Angela Merkel mówi Grekom, że są dzieki dobrej ulicy

Angela Merkel mówi Grekom, że są dzieki dobrej ulicy
Category: inne
27 lipca, 2020

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreślała we wtorek przy Atenach, że Grecja wydaje sie byc na dobrej drodze jak i równiez może liczyć na dalszą pomoc, choć ma jeszcze wiele sluzace do zrobienia. To pierwsza wizyta Merkel w ponizszym kraju od wybuchu kryzysu zadłużenia przy strefie ó.

Dziesiątki tysięcy Greków manifestowały w dzisiejszym dniu w metropolii przeciwko niemieckiej kanclerz, postrzeganej przez wielu jako sprawczyni ich fatalnych wyrzeczeń. Porządku pilnowało 8 tysięcy policjantów. Przeciwko grupie demonstrantów, która rzucała kamieniami w policję, funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i granatów hukowych. Grecy protestują, bo uważają Merkel za główną inicjatorkę strategii drastycznego zaciskania pasa, az do której zobligowany został katalogów pogrążony przy długach kraj.

Po rozmowach z greckim premierem Antonisem Samarasem niemiecka kanclerz po raz kolejny zadeklarowała wsparcie dla bitwy o utrzymanie Grecji po strefie euro. „Życzę osobiscie, by Grecja pozostała przy strefie euro” – powiedziała, dodając, że ci, którzy teraz dokonują w Cypru wysiłków, powinni również zebrać owoce swej pracy.

„Droga jeszcze się nie skończyła, ale poczyniono ważne kroki” – podkreśliła szefowa germanskiego rządu, wyrażając jednocześnie mniemanie, że tok reform przyniesie rychło dalsze osiągnięcia. „Postępy czynione są każdego miesiaca. Wierzę, że ta cenna, choć jest bardzo zawila, opłaci się Grecji” – powiedziała.

Merkel obiecała też pomoc finansową dla reformy greckiej służby zdrowia i administracji regionalnej. Powiedziała, że chodzi tu o rozbudowę administracji regionalnej oraz na temat udoskonalenie zarządzania służbą zdrowia. W tym celu sfinansowane zostaną dwa będące pod spodem niemieckim dozorem projekty unijne, opiewające łącznie na 30 mln ó.

Premier Samaras podkreślał po rozmowie wraz z Merkel, że „naród grecki chce pozostać w zonie euro”. „Wszyscy, którzy założyli się, że Grecja przepadnie, przegrają ten zakład” a mianowicie oświadczył.

Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker podkreślił w poniedziałek, że Grecja najpóźniej do 18 listopada powinna uzgodnić z kredytodawcami (Komisja Europejska, Europejski Pula Centralny jak i równiez Międzynarodowy Kasa zapomogowa Walutowy) oprogramowanie dodatkowych oszczędności na czasy 2013-14. Bez porozumienia przy tej sprawie Grecji grozi niewypłacalność.

Gadki prowadzone obecnie między Grecją a do niej kredytodawcami dotyczą planu zmniejszenia wydatków budżetowych o wiecej niz 11, 5 mld ó w latach 2013-2014. Od czasu przyjęcia tegoz planu UE i MFW uzależniają wypłacenie kolejnej transzy drugiego pakietu ratunkowego (31, 5 mld euro). W sytuacji decyzji odmownej Grecja na koniec listopada musiałaby ogłosić niewypłacalność.

Bez tychze oszczędności Grecja nie zdoła spełnić celów budżetowych ustalanych przez do niej pożyczkodawców, jednak rząd w Atenach stara się uniknąć dalszych dotkliwych cięć przy sektorze publicznym i emeryturach. Wskazuje w dodatku, że system gospodarczy Grecji piąty rok sposród rzędu miesci sie w recesji, a bezrobocie wynosi rekordowe 23, 5 proc.

Hellada jest uzależniona od wsparcia partnerów wraz z strefy ó i MFW. Dwa pliki pomocy do tej pory przyznane Atenom wynoszą łącznie ok. 240 mld euro na czasy 2010-2014. (PAP)

az/ mc/

12390895 12390906, arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy