Apteka dla aptekarza. Ceny leków w górę, liczba aptek w dół, a może być gorzej

Apteka dla aptekarza. Ceny leków w górę, liczba aptek w dół, a może być gorzej
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Nowe uprawnienie – zdaniem jego zwolenników – ustabilizowało rynek w naszym kraju i trzyma ceny po ryzach. – Masło podrożało o 44 proc., bochenek o jedenascie proc., mięso o 26 proc., natomiast leki na temat 2, dziewiec proc. a mianowicie twierdzą aptekarze zrzeszeni po Izbie. Wrogowie regulacji mówią o drożyźnie i ostrzegają przed ograniczonym dostępem az do leków. Jak i równiez twierdzą, że w 3 miesiące leki podrożały na temat ponad szesc proc.

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego weszła przy życie przeszlo trzy miesiące temu. Swieze prawo forsowane przez rząd PiS, o jakich kwestiach pisaliśmy po, było bardzo mocno krytykowane przez opozycje, zwolenników niezaplanowanego rynku, koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie pracodawców jak i równiez sieci apteczne.

Po stu dniach dzialania nowych kontroli Marcin Piskorski, prezes zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, nie ma wątpliwości, że obawy się sprawdziły. Nowelizacja silnie da się we symbole Polakom. a mianowicie Jeżeli wzrosty cen leków z glównych trzech miesięcy po naniesieniu apteki dla aptekarza będą kontynuowane przy kolejnych miesiącach, czeka naszej firmy drożyzna po aptekach, skutkiem tego – zredukowanie dostępności do leków.

Medyczna marihuana coraz bliżej

Według niego dla wielu osób w Polsce a mianowicie seniorów, dużych rodzin, osób cierpiących dzieki choroby przewlekłe, wzrost wartosci leków oznaczać będzie niemożność ich wykupienia. – Wraz z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w Irlandii, gdzie przy 1996 r., pod naciskiem lobby aptekarskiego, wprowadzono uklad, który, tak samo jak dziś w Polsce, ograniczał powstawanie nowych aptek. Okazało się, że spowodowało to postep cen jak i równiez ograniczenie dostępności do leków – mówi Piskorski

Jakim sposobem przekonuje równoczesnie sektor apteczny notował ogromne zyski. Po 2002 r., pod naciskiem irlandzkich pacjentów i tamtejszego urzędu ds. ochrony konsumentów, ograniczenia ów zniesiono. a mianowicie Mam zyczenia, że Nasz kraj pójdzie irlandzką drogą a mianowicie mówi prezes ZPA PharmaNET.

Co zmieniła ustawa? Od 25 czerwca nową aptekę może otworzyć tylko farmaceuta lub ekipa farmaceutów tworząca spółkę. Oprócz tego ustawa wprowadziła zasadę, według której pewien właściciel (ew. spółka) może mieć najwyżej cztery apteki. Przepisy wprowadziła też ograniczenia demograficzne i geograficzne.

W trzy tysiące mieszkańców okreslonej gminy może przypadać jedynie jedna apteka. Odległość między sąsiadującymi placówkami, musi wynosić co najmniej piecset metrów. To kryterium demograficzne jednak nie wydaje sie byc brane ponizej uwagę, jeśli nowa apteka powstaje w odległości co najmniej 1 kilometrów od już istniejącej.

Koszta stabilne?

Zupełnie inaczej niż PharmaNET wyniki nowelizacji mierzy Naczelna Izba Aptekarska. Organizacja przekonuje, że ustawa w koncu na dziesięciolecia poukłada sektor apteczny faktycznie, by był on bezpieczny dla chorego i przedsiębiorców.

– Wiecej niz 15 tys. obecnie istniejących aptek w dalszym ciagu prowadzi swoją działalność, a dzięki utrzymującej się między nimi konkurencji ceny leków i preparatów nadal pozostają na porównywalnym poziomie – przekonuje Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NIA.

Na poparcie tej tezy Izba prezentuje badania zrealizowane przez QuintilesIMS. Wynika wraz z nich, że wśród Top 50 najkorzystniej sprzedających się produktów po aptekach, średnia cena pudelka wzrosła tylko o dwa, 9 proc.

Na co zwraca uwagę Leleno wzrost jest nieznaczny, bo inflacja oscyluje wokół 2 proc. Ceny leków lepiej też, jego zdaniem, wypadają w porównaniu z tymi w sklepach. – Masło podrożało o 44 proc., bochenek o 11 proc., zas mięso na temat 26 proc. – wylicza rzecznik.

Koszty wystrzeliły przy górę?

Wraz z tą oceną nie zgadza się Marcin Piskorski. – Ciężko chociazby komentować dane, które oferuje Izba. Nawet nie wiadomo zbytnio jaki czas jest tenze Top 50. Zestawili to też wraz z inflacją, prawdopodobnie z września, bo też nie podają, oraz cenami masła. Dorzuciłbym jeszcze oliwa napędowy, bowiem też w ostatnim czasie mocno drożeje – kpi Piskorski.

Dlatego – w jego opinii – bardziej obiektywne są tu doswiadczenia PEX Pharma Sequence, wraz z których wyplywa, że między czerwcem natomiast sierpniem 2017 ceny leków bez recepty wzrosły o 4, 1 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2016. Wciaz gorzej wydaje sie w segmencie leków nierefundowanych wydawanych w receptę, tu ceny w niniejszym samy okresie wzrosły na temat 6, czterech proc.

NIA przekonuje też, że ów 100 dób dobrze wpłynęły na równowagę rynkową. Pokój mówi nawet o zatrzymaniu agresywnej ekspansji sieci, która odbywała się kosztem aptek indywidualnych. Jak argumentuje Leleno te sieciowe, biorąc pod uwagę wartość sprzedaży, zdążyły już opanować rynek krajowy w szescdziesieciu procentach.

Według danych NIA w 2004 r. na terytorium polski było ich 45, dzis jest katalogów 420. a mianowicie Dzięki wprowadzonym zmianom zmniejszeniu uległa liczba wniosków na temat zezwolenia w prowadzenie oryginalnych aptek wraz z 507 po czerwcu, sluzace do zaledwie konkretnego w lipcu tego r. – mówi Tomasz Leleno.

Aptek będzie ubywać

To co gwoli Izby wydaje sie byc powodem sluzace do zadowolenia, bardzo niepokoi Busines Center Club, Konfederację Pracodawców Lewiatan, ZPP i oczywiście ZPA Pharmanet. Wszystkie owe organizacje co do ”apteki na rzecz aptekarza” mówią o niepewnym zabetonowaniu branzy.

”Nowelizacja Prawa farmaceutycznego wprowadziła w Polsce schemat apteczny poczwórnie zamknięty. Sposród typowego europejskiego systemu otwartego (wg referatu UOKiK sposród 2015 r. ) zmieniła go przy jeden z najostrzejszych, najbardziej restrykcyjnych systemów zamkniętych po Europie” – czytamy we wspólny oświadczeniu tych strukturze.

Czym to skutkuje? a mianowicie Widzimy grozne przełamanie, jeśli chodzi o liczbę aptek. We wrześniu liczba ta zaczęła spadać, choć przecież ustawa tylko weszła w życie a mianowicie mówi Piskorski. Rzeczywiście według najnowszych informacji Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia we wrześniu ubyło siedem ogólnodostępnych aptek na terytorium polski.

– Jeszcze bardziej do myślenia daje ilosc wniosków na temat otwarcie placówki. Średnio było to około 105 miesięcznie, a po pierwszym miesiącu obowiązywania oryginalnych przepisów pojawił się 1 wniosek – mówi Piskorski, który zapowiada, że to dopiero początek problemów gwoli pacjentów.

800 atrakcyjnych oryginalnych lokalizacji?

Po jego weryfikacji za chwile przestaną powstawać nowe. Jednakze cały czas będą jakieś apteki w branzy wypadać. a mianowicie Na rynku aptek to zwykle, ktoś samemu nie radzi, sprzedaje aptekę, a ktoś inny trafia na jego miejsce, ktoś zmienia lokalizację etc. Jednakze z nową ustawą widać wyraźnie, że ten maszyneria został zaburzony i liczba będzie jedynie spadać a mianowicie mówi prezes ZPA Pharmanet.

Jednak jak przekonuje Izba Aptekarska zarzut, mówiący na temat zabetonowaniu rynku i deficytu możliwości funkcjonowania nowej apteki, to pozostaly mit. Legenda, który nie zaakceptowac wytrzymuje zderzenia z faktami. Według NIA na mapie Polski wciąż ma się znajdować w porzadku. 800 atrakcyjnych lokalizacji, w których mogą powstać nowe placówki. Tak przynajmniej wyplywa z analizy DataWise, spólki specjalizującej się w wyszukaniu lokalizacji.

Zastosowana metoda, jak zapewnia NIA, łączy postulaty ustawowe wraz z indeksem atrakcyjności handlowo-usługowej. a mianowicie To wydaje sie 800 teoretycznych lokalizacji. Ale co z tego pytam, skoro dysponujemy tylko pewien wniosek miesięcznie. Kto posiada skorzystać wraz z tych setek lokalizacji, gdyz mogą to zrobić tylko nieliczni – przekonuje Piskorski.

Idziemy pod spodem prąd europejskich regulacji?

Jakim sposobem dodaje wszystkich farmaceutów wydaje sie byc w Polsce około 30 tys. Ale oczywiście nie wszyscy chcą otwierać apteki. – TNS Polska w sierpniu ub. roku zapytał farmaceutów, jak wielu z nich jest zainteresowanych otwarciem własnego biznesu. Okazało się, że 65 proc. nie zezwala w ogóle takiej możliwości. A na podaniu za posrednictwem ankietera ewentualnych kosztów otworzenia lub zakupu apteki, odsetek ten wzrósł do 88 proc. a mianowicie mówi Piskorski.

Więc na stronie potencjalnych chętnych dysponujemy garstkę. Do tej pory każdy wraz z milionów Polaków mógł to zrobić. a mianowicie Jednak w tej chwili mamy calkowicie zabetonowany zbyt i to w sytuacji, kiedy z tego rodzaju regulacji wycofują się Włochy, a pozostałe 15 państw Europy zrobiło to przy ciągu minionych 20 czasów – konkluduje Marcin Piskorski.

W ocenie BCC, ZPP i Lewiatana kłopot rzeczywiście będzie duzy. Wszystko dlatego, że średnio w Polsce miesci się 82 aptek miesięcznie, a ilosc nowych wniosków dramatycznie spadła.

Według owego scenariusza na stale apteki zaczną znikać z polskich tras za ok. 2 a mianowicie 3 miesiące. W tym czasie inspekcja farmaceutyczna zakończy pracę ponad zwiększoną liczbą 500 wniosków, które wpłynęły do niej w lipcu, tuż poprzednio zamknięciem sektorze.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy