ACTA2. Morawiecki: byliśmy, jesteśmy jak i równiez będziemy za wolnością w Internecie

ACTA2. Morawiecki: byliśmy, jesteśmy jak i równiez będziemy za wolnością w Internecie
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

ACTA2 – ordynans przegłosowana za posrednictwem PE. Polscy europarlamentarzyści podzieleni

Parlament Europejski w Strasburgu poparł kontrowersyjną dyrektywę na temat prawach autorskich zwaną potocznie ACTA2. Film dokumentalny w zamyśle ma chronić własność intelektualną twórców, duża część internautów obawia się jednak „cenzury w sieci”.

We wtorkowym głosowaniu uczestniczyło 658 europosłów. Opowiedziało się za nią 348 deputowanych, przy 274 głosach „przeciw” oraz 36 „wstrzymujących się”. Zdania podzielone były również wśród polskich przedstawicieli przy Unii.

Po głosowaniu nad ACTA2 europosłowie Prawa jak i równiez Sprawiedliwości wypowiedzieli się przeciwko dyrektywie. Siedmiu europosłów Platformy Obywatelskiej zagłosowało „za” a mianowicie Danuta Huebner, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, Julia Pitera, Marek Plura, Bogdan Zdrojewski i Tadeusz Zwiefka, czterech było „przeciw” – Danuta Jazłowiecka, Adam Szejnfeld, Róża Thun und Hohenstein a takze Michał Boni.

Europosłowie Naszego Stronnictwa Ludowego – Andrzej Grzyb, Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski jak i równiez Czesław Siekierski – byli „przeciw”, podobnie jak Adam Gierek (SLD-UP). Od głosu wstrzymali się z kolei Bogusław Liberadzki i Janusz Zemke sposród Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

ACTA2 – kontrowersje wokół instrukcje. Internet zostanie ocenzurowany?

ACTA2, czyli unijna dyrektywa o prawach autorskich wzbudza wiele kontrowersji. Przy całej Polsce odbywają się akcje protestacyjne organizowane zarówno przez zwolenników, jak i przeciwników zmian. Swieze przepisy mają nałożyć dzieki koncerny informatyczne, takie jak np. Facebook lub Google, obowiązek filtrowania treści, by wychwycić nielegalne kopie. Zmiany popierają głównie wydawcy prasowi, twórcy i artyści. Przeciwna jest natomiast duża część internautów, która mówi o „cenzurze w sieci”.

Najwięcej kontrowersji w ACTA2 budzą artykuły 11. i 13. instrukcje. Przeciwnicy ludzi regulacji mają wątpliwości, lub przepisy nie będą ograniczały wolności słowa w Internecie. Nasz kraj, Włochy, Królestwo niderlandów, Finlandia jak i równiez Luksemburg nie poparły wypracowanego porozumienia przy Radzie Unii Europejskiej w sprawie przyjęcia dokumentu.

Po przegłosowaniu ACTA2 w Parlamencie Europejskim czas na państwa członkowskie, które decyzję Starego kontynentu będą musiały zatwierdzić po nadchodzących tygodniach. Jeśli zaakceptują tekst przyjęty przez europarlament, wejdzie on w życie po opublikowaniu go w dzienniku urzędowym, a następnie kraje te będą miały dwa czasy na jego wdrożenie.