Żałoba po przypadku polskiego autokaru we Francji

Category: inne
27 lipca, 2020

(dochodzą wiadomosci na temat stron internetowych „Wprost” i „Newsweeka”)

23. 7. Warszawa (PAP) – Przy związku sposród ogłoszeniem za posrednictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego żałoby narodowej po tragicznym wypadku polskiego autokaru we Francji, na gmachach państwowych jak i równiez siedzibach władz lokalnych po całym kraju opuszczono flagi do połowy masztu; odwoływane są zabawy kulturalne. Żałoba ma potrwać do środy włącznie.

W wypadku autokaru wiozącego pielgrzymów sposród sanktuarium Mateczki Bożej po La Salette we francuskich Alpach zginęło 26 osób, a 24 zostały ranne. Pojazd, z nieustalonych wciaz przyczyn, uderzył na zakręcie krętej górskiej drogi po barierkę zabezpieczającą, spadł kilkadziesiąt metrów w dół i stanął w płomieniach.

Szczególnie odczuwalna jest atmosfera żałoby w województwie zachodniopomorskim, skąd pochodzą ofiary wypadku. Przy Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim a mianowicie skąd pochodziła najliczniejsza team pielgrzymów – oraz w Świnoujściu po poniedziałek w południe przez kilka minut wyły syreny, a w kościołach biły dzwony. Flagi zostały opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem także w polskich statkach i promach w portach regionu.

Specjalne rozporządzenie nakazujące odwołanie kazdego imprez masowych na terenie województwa wydał wojewoda zachodniopomorski. Po miastach województwa odwoływane są imprezy kulturalne. Swój występ w Szczecinie odwołał m. in. Kabaret Moralnego Leku. Organizatorzy odbywającego się w Świnoujściu Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej GLORIA odwołali imprezy rozrywkowe dla publiczności.

W wielu kościołach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej odmawiane są modlitwy w intencji ofiar i ich rodzin. W godz. 18 w szczecińskiej bazylice archikatedralnej św. Jakuba zaplanowano specjalną mszę świętą z udziałem biskupów.

Przy Koszalinie odwołano zaplanowany na wtorek w placu zanim ratuszem festyn dla dzieci ponizej nazwą „Bezpieczne wakacje”, organizowany przez służby mundurowe.

Przy związku sposród żałobą we wtorek nie zaakceptowac odbędzie się w Gdańsku koncert Roda Stewarta. Został przeniesiony na czwartek. Występ szkockiej gwiazdy rocka na terenie Stoczni Gdańsk ma się odbyć w ramach cyklu koncertów „Przestrzeń Wolności” dla upamiętnienia podpisania Porozumień Sierpniowych przy 1980 r.

Przed południem w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska wyłożono księgę kondolencyjną dla uczczenia polskich pielgrzymów tragicznie zmarłych w wypadku autokaru we Francji.

Olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza odwołał we wtorek i środę spektakle „Dzień Walentego” i „Niech żyje bal! „. Odwołany został także wtorkowy koncert zespołu Kult w Olsztynie.

List kondolencyjny do wojewody zachodniopomorskiego skierował wojewoda lubuski Wojciech Perczak. Wojewoda zwrócił się w poniedziałek do kazdego instytucji przy regionie o „zachowanie należytej powagi” w czasie trzydniowej żałoby narodowej.

W Poznaniu odwołane zostały koncerty Johna Mayalla i Macieja Maleńczuka. Także inne wydarzenia muzyczne przy regionie są odwoływane lub przenoszone na pierwszy wolny termin na zakończeniu żałoby. W holu Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu od wtorku będzie wyłożona księga kondolencyjna.

Prezydent Stolicy polski Hanna Gronkiewicz-Waltz poleciła odwołać wszelkie miejskie imprezy na temat charakterze rozrywkowym. Zaapelowała az do organizatorów wszelkich imprez rozrywkowych o katalogów odwołanie lub ograniczenie.

Do środy włącznie odwołane zostały koncerty w ramach warszawskiego festiwalu Chopiniana odbywające się w Łazienkach. W dniach żałoby nie odbędą się także imprezy w zakresie warszawskiego siedmiu. Festiwalu „Ogrody Muzyczne”.

Ciagle nie wiadomo, czy i kiedy odbędzie się zaplanowany na środę wystep The Rolling Stones w warszawskim Służewcu.

Ministerstwo Ruchu zwróciło się do organizatorów wszystkich impr sportowych w kraju z apelem o uczczenie pamięci ofiar. W najbliższych dniach odbędzie się w Polsce kilka impr rangi międzynarodowej, z których największą są Mistrzostwa Świata Kadetów przy Zapasach w stolicy polski.

Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki zaapelował do mieszkańców miasta o rezygnację z hucznych zabaw i imprez projektowanych na najbliższe dni. Odwołane zostały spektakle i rozrywki w powiatowych placówkach biznesowych.

W Kieleckim Centrum Kultury już przy niedzielę nie zaakceptowac odbył się koncert arii z operetek. W Sanatorium „Marconi” w Busku Zdroju odwołano wtorkowy koncert operetkowy, odbędzie się natomiast poniedziałkowy koncert muzyki poważnej w ramach „Lata sposród Chopinem”. Wojewoda świętokrzyski Grzegorz Banaś wysłał list kondolencyjny do wojewody zachodniopomorskiego, przy którym solidaryzuje się z rodzinami ofiar tragedii.

Po związku z ogłoszeniem żałoby narodowej, odwołane zostały wszystkie imprezy towarzyszące 7. Festiwalu Filmowego Epoka Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Decyzja odnosi sie do imprez towarzyszących pokazom w klubach jak i równiez miejscach festiwalowych, w tym także koncertów. Przed emisją filmów nie będą również wyświetlane spoty reklamowe. Pozostałe punkty imprezy będą realizowane wedle programem.

W Małopolsce z powodu żałoby narodowej ograniczono oprogramowanie XV Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Pociechy Gór”, który odbywa się w Nowym Sączu i okolicach. Odwołane zostały festiwalowe prezentacje plenerowe na sądeckim Rynku. Przy Tarnowie i Olkuszu swoją działalność zawiesiły kina.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa, w mieście zostaną odwołane tylko ów imprezy kulturalne, których „godność nie licuje z powagą żałoby narodowej”. Np. po poniedziałek nie odbędzie się spektakl „Oszalały z miłości”, który miał być jednym z wydarzeń VII Przeglądu Jednego Aktora.

Przy Krośnie dzieki Podkarpaciu po związku wraz z żałobą odwołano niedzielny wystep z cyklu „Letnie niedziele w Rynku”.

Także media dołączyły do ogłoszonej żałoby narodowej. Tv Polska już w niedzielę od godz. 17 zrezygnowała z audycji rozrywkowych i filmów jak i równiez seriali komediowych. Wstrzymano także emisję sitcomów i teleturniejów. Zmiany przy programie TVP będą obowiązywać do północy w środę. Ograniczone zostały reklamy. Systemy publicystyczne i informacyjne są poprzedzane umyslnie przygotowanymi okolicznościowymi materiałami filmowymi – powiedziała PAP rzeczniczka TVP, Aneta Wrona.

Polskie Radio również zmieniło swoją ramówkę. Aż do środy włącznie kazde anteny zaprzestały emitowania bloków reklamowych. Zostały wycofane spoty autopromocyjne oraz podkład muzyczny pod portale informacyjne. Zmieniono jingle, natomiast audycje będą miały spokojny, wyciszony koloryt. W ciągu dnia programy nadają stonowaną muzykę, zas wieczorem dominują audycje autorskie i publicystyczne, poruszające rzecz ostatnich fatalnych wydarzeń.

Rzecznik prasowy Ekipy TVN Karol Smoląg poinformował, że telewizja TVN także podjęła decyzję o modyfikacji ramówki. Usunięto z niej programy o charakterze komediowym, satyrycznym a takze konkursy wariantu call TV. Zostaną one zastąpione filmami fabularnymi i serialami. Nie podjęto wyborów o obnizeniu reklam.

TVN odwołało także poniedziałkowy jak i równiez wtorkowy wystep na sopockim Molo. Występy zaplanowane na poniedziałek mają zostać przeniesione na połowę sierpnia. Do Sopotu przyjdzie też po raz kolejny Enrique Iglesias, który dzieki sopockim Przystan miał wystąpić we wtorek. Podczas poniedziałkowego pobytu w Polsce Enrique Iglesias zadeklarował wstępnie, że wystąpi w trakcie drugiego dnia 44. Międzynarodowego Sopot Festival dwa tysiace siedem, czyli 2 września br.

Korekty w swoim programie wprowadziła też tv Polsat, rezygnując z emisji niektórych seriali i audycji.

W związku z żałobą Radio Zet zrezygnowało wraz z programu „Zet Dance”, konkursu „Kostka Rubika”, z programów satyrycznych i spotów autopromocyjnych. Muzyka już wczoraj została zmieniona dzieki łagodniejszą a mianowicie poinformowała PAP rzeczniczka Radia ZET, Katarzyna Brzezińska.

Żałoba narodowa znalazła także odzwierciedlenie w internecie. Szatę graficzną w żałobną zmieniły portale Wirtualna Polska, Onet, TVN24, zas także witryny www Radia Zet, TVP, „Dziennika”, „Polityki”, „Wprost” i „Newsweeka”. Wstążeczki żałobne umieściły obok swoim marka m. in. portale O2, Interia, Radio Eska, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita” i Polskie Radio. (PAP)

mrt/ gdy/ iwe/ rop/ kpr/ jaw/ ali/ agn/ sibi/ epr/ mgm/ kyc/ kob/ rcz/ sab/ akn/ hes/ mhr/ gma/