17. raz przedłużono śledztwo w sprawie zabójstwa gen. Papały

Category: inne
27 lipca, 2020

17. raz przedłużono śledztwo w sprawie zabójstwa w 1998 r. byłego szefa policji gen. Marka Papały. Zarzuty nakłaniania az do mordu mają na razie dwaj gangsterzy z grupy pruszkowskiej Ryszard B. i Andrzej Z. Nasz kraj czeka dzieki ekstradycję wraz z USA innego podejrzewanego w sprawie – Edwarda M.

„Prokurator krajowy podjął decyzję o przedłużeniu śledztwa w sprawie zabójstwa gen. Papały do 26 grudnia 2006 r. ” a mianowicie powiedział po poniedziałek PAP Zbigniew Jaskólski, rzecznik prowadzącej śledztwo po tej kwestii Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie.

Andrzejowi Z., ps. Słowik, zarzut postawiono przy listopadzie 2005 r. Gangster przebywa przy areszcie od chwili ekstradycji wraz z Hiszpanii po 2003 r. W 2003 r. tenze sam zarzut postawiono innemu gangsterowi wraz z „Pruszkowa”, Ryszardowi B., zatrzymanemu w 2001 r. przy Meksyku, który wydał fita Polsce. B. skazano w ostatnim czasie na 25 lat zbyt zabójstwo odrebnego szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowksiego, „Pershinga”.

W kwietniu 2005 r. Polska wysłała do USA wniosek na temat aresztowanie jak i równiez ekstradycję polonijnego biznesmena Edwarda M. (obywatela Polski jak i równiez USA), któremu prokuratura pragnie postawić zarzut nakłaniania do zabójstwa gen. Papały. Władze USA wciąż nie odpowiedziały oficjalnie na wniosek Naszego kraju.

W miniony piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jak i równiez ambasador AMERYCE w Polsce Victor Ashe podpisali umowy o ekstradycji a takze pomocy sadowej w sprawach karnych. Przy ocenie Ziobry, nowe regulacje pozwolą owocnie poprowadzić procedurę wydania Naszym kraju Edwarda Metrów. Ashe podkreślał, że „w zgodzie sposród amerykańskim prawem, ale faktycznie, by sprawiedliwości stało się zadość” robiono są poczynania, by sprawę doprowadzić az do końca. „Polski rząd zrobił wszystko, co w swoim mocy, amerykański też; koniecznosc jednak czasu” – powiedział.

Edwarda Metrów., jako zleceniodawcę zabójstwa Papały, miał – według mediów – wskazać jeden z członków tzw. klubu płatnych zabójców wraz z Gdańska. 4 lata temu M. został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury, skąd po przesłuchaniu zwolniono go, po czym wyjechał wraz z Polski. Srodowiska donosiły, że wypuszczono jego z polecenia ówczesnego prokuratora krajowego Karola Napierskiego. Ten wyjaśniał, że była to postanowienie nie jego, lecz kolegialna.

Papała został zastrzelony 25 czerwca 1998 r. w parkingu poprzednio swoim miejscem w Warszawie. Wciąż nie wiadomo, który strzelał. (PAP)

sta/ bno/