„2 x strajk” a mianowicie widowisko na temat wydarzeniach Sierpnia 1980 r.

„2 x strajk” a mianowicie widowisko na temat wydarzeniach Sierpnia 1980 r.
Category: inne
27 lipca, 2020

*Premiera filmu „Nie byliśmy bohaterami” pokazującego sierpniowe strajki 1980 roku oczami kobiet oraz przedstawienie premierowe musicalu „21” złożą się na widowisko „2xstrajk”, które odbędzie się na terenie dawnej Huty Stolica polski tylko jednego razu – w niedzielę. *

Widowisko jest częścią oficjalnych obchodów 30. rocznicy wydarzeń Sierpnia 1980 r. zorganizowanych za posrednictwem Europejskie Centrum Solidarności. O szczegółach opowiadano na czwartkowej konferencji prasowej.

Wydarzenie składa się dwóch części. Pierwszą z nich będzie premierowy pokaz telewizji dokumentalnego o sierpniowym strajku w Stoczni Gdańskiej „Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet”. 4 kobiety: Irena Oleszek, Bożena Ptak, Bożena Rybicka-Grzywaczewska a takze Henryka Krzywonos-Strycharska – opowiadają w nim o swoich przypomnieniach i przeżyciach podczas strajku w Stoczni Gdańskiej.

„Nie jestem bohaterką (… ). To nie my, jednak cała Polska wygrała przy sierpniu 1980” – mówiła w czwartek dziennikarzom Henryka Krzywonos-Strycharska.

Jak podkreśliła, dzięki wydarzeniom sprzed 30 lat, „dzisiaj w naszym kraju mamy wolność, tym bardziej należy dbać na temat to, aby nic z tego nie stracić”. „W 1980 roku słowo +solidarność+ było niezwykle ważne, lecz dla mnie było ważne przy całym życiu. Solidarnie wychowałam dzieci, solidarnie +trzymam+ sposród moimi kolegami, (… ) solidarnie się dzielę sposród innymi, solidarnie żyję” – mówiła.

W filmie wykorzystano dotychczas niepokazywane archiwalne materiały filmowe i˙dźwiękowe, zgromadzone w Filmotece Narodowej. Pomysłodawcami scenariusza do telewizji są Krystyna Zachwatowicz, Andrzej Wajda, szef Europejskiego Srodku Solidarności o. Maciej Zięba oraz polityk i były poseł Paweł Łączkowski. Opiekę artystyczną ponad filmem objął Andrzej Wajda, autorem muzy jest Michał Lorenc.

Innym wydarzeniem, które w niedzielę odbędzie się w Hucie Warszawa, będzie spektakl muzyczny pt. „21” w˙reżyserii Jarosława Stańka jak i równiez Jerzego Jana Połońskiego.

Weźmie w nim udział 80-osobowa team młodych aktorów, tancerzy i˙muzyków m. in.: Karolina Kalina, Wojciech Brzeziński, Justyna Sieniawska. Sceną dla artystów będzie specjalnie zaaranżowana hala dawnej ciągarni po Hucie Warszawa; do wladzy artystów będzie industrialna przestrzeń o długości 400 metrów i szerokości 60 metrów. W spektaklu zostaną uzyte m. in. oryginalne stroje z epoki i wyposażenie huty – koparki, wózki, rampy.

Jarosław Staniek podkreślał, że plan jest próbą odpowiedzenia dzieki pytania, jakim sposobem zachowałby się współczesny dwudziestolatek w˙roku 1980, czy wytrzymałby presję strajku solidarnościowego, jakim sposobem zareagowałby na rozłąkę wraz z rodziną?

Tytuł spektaklu „21” nawiązuje sluzace do postulatów gdańskich. „O ów postulaty walczyli ludzie Solidarności. Z tych postulatów chyba dopiero siódmy dotyczył kwestii socjalnych, natomiast pierwsze dotyczyły wolności człowieka, walki o prawa obywatelskie i godność” – mówił Jerzy Jan Połoński.

Musical ma w pewnym poziomie – jak zauważył a mianowicie przypominać reality show. „Scena, na której będziemy grać, jest duza, wręcz nie zaakceptowac do ogarnięcia przez oko człowieka. Totez musimy widzom przybliżać sceny aktorskie a mianowicie do tego posłużą kamery, dzięki którym dzieki zawieszonych bliżej widowni ekranach będzie widać, co się dzieje. Trochę będzie to rodzajem podglądania aktorów” – tłumaczył Połoński.

Muzykę sluzace do musicalu 21, podobnie jak az do filmu „Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet”, skomponował Michał Lorenc, natomiast choreografię opracował Jarosław Staniek.

W trakcie czwartkowej konferencji podsumowano również akcję „Znaczek – Podziękujmy Solidarności”, zorganizowaną przez Europejskie Centrum Solidarności. Jej zamyslem było zachęcenie Polaków do noszenia przypinek z napisem Solidarność oraz fotografowanie się z kartą z napisem „30. rocznica Sierpnia’80 – Dziękuję”. Na profilu serwisie Facebook można było zamieścić swe zdjęcia i podzielić się refleksją na temat Solidarności.

Jak poinformował szef Srodek o. Maciej Zięba do projektu udało się zaangażować ponad 1, 5 tys. osób, w niniejszym artystów, sportowców, dziennikarzy. Zdjęcie ze znaczkiem lub kartką Solidarności zrobili sobie metrów. in. Grzegorz Miecugow, Tomasz Majewski, Rafał Królikowski lub Hirek Wrona. Wszystkie zebrane fotografie trafią na banner upamiętniający trzydziestu. rocznicę Sierpnia 1980. (PAP)

agz/ abe/ mag/