinania górnych lin do podtrzymującego je pierścienia stalowego, wówczas pękły 2 odlewane porecze. Zgodnie z zamyslem, 40 tego rodzaju uchwytów łączy górne i dolne liny promieniowe konstrukcji z podtrzymywanymi przez nie zaakceptowac pięcioma linami pierścienia rozciąganego dolnego, który biegnie ponad bieżnią.

Krótko po zdarzeniu analizowanie problemu rozpoczęli specjaliści firm, które uczestniczą przy inwestycji: z Mostostalu Zabrze, szwajcarskiej firmy VSL, natomiast także projektanci z niemieckiego biura SBP. Wieczorem sluzace do Chorzowa mieli dotrzeć kolejni przedstawiciele projektanta, a także wykonawcy zdewastowanych uchwytów.

W tej chwili specjaliści nie zaakceptowac znają przyczyny pęknięcia uchwytów; szacują, że być może będą coś wiedzieć dzieki ten temat po niedzieli. Przedstawiciel Mostostalu nie chciał w piątek szacować spowodowanych awarią możliwych opóźnień ani kosztów. Jak przyznał, funkcjonuje możliwość, że cała konstrukcja linowa będzie opuszczana.

Dzieki pytanie dziennikarzy czy istnieje zagrożenie katastrofą budowlaną, Nitarski odparł, że „sytuacja wydaje się stabilna”. „Pękły tylko dwa skladniki. Pozostałe elementy się trzymają. Jesteśmy po takim kroku, jeśli idzie o siły, że tutaj nic nie zaakceptowac powinno się wydarzyć” a mianowicie ocenił. Zastrzegł, że będzie można to potwierdzić na analizie statycznej konstrukcji, która ma być prowadzona w nocy z piątku na sobotę.

Przedsięwzięcie określane przez wykonawców terminem „big lift” (wielkie podniesienie a mianowicie konstrukcji linowej – PAP) od początku ub. tygodnia prowadziła w zlecenie budującego Stadion Mostostalu Zabrze firma VSL, jedna z paru, które zajmują się tego typu zadaniami.

Struktura linowa zadaszenia Stadionu Śląskiego składa się z 80 lin promieniowych, po 30 dolnych jak i równiez górnych, natomiast także sposród 240 lin-wieszaków, łączących górne i dolne liny, 80 stalowych łączników i szesc lin tworzących pierścień wewnętrzny rozciągany. Długość lin kosztuje ok. jedenascie kilometrów, natomiast masa struktur linowej to ok. 830 ton. Punktem oparcia lin promieniowych są zbudowane wokół zmodernizowanych widowni dwa metalowe pierścienie.

Wedlug naciągnięciu struktury linowej, docelowo znaleźć się ma na niej ok. jednej, 7 tys. ton pomocniczych elementów, do których montowane mają być wyprodukowane w Austrii poliwęglanowe płyty. Powstać ma wraz z nich obicie dachu na temat powierzchni w porzadku. 44 tys. metrów kwadratowych.

Pierwotnie powiekszanie konstrukcji linowej zadaszenia Stadionu zaplanowano dzieki marzec. Problemem jednak okazały się mikropęknięcia wykryte przy pierwszych wykonanych w Polsce „krokodylach”. Konieczne było ponowne katalogów zamówienie obok innego dostawcy w Portugalii. W efekcie nastąpił blisko trzymiesięczny poślizg, pomimo tego zapowiadano, że stadion posiada być gotowy do końca roku.

Nitarski nie chciał w piątek szacować, jezeli tym razem wydłuży się budowa. Nie odniósł się też do przypuszczeń dziennikarzy, że skoro dwukrotnie te same elementy dostarczone za posrednictwem różnych dostawców okazały się wadliwe, być może błąd tkwi w projekcie. „To są zbytnio daleko idące stwierdzenia. Guzik na razie nie zaakceptowac potrafię powiedzieć, gdzie miesci sie błąd” – podkreślił. (PAP)

mtb/ amac/ gma/