Aspirant na prezydenta Francji wyznaje miłość Naszym kraju

Category: inne
27 lipca, 2020

Chciałbym wyznać miłość Polsce – oświadczył w trakcie piątkowej dyskusji w Warszawie Francois Hollande, kandydat socjalistów dzieki prezydenta Francji. Żartobliwie zapewnił, że nie istnieje nic przeciw polskim hydraulikom, ani danemu krajowi.

Podczas wizyty w Warszawie Hollande został przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, rozmawiał sposród szefem SLD Leszkiem Millerem. Wieczorem wziął udział po debacie po redakcji „Gazety Wyborczej” zatytułowanej „Przyszłość Swiata: nadzieje jak i równiez pułapki”.

Do deklaracji o sympatii w stosunku do naszego kraju skłoniło francuskiego strategia pytanie redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Adama Michnika, który dociekał skąd się rozpala francuska nieufność do Lokalny.

„Przez sporo lat Ludzie z polski mieszkali jak i równiez pracowali we Francji – to byli i piłkarze i intelektualiści i zdobywcy nagród Nobla. Wiemy również, że podczas wojny walczyliśmy ze wspólnym wrogiem, zas w okresie, podczas gdy broniliście wlasnych praw jak i równiez wolności, my byliśmy obok waszego boku. Także to jest ponizsza deklaracja miłości z naszej strony” – mówił Hollande.

Przyznał, że mimo porzadnych relacji pojawiały się też nieszczęśliwe deklaracje ze strony francuskich polityków pod adresem naszego kraju. „Chciałbym zwrócić się sluzace do wszystkich hydraulików polskich, który się tutaj ewentualnie zgromadzili. Nie posiadam naprawdę guzik przeciwko tejze grupie fachowej i zero przeciwko Polsce” – zapewnił.

W 2005 roku zanim francuskim referendum w sprawie unijnej konstytucji polski hydraulik stał się bohaterem kampanii pokazującej rzekomą groźbę napływu sluzace do Francji tańszej siły roboczej.

Hollande zwrócił uwagę, że jest prawdą, iż niektórzy w jego kraju obawiają się „rozszerzenia na świat”. Według jego nie jest to zupełnie bezprzyczynowe, bo we Francji zamykane są wytwórni, a obszaru pracy przenoszone są zbytnio granicę.

Hollande ocenił, że Warszawa jak i równiez Paryż maja obowiazek wejść po „nowy wymiar” stosunków. Mówił, że Polska to szósty kraj UE, który posiada ogromny postep gospodarczy, natomiast także dużą wymianę handlową z jego krajem. Francuski polityk ocenił, że Nasz kraj powinna być też mocniej włączona az do zarządzania gospodarczego w Europie.

Francuski polityk odnosząc się sluzace do sytuacji międzynarodowej, podkreślał, że kryzys, w którym odnajduje się UE, jest zarówno zagrożeniem, oraz szansą na rzecz Europy. Zagrożenie – po jego ocenie – wywolane jest naszym, że recesja powoduje wysoki poziom bezrobocia w całym kontynencie i niski wzrost gospodarczy; dodatkowo wyjście z kryzysu utrudnia niestabilność na rynkach i duża niepewność pieniezna.

Dodał przy tym, że recesja może być też szansą, jeśli państwa unijne uświadomią sobie, że mogą się zmienić jak i równiez równocześnie zmienić Europę.

Hollande pytał, lub tzw. traktat fiskalny pozwoli na rozpoczęcie nowego etapu budowy Europy tak, aby zapewnić solidniejsze nią zarządzanie. W jego ocenie dokumentowi temu brak wymiaru politycznego związanego wraz z zapewnieniem postepu. Jak podkreślał, Europa musi rozpocząć wspólne projekty.

Jesteśmy pierwszą potęgą ekonomiczną w świecie, posiadamy wspólną walutę, doprowadziliśmy do zjednoczenia, przyjęliśmy nowych członków, w tym Polskę w 2004 r. To jest właśnie silna Europa – przekonywał. Zauważył jednocześnie, że aktualnie Europa wydaje sie byc bezsilna w stawianiu sobie celów na przyszłość jak i równiez musi sobie zadać watpliwosc, co zrobić, by liczyła się dzieki arenie międzynarodowej.

Uczestniczący po debacie Aleksander Kwaśniewski życzył kandydatowi w prezydenta Francji pomyślności przy trudnej konfrontacji. Jak mówił, zazdrości Hollande’owi, że pan – jeśli zostanie prezydentem – będzie mógł zrealizować pozytywny harmonogram, który wynika z biezacej sytuacji Europa. Taki scenariusz – jak mówił Kwaśniewski – jest.

Jak zaznaczył, widzi go w czterech etapach: w pierwszej kolejnosci opanowanie kryzysu przez działania dyscyplinujące (zawarte m. in. w pakcie fiskalnym), po 2gie szukanie impulsów rozwoju gospodarczego, po 3 zdefiniowanie długofalowej perspektywy w rozwój UE i nareszcie dalsze rozszerzenie UE.

„Nie mówię, że to jest zadanie dzieki już, dzieki jutro, lecz w perspektywie kilkunastu czasów powinniśmy na temat myśleć” a mianowicie podkreślił. W tym kontekście wymienił konieczność funkcjonowania na kraje bałkańskie, Ukrainę i Turcję. Jego zdaniem Francja ma tutaj bardzo wielką rolę sluzace do odegrania.

Kwaśniewski zauważył, że Francja świetnie rozumienie zmartwienia Południa – krajów basenu Morza Śródziemnego i Afryki Północnej, zaś Polska – problemy dzieki Wschodzie. „To może być również interesująca płaszczyzna współpracy polsko-francuskiej” – zaproponował. W jego mniemaniu, mógłby być to również temat współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Kwaśniewski mówił, że chciałby, by przyszły prezydent Francji bardziej zaangażował się w kwestię Ukrainy, natomiast także zeby Francja była promotorem wspólnej polityki europejskiej wobec Rosji. Hollande zgodził się, że potrzebna wydaje sie byc wspólna polityka wobec Rosji. Odnosząc się do sprawy Ukrainy, zaznaczył, że Unia nie można dawać członkostwa w zamian za demokrację. „Demokracja powinna być celem samym w sobie” – podkreślił. Jego zdaniem Ukraina nie jest gotowa do przystąpienia do Unii Europejskiej.

Kandydat socjalistów Francois Hollande jest kontrkandydatem obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego w wyborach prezydenckich we Francji. Glówna tura wyborów zaplanowana jest na 22 kwietnia, a ewentualna inna tura – na szesc maja. (PAP)(PAP)

stk/ akuc/ eaw/ ura/