100 dni rządu Jarosława Kaczyńskiego

Category: odmienne
27 lipca, 2020

*W niedzielę przemija sto dni rządu Jarosława Kaczyńskiego, który w lipcu zastąpił w miejscu premiera Kazimierza Marcinkiewicza. „” Kaczyńskiego przeżył rozpad, zas następnie ponowne narodziny koalicji PiS-Samoobrona-LPR, za posrednictwem trzy tygodnie pozostając rządem mniejszościowym. *

Jarosław Kaczyński został desygnowany w stanowisko przedstawienie premierowe przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 lipca. Tego samego dnia ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz oficjalnie złożył dzieki ręce prezydenta dymisję (a tym samym także dymisję rządu)

Losy Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego zostały przesądzone dwa dób wcześniej, gdy Rada Polityczna PiS rekomendowała prezesa partii na premiera, a Marcinkiewicza – na kandydata PiS na prezydenta Warszawy.

Bezposrednio PiS tłumaczył, że Marcinkiewicz jako aspirant na prezydenta stolicy zagwarantuje partii sukces wyborczy, natomiast na czele rządu koalicyjnego a mianowicie z wicepremierami Lepperem jak i równiez Giertychem – musi stać lider polityczny, który będzie dyktował wzory pracy rządu. Według nieoficjalnych informacji, przyczyną dymisji Marcinkiewicza była swoim zbyt duża samodzielność.

czternascie lipca prezydent powołał rząd J. Kaczyńskiego. Zmiany przy gabinecie były niewielkie: Stanisław Kluza zastąpił Pawła Wojciechowskiego na stanowisku ministra finansów; stanowisko w rządzie – szefa komitetu stałego Rady Ministrów – otrzymał też dotychczasowy szef lokalu PiS Przemysław Gosiewski.

Pięć dni później Sejm udzielił wotum zaufania gabinetowi Jarosława Kaczyńskiego.

W swoim expose kierownik rządu zapowiedział m. in. przeprowadzenie reformy finansów państwa, budowę dróg i mieszkań, walkę z korupcją i biurokracją, zwiększenie bezpieczeństwa państwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego. Jakim sposobem oświadczył, swoim rząd chce sukcesu „odczuwalnego przed miliony polskich rodzin”.

J. Kaczyński zapowiadał, że jego salon będzie rządem „kontynuacji” jak i równiez jednocześnie „przyspieszenia”.

Jedną z pierwszych wyborów personalnych przedstawienie premierowe było powołanie do rządu kontrowersyjnego strategia Antoniego Macierewicza, który został mianowany wiceministrem obrony narodowej. Jego głównym zadaniem było przeprowadzenie likwidacji WSI. Osoba Macierewicza stała się przyczyną konfliktu po koalicji.

W drugiej połowie sierpnia, niespełna miesiąc po objęciu posady w rządzie, Macierewicz dzieki antenie Tele-wizji Trwam zarzucił kilku byłym szefom MSZ współpracę z sowieckim wywiadem. Dymisji Macierewicza domagał się wicepremier Lepper. Wiceminister przeprosił później zbyt swoją wypowiedź osoby, które poczuły się urażone jego wypowiedzią tłumacząc, że użył „niewłaściwego skrótu myślowego”.

Pomimo sprzeciwu szefa MON Radosława Sikorskiego (o czym donosiły źródła zbliżone do resortu), po tym jak 30 września przestały istnieć WSI, premier powołał Macierewicza dzieki szefa nowo powstałej Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Szefem Służby Wywiadu Wojskowego został Witold Marczuk.

Po tym jak na początku września Sąd Lustracyjny orzekł, że b. wicepremier jak i równiez minister finansów Zyta Gilowska nie skłamała w swoim oświadczeniu lustracyjnym premier zaprosił ją do powrotów do rządu. Gilowska nieopodal dwa tygodnie rozważała swe wejście po skład gabinetu J. Kaczyńskiego. Ostatecznie została ponownie wicepremierem i szefem resortu finansów 22 września (Stanisław Kluza został szefem Komisji Nadzoru Finansowego). Zarzuty postawione Gilowskiej przez Rzecznika Interesu Ogólnego były powodem odejścia do niej z gabinetu Marcinkiewicza.

Pod koniec sierpnia zaczęły się kłopoty w koalicji. Andrzej Lepper po jednego razu pierwszy zapowiedział, że wstępne założenia sluzace do budżetu dzieki 2007 rok kalendarzowy są nie zaakceptowac do przyjęcia dla swoim partii. Politycy PiS odpowiadali: „jeśli nie zaakceptowac będzie budżetu, nie będzie koalicji”.

Jednocześnie kwestią sporną w relacjach PiS i Samoobrony stała się osoba szefa sejmowej komisji rolnictwa Wojciecha Mojzesowicza (PiS). Lepper zarzucał temu b. politykowi Samoobrony, że za bardzo krytykował jego działalność w resorcie rolnictwa. Calkowicie Mojzesowicz zrezygnował z przewodniczenia komisji. Jednocześnie jednak został powołany na stanowisko sekretarza stanu po Kancelarii Przedstawienie premierowe odpowiedzialnego zbyt politykę rolną.

Od początku września niemalze codziennie prowadzacy Samoobrony powtarzał, że swoim partia nie zaakceptowac poprze budżetu na dwa tysiace siedem r., jeśli nie będą w nim spełnione społeczne postulaty Samoobrony. Lepper domagał się, by w budżecie znalazły się środki na rozwój pensji gwoli służby zdrowia, na podwyżki dla profesorów, coroczną waloryzację rent i emerytur, polisy obowiązkowe w rolnictwie, środki w paliwo rolnicze oraz środki na retencję wodną.

21 września ponowne wystąpieniu szefa Samoobrony co do budżetu wywołało gwałtowną reakcję PiS. Kierownik klubu PiS Marek Kuchciński oświadczył, że Samoobrona złamała umowę koalicyjną i nie zaakceptowac można do niej traktować jak poważnego koalicjanta. Publicznie namawiał posłów Samoobrony do „przyłączenia się az do większościowej koalicji”. Klub Samoobrony opuściło w dzisiejszym dniu czworo posłów.

Wieczorem 21 września premier poinformował, że zwróci się do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o odwołanie Leppera wraz z funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa. Zarzucił mu „warcholstwo”. „Lepper otrzymał szansę w uczestniczenie w danym etapie dobrego rządzenia”. Jak dodał, Lepper wraz z tej mozliwosci nie skorzystał i powrócił do „swoich praktyk-warcholstwa”. „Warcholstwa w żadnym razie nie zaakceptowac możemy tolerować” – oświadczył.

Oświadczenie premiera Lepper skomentował następująco: „Chamstwo, chamstwo i jeszcze raz chamstwo (… ). To nie ja zachowałem się jakim sposobem awanturnik, jak cham, jakim sposobem niewychowany. Deficyt kultury politycznej, osobistej, to co premier wyprawia w tym rządzie nie zaakceptowac konsultując zero z nikim”.

Po wyrzuceniu Leppera sposród rządu PiS, szukając większości w Sejmie, rozpoczęło konwersacji z PSL i posłami, którzy opuścili klub Samoobrony. Powstał oryginalny, 15-osobowy klub parlamentarny: Ruch Ludowo-Narodowy, złożony z b. posłów Samoobrony oraz członków Narodowego Koła Parlamentarnego (wcześniejszych renegatów z LPR).

Za posrednictwem kilka dni trwały pertraktacje mające zapewnić rządowi PiS większość przy Sejmie. Głosów jednak ciągle brakowało, zas wyjście pozostalych posłów sposród Samoobrony a mianowicie na co liczyło PiS – utrudniała sprawa weksli, jakie posłowie tej partii podpisywali przed wyborami parlamentarnymi. Szef Samoobrony groził egzekucją weksli osób opuszczających klub tej partii.

Wielka polityczna burza rozpętała się na ujawnieniu przy programie „Teraz My” nagrań z negocjacji, jakie z jedną z posłanek Samoobrony Renatą Beger prowadzili ministrowie w Kancelarii Premiera Adam Lipiński jak i równiez Wojciech Mojzesowicz. Rozmawiano metrów. in. na temat stanowisku na rzecz Beger po Ministerstwie Rolnictwa.

Po ujawnieniu nagrań przeciwdzialanie domagała się samorozwiązania Sejmu i wcześniejszych wyborów. Wydawało się, że drogi PiS i Samoobrony rozeszły się na zawsze, aczkolwiek brak sukcesów w negocjacjach z PSL, a także oświadczenie szefów LPR i Samoobrony na temat, że dwie partie stają się „jednym ciałem politycznym” zadecydowały o powrocie Andrzeja Leppera az do gry.

Gadki trzech ugrupowań trwały kilkanascie dni. Calkowicie 16 października późnym wieczorowa pora, bez udziału mediów, prezydent ponownie powołał Andrzeja Leppera na stanowisko wicepremiera i ministra rolnictwa.

Następnego poranka odnowiona koalicja (popierana za posrednictwem klub RLN) odrzuciła konkluzja opozycji na temat odrzucenie pomyslu budżetu na ropk 2007, a także wnioski SLD i WEDLUG o samorozwiązanie Sejmu.

Po ciągu kilkuset dni urzędowania premier J. Kaczyński odbył cztery spotkania zagraniczne, przyjął też kilkunastu przywódców sposród innych państw. Pierwszym politykiem zagranicznym, który pogratulował jemu nominacji w premiera była kanclerz Niemiec – Angela Merkel.

Przy pierwszą podróż zagraniczną jako szef rządu Kaczyński udał się do Brukseli, dokad spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Josepem Borrellem, szefem unijnej dyplomacji Javierem Solaną i premierem Belgii Guyem Verhofstadtem.

„Wychodzę z naszej rozmowy uspokojony, pocieszony, natomiast przede wszystkim umocniony w tym przekonaniu, które miałem zawsze, jednak które dzis (… ) jest silniejsze niż kiedyś: że podjęliśmy 2-3 okres temu słuszną decyzję popierając wejście Naszego kraju do UE – powiedział J. Kaczyński po zebraniu z Barroso.

„Bardzo azebym prosił, żeby Państwo nie wierzyli w mit Lokalny antysemickiej, ksenofobicznej i homofobicznej” – apelował do redaktorów i eurokratów Kaczyński, zapraszając wszystkich do odwiedzenia Polski. Przekonywał, że problem homofobii w Polsce wydaje sie „cokolwiek wymyślony”, a homoseksualiści cieszą się pełnymi prawami.

We wrześniu premier wziął udział po szczycie Azja-Europa (ASEM). W Helsinkach premier spotkał się wtedy sposród 12 przywódcami państw obu kontynentów metrów. in. sposród Angelą Merkel.

Podczas wlasnej wizyty w USA premier Kaczyński rozmawiał m. in. z wiceprezydentem Richardem Cheneyem, a także prezydentem Georgem Bush’em – spotkanie z prezydentem USA jednak niemalze do momentu rozpoczęcia wizyty stało pod znakiem pytania. Celem wizyty było metrów. in. symboliczne odebranie pierwszego z 48 wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 zakupionych za posrednictwem Polskę.

Przy październiku premier złożył jednodniową wizytę w Rzymie i Watykanie, gdzie został przyjęty na wlasnej audiencji poprzez papieża Benedykta XVI. Kaczyński spotkał się również sposród szefem włoskiego rządu Romano Prodim.

Również w październiku – wraz z okazji 15-lecia Grupy Wyszehradzkiej – premier Kaczyński spotkał w węgierskim Wyszehradzie się z szefami rządów Węgier, Czech i Słowacji.

W Warszawie premier gościł z kolei metrów. in. prezydenta i premiera Litwy: Valdasa Adamkusa i Gediminasa Kirkilasa, szefa rosyjskiej dyplomacji Sergieja Ławrowa i szefa KE Jose Barroso. Podczas Forum internetowym Ekonomicznego w Krynicy premier spotkał się z szefem ukraińskiego rządu Wiktorem Janukowyczem. (PAP)

ann/ ajg/ par/ woj/