Afera lobbingowa w Uk. 250 tys. za lunch z premierem

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

1 z dwóch skarbników partii konserwatywnej Peter Cruddas podał się az do dymisji, kiedy wyszło w jaw, że oferował dziennikarzom podającym się za inwestorów płatny, dostęp do premiera Davida Camerona (na zdj. ) i ministra finansów George’a Osborne’a.

Konwersacja, w której Cruddas wymienił sumę 220 tys. funtów wpłaconą w fundusz partii konserwatywnej w miejsce za zaproszenie domniemanych finansistów z Lichtensteinu na lunch z premierem, została sfilmowana z ukrytej kamery jak i równiez zamieszczona na portalu tygodnika _ Sunday Times _.

Cruddas twierdził, że jego wypowiedź była pustym _ chełpieniem się _ jak i równiez że w zadnym wypadku nie wchodziło w grę, by ktos mógł uzyskać wpływ dzieki politykę rządu, lub płatny dostęp az do najważniejszych osób w nim.

W taśmie opublikowanej przez _ Sunday Times _, Cruddas mówi początkowo, że nie zaakceptowac można samemu kupić dostępu do premiera. Następnie jednakze wylicza korzyści, które doplaty na cele partyjne przynoszą ofiarodawcom po zależności od czasu wysokości.

Dotacja 50 tys. funtów umożliwia wejście az do _ klubu Leaderów _. Jego członkowie są zapraszani na bale z udziałem premiera i osób z kierownictwa partii, są obecni przy ogłaszaniu nowych inicjatyw, wyników wyborów itd.

Im większa dotacja, tym wartosciowszy dostęp – ciągnie wątek Cruddas. Dotację w wysokości 200-250 tys., nazywa za posrednictwem analogię wraz z piłką nożną _ ekstraklasą _ jak i równiez daje do zrozumienia, że za tę cenę może zaaranżować udział w osobistym przyjęciu wraz z udziałem Camerona i Osborne’a.

_ a mianowicie akie zgromadzenie umożliwia zgromadzenie wielu wiadomosci. Goście widzą Davida Camerona, a nie zaakceptowac premiera. Spotkanie jest całkowicie poufne. Jest możliwość zwrócenia się sluzace do niego wlasciwie z każdym pytaniem _ – mówił Cruddas sfilmowany przez podstawionych dziennikarzy _ Sunday Timesa _.

_ – Jeśli z jakiegoś powodu takie spotkanie nie spełnia waszych oczekiwań, to zostaniecie wysłuchani, a nurtująca was sprawa zostanie przedłożona komitetowi politycznemu urzędowi premiera (Downing Street) _ – dodał.

Seria Konserwatywna stwierdziła, że nie akceptuje, ani nawet formalnie nie brała pod uwagę przyjmowania tego rodzaju dotacji jak i równiez przestrzega obowiązującego prawa odnoszącego się az do finansowania partii politycznych.

Komentatorzy sądzą, iż afera wydaje sie politycznym ciosem dla Camerona, który w 2010 r. mówił, że po skandalu związanym sposród refundacją poselskich wydatków kolejnym wielkim politycznym skandalem będzie lobbing.

Robin Brant wraz z BBC uważa, że obciach nasili żądania reformy zasad finansowania partii politycznych. Uprawnienie zabrania przyjmowania dotacji w cele partyjne przez obcych firm, lecz zakaz ów można obejść, jeśli spólka ma przedstawicielstwo w W. Brytanii i dyrektorów posiadających czynne i bierne prawo wyborcze.