40 proc. ankietowanych uznaje błąd człowieka za przyczynę utraty danych

Category: inne
27 lipca, 2020

Aż czterdziesci proc. użytkowników komputerów i innego sprzętu cyfrowego uznaje, że utrata danych to rezultat błędu człowieka. Jeszcze pięć lat temu przy podobnym badaniu na błąd ludzki jak przyczynę utraty informacji wskazało tylko jedenascie proc. respondentów, obwiniając na temat to głównie sprzęt.

Wyniki przeprowadzonej w 17 krajach ankiety przedstawili inżynierowie jednej wraz z firm zajmujących się odzyskiwaniem danych, Kroll Ontrack.

Przy badaniach użytkownicy prywatni, reprezentanci biznesu i instytucji ogólnych wskazują oraz dlaczego stracili ważne pakiety. Wśród dwóch tysięcy respondentów 40 proc. uznało, że to błąd człowieka był przyczyną utraty przez nich danych w ostatnich miesiącach.

Wynik tenze zdecydowanie różni się od czasu ankiety przeprowadzonej w 2005 roku. Wówczas tylko jedenascie proc. pytanych wskazało w ludzki błąd jako powód utraty informacji. Co fascynujace, obserwacje specjalistów zajmujących się odzyskiwaniem informacji są zupełnie inne. Po ostatnich pięciu latach zanotowali oni na całym świecie znaczny postep przypadków straty danych, związanych z awarią sprzętu lub systemu.

Kolejną najczęściej wymienianą przez ankietowanych przyczyną utraty informacji numerycznych była niepoprawne funkcjonowanie sprzętu (29 proc. ), w badaniu sprzed pięciu lat wskazywana aż po 56 procentach.

Tylko banalna część badanych utratę danych wiązała sposród różnego typu wirusami. Na tę przyczynę wskazało mniej niż siedem procent respondentów, o 3 procent skromniej w stosunku do badania sprzed pięciu lat.

Główny specjalista Kroll Ontrack Paweł Odor wspomina, że każdy przypadek straty danych to stresująca pozycja, zwłaszcza jeśli ktoś stracił prywatne wiadomosci, na jakie mozliwosci wskazało aż 61 proc. respondentów. Jednakowo jest w przypadku instytucji ogólnych oraz spólek, które odpowiadają za informacje kluczowe na rzecz funkcjonowania pierwotnego biznesu albo klientów, z którymi współpracują.

Niezależnie od tego, kto gubi dane i jakie są tego przyczyny, należy pamiętać o waznych regułach zabezpieczania plików jak i równiez stosować się do wskazówek ekspertów dotyczących przede wszystkim tworzenia kopii rezerwowych i ostrożności w obchodzeniu się z ich sprzętem – przypominają specjaliści.

Sposród badań wynika, że choć aż dziewięciu na dziesięciu ankietowanych padło ofiarą straty danych, niemalze co piąty z nich nie wiedział co było jej przyczyną. Ten rezultat wskazuje dzieki potrzebę gruntownej edukacji użytkowników w sprawach bezpieczeństwa zasobów cyfrowych a mianowicie wskazują eksperci.

Ankieta dotycząca badania przyczyn utraty danych została przeprowadzona od kwietnia do czerwca tego r.. W badaniu udział wzięło dwa tysiące respondentów z 17 krajów z Swiata, Azji jak i równiez Ameryki Północnej. Wśród badanych znaleźli się użytkownicy prywatni oraz reprezentanci biznesu i instytucji publicznych. (PAP)

kon/ ls/ jra/