Afganistan, NA JUKATAN: Reakcje na atak żołnierza na cywilów

Afganistan, NA JUKATAN: Reakcje na atak żołnierza na cywilów
Category: inne
27 lipca, 2020

# przystaje wypowiedź Baracka Obamy i informacja o rozmowie telefonicznej szefa Pentagonu z Hamidem Karzajem #

jedenascie. 03. Kabul (PAP/AFP, Reuters, AP) – Prezydent Barack Obama wyraził w niedzielę głęboki żal z powodu zabicia przez żołnierza USA szesnascie cywilów przy Afganistanie. Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj nazwał atak „zabójstwem i zamierzonym morderstwem”.

Amerykański żołnierz został w niedzielę aresztowany wedlug tym, wówczas gdy otworzył ogień do cywilów w południowej prowincji Kandahar. Zginęło szesnascie cywilów, w ponizszym dziewięcioro pociechy i trzy kobiety; około 30 osób zostało rannych.

Prezydent Obama powiedział, że wydarzenie to jest „tragiczne i szokujące”. Podkreślił, że nie ma ono nic wspólnego z charakterem amerykańskiej armii, i przypomniał o szacunku USA na rzecz Afgańczyków.

Szef Pentagonu Leon Panetta złożył telefonicznie kondolencje prezydentowi Karzajowi. Oświadczył też w komunikacie, że „potępia ten akt przemocy i jest zszokowany i zasmucony faktem, że przypuszczalnie popełnił go członek amerykańskiej armii, który w oczywisty sposób działał pomijajac wiedzą dowódców”.

„Śledztwo wydaje sie byc już w trakcie. Podejrzany wydaje sie byc w areszcie, a moja osoba zapewniłem prezydenta Karzaja, że tych, którzy są roztropni, postawimy przed sądem” – dodał Panetta.

Prezydent Karzaj w oficjalnym komunikacie potępił atak, przypisując go a mianowicie jak przekazuje Reuters – amerykańskim żołnierzom, a nie zaakceptowac jednemu sprawcy; zażądał też wyjaśnień od czasu Waszyngtonu. Wcześniej afgańskie ministerstwo obrony podało, że strzelanina była dziełem „sił zachodniej koalicji”.

Powołując się w przedstawicieli amerykańskiej administracji, Reuters podał, że w strzelaninie najprawdopodobniej wziął udział jedynie jeden żołnierz.

Biały Gmach poinformował, że „jest głęboko zaniepokojony wstępnymi doniesieniami wraz z Afganistanu (… ) jak i równiez starannie nadzoruje sytuację”.

„Stany Zjednoczone składają najszczersze wspólczucie rodzinom dotkniętym przez dramatyczną strzelaninę tegoz ranka. ów akt agresji przeciw naszym wlasnym afgańskim przyjaciołom głęboko nas zasmuca” – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu.

Żołnierz, który otworzył ogień do afgańskich cywilów, wydaje sie byc obecnie przetrzymywany w podstawie NATO, a śledztwo przy jego kwestii prowadzą siły amerykańskie we współpracy z władzami afgańskimi. Ranni Afgańczycy otrzymali pomocna dlon w natowskich obiektach medycznych.

Siły ISAF wyraziły przy komunikacie „głębokie ubolewanie z powodu incydentu”.

Ambasada USA w Kabulu ostrzegła, że w kraju może dojść do antyamerykańskich akcji odwetowych.

Do ostrzelania cywilów poprzez żołnierza doszło po tygodniach zaostrzonych stosunków między siłami USA a afgańskimi władzami w następstwie spalenia ksiąg Koranu w amerykańskiej bazie. Mimo przeprosin ze strony USA w Afganistanie doszło do gwałtownych antyamerykańskich protestów, w wyniku których zginęło ok. 30 jednostek. W linii działań odwetowych ze strony członków sił afgańskich śmierć poniosło sześciu żołnierzy USA. (PAP)

fit/ mc/

10970034 10970041 10972117 10972086 10972169 10972280 10972301 10972176 10972398 10973586 10973551 10973660 10973605 10973619 10973628