Akcyza na papierosy i alkohol. Senat odrzucił plan dużej podwyżki

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

Wniosek na temat odrzucenie ustawy złożyli we wtorek senatorowie KO, przy środę poparła go komisja budżetu i finansów ogólnych – przekazuje PAP.

Zbytnio odrzuceniem nowelizacji głosowało 51 senatorów, przeciw było 46, nikt nie wstrzymał się od głosu.

– Znając możliwości, wiedząc, na jakim sposobem różnorodne przedsięwzięcia wydawane są pieniądze, obawiając się, że na przykład 1, szóstej mld zł może być skierowane dzieki podreperowanie budżetu telewizji publicznej, którą aplikuje pan Kurski, w związku z tymi obawami wszystkimi i nadal wieloma pozostalymi, zdecydowaliśmy się złożyć moral o odrzucenie ustawy a mianowicie argumentowała senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska z KO.

Obejrzyj też: Emilewicz: „Wstydliwie niska akcyza nie zaakceptowac służy celom społecznym”

Nie oznacza to jeszcze, że podwyżek, które chce przeforsować PiS, nie zaakceptowac będzie. Poniekad jeśli Senat jest przeciwko, to wzór po powrocie do Sejmu może zostać ponownie przegłosowany i uchwalony.

Przypomnijmy: wzór ustawy podnoszącej akcyzę dzieki alkohol jak i równiez wyroby tytoniowe nie był konsultowany sposród branżą. Powinien, ale jeszcze raz zastosowano mechanizm przyjęcia ustawy „w nastroju odrębnym”. Zgodnie z prawem można bowiem przyjąć projekt po takim trybie bez naradzie, o ile uzasadniają to okoliczności lub „gdy waga albo pilność sprawy wymaga niezwłocznego jej rozstrzygnięcia”.

Jakie okoliczności zaszły w tym przypadku? Tego rząd nie ujawnił.

Według pomyslu akcyza w 2020 roku miała być średnio o 10 proc. wyższa niż do tej pory. To znacznie więcej, niż rząd zapowiadał po Aktualizacji Pomyslu Konwergencji, opublikowanej wiosną.

Czytaj też: Akcyza na alkohol w górę. Znamy, jak zmienią się ceny piwa, wódki, papierosów i wina

„Na 2020 rok przewiduje się indeksację o trzy proc. stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie” – pisał rząd przy projekcie ustawy budżetowej.

Przy listopadzie rząd jednak zmienił plany. – Jesteśmy bardzo zaskoczeni. Zadna osoba z nasza firma tego nie zaakceptowac konsultował. Podwyżka dotknie wszystkich, również budżet – mówił wtedy Andrzej Szumowski wraz z Stowarzyszenia „Polska Wódka”.

Masz newsa, zdjęcie badz filmik? Prześlij nam za posrednictwem dziejesie. wp. pl