10 najważniejszych umiejętności potrzebnych do pracy w bankowości

17 lutego 2021

Ekspert ds. Kariery i przedsiębiorczości

Jeśli jesteś zainteresowany karierą w bankowości, istnieje pewny i unikalny zestaw cech i umiejętności, których będziesz potrzebować, aby odnieść sukces. W szczególności bankowość korporacyjna i inwestycyjna są bardzo konkurencyjnymi sektorami i tylko najlepsi i najzdolniejsi mają tendencję do ucieczki.

Dlatego przygotowaliśmy listę najważniejszych umiejętności, których będziesz potrzebować jako bankier, od twardych umiejętności, które będziesz musiał zdobyć w szkole, po umiejętności miękkie, które będą świetnie wyglądać w Twoim CV lub CV.

Jeśli więc jesteś gotowy, aby zarobić poważne pieniądze w jednym z najlepszych banków na świecie, musisz posiadać te cechy!

1. Umiejętności analityczne

Niezależnie od sektora, w którym pracujesz i charakteru Twojej roli, to prosta prawda, że ​​w bankowości i finansach nie rozwiniesz się zbytnio, jeśli nie posiadasz umiejętności analitycznych niezbędnych do zidentyfikowania trendów, wzorców i ostatecznych wniosków z wielu dane, z którymi będziesz mieć kontakt.

Nie oznacza to tylko znajomości oprogramowania Excel czy biegłości w posługiwaniu się językiem Python – chociaż są to umiejętności techniczne, które z pewnością się przydadzą. Musisz wiedzieć, czego dokładnie szukasz w danych, a także jak można je wykorzystać, aby uzyskać przewagę nad konkurencją.

2. Świadomość handlowa

Zdolność przewidywania trendów finansowych i przyszłych wydarzeń biznesowych na całym świecie jest często tym, co odróżnia bankiera odnoszącego sukcesy od upadłego. W końcu określenie, gdzie nastąpią zmiany rynkowe, może mieć kluczowe znaczenie dla rozszerzenia lub ochrony określonego obszaru portfela banku.

W świecie korporacji konieczne jest również zrozumienie, jak działają firmy i co je napędza, szczególnie jeśli pracujesz z nimi bezpośrednio. Jeśli na przykład pracujesz z klientem z określonej branży, musisz wiedzieć wszystko o klimacie, ryzyku i potencjalnych czynnikach zmian w tej branży.

3. Dbałość o szczegóły

Uważne zwracanie uwagi na szczegóły to kolejny wymóg w bankowości, niezależnie od tego, czy chodzi o dostrzeganie określonych trendów lub działań, których nikt inny nie ma, czy też tworzenie złożonych raportów finansowych dla wyższej kadry kierowniczej.

Rzeczywiście, wiele pozycji finansowych wiąże się z możliwością dostrzeżenia anomalii lub, co ważniejsze, prostych błędów. W końcu niezauważenie dodatkowego zera lub dwóch jest łatwe do zrobienia, ale jest mało prawdopodobne, aby twoi szefowie byli zbyt zadowoleni, gdyby skutkowało to niezamierzoną transakcją o wartości 35 miliardów dolarów.

4. Determinacja

Jak już wspomniano, bankowość korporacyjna to niezwykle bezwzględne i konkurencyjne środowisko, w którym będziesz musiał pokonać wiele przeszkód na swojej drodze od stażysty o szerokich oczach do doświadczonego opiekuna klienta.

W rezultacie musisz być bardzo zdeterminowany, aby odnieść sukces, nawet jeśli oznacza to pracę w niewyjaśnionych godzinach i poświęcenie w życiu osobistym. Oczywiście dla tych, którym się to uda, nagrody finansowe są prawie niewyobrażalne, ale dotarcie do nich nie będzie łatwe.

5. Etyka pracy

W podobnym duchu bankowość inwestycyjna nie jest przeznaczona dla leniwych lub pozbawionych motywacji. Godziny będą długie i męczące, a pomimo obaw związanych z brakiem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym w branży (w tym brutalnych ponad 100-godzinnych tygodni pracy), wydaje się, że same banki nie chcą wykorzenić tej ekstremalnej kultury.

Dlatego, zwłaszcza w ciągu pierwszych pięciu lat, powinieneś być przygotowany na przekroczenie swoich granic, aby przetrwać. Jeśli nie posiadasz bezwzględnej etyki pracy jako podstawowego minimum, prawdopodobnie powinieneś rozważyć inną karierę.

6. Zaufanie

Ogólne postrzeganie bankierów nie jest pozytywne, co jest podkreślone obrazem zuchwałych, głośnych i aroganckich młodych mężczyzn, kierujących się jedynie chciwością i nadmiarem. I chociaż niekoniecznie jest to uczciwe odzwierciedlenie pełnej rzeczywistości, nie można zaprzeczyć, że aby pozostać nad wodą w takim środowisku, trzeba być pewnym siebie.

Niekoniecznie oznacza to, że musisz grać w stereotyp, ale – w tak bezlitosnym środowisku – oznacza to, że powinieneś mieć niezachwianą pewność siebie we własnych umiejętnościach.

7. Umiejętności techniczne

Podobnie jak w przypadku większości branż w erze cyfrowej, zdecydowana większość decyzji, które podejmiesz, będzie oparta na analizie danych. Dlatego, aby uzyskać dostęp do tych danych i je przetwarzać, komunikować się z innymi interesariuszami, znajdować informacje i wykonywać prawie wszystkie inne zadania, które będą od Ciebie wymagane w normalnym dniu roboczym, musisz być obeznany z technologią.

Bankowcy pracują z wieloma specjalistycznymi programami, więc korzystaj z każdej okazji, jaką możesz podczas staży lub praktyk, aby uporać się z nim jak najwięcej. W wolnym czasie dowiedz się także wszystkiego o programie Excel – zwłaszcza budowaniu modeli.

8. Zarządzanie stresem

Biorąc pod uwagę długie godziny pracy, niezwykle stresujące środowisko i ogromny ciężar oczekiwań, jakie należy spełnić, nic dziwnego, że bankowość jest uważana za bardzo stresującą rolę. Aby odnieść sukces, trzeba mieć dużą tolerancję na stres i umieć odpowiednio sobie radzić.

To też nie jest opcjonalne. Wielu bankierów cierpi na problemy zdrowotne związane ze stresem i wypalenie zawodowe, aw skrajnych przypadkach popada w samobójstwo. Jeśli łatwo przeszkadzają Ci błahe sprawy, bankowość prawdopodobnie nie jest dla Ciebie.

9. Umiejętności komunikacyjne

Jak w przypadku każdej pracy, komunikacja jest kluczową umiejętnością w miejscu pracy, podobnie jak bankowość. Niezależnie od tego, czy chodzi o wyjaśnianie złożonych koncepcji lub procedur finansowych klientom niefinansowym, pisanie i opracowywanie szczegółowych raportów, czy też naukę komunikacji w profesjonalny sposób na poziomie zarządzania, sposób interakcji z innymi będzie miał duży wpływ na sukces Twojej kariery.

Zanim zaczniesz zajmować się bankowością, powinieneś upewnić się, że Twoje umiejętności komunikacyjne są na najwyższym poziomie oraz że możesz przekazywać – i przyjmować – instrukcje w sposób jasny i pewny.

10. Odporność

W bankowości korporacyjnej i finansach powszechna jest mantra, że ​​pierwsze pięć lat jest najgorszych, ale kiedy już się sprawdzisz, możesz zacząć zbierać bogactwa i nagrody. Dlatego biorąc pod uwagę wszystkie negatywne czynniki wcześniej omówione – godziny, oczekiwania, konkurencyjność (i och, czy wspominaliśmy o godzinach?) – będziesz musiał być odporny, aby osiągnąć ten punkt.

Utrzymanie kursu i pozytywne reagowanie na wszystko, co jest w ciebie rzucane, jest pewnym znakiem, że masz wszystko, czego potrzeba, aby dotrzeć na szczyt, więc zaciśnij zęby, kopnij i bądź przygotowany, aby pokazać wszystkim, że jesteś wystarczająco silny, aby się rozwijać.

Jak widać, życie bankiera inwestycyjnego nie jest dla wszystkich. Jasne, nagrody finansowe są dość kuszącą marchewką, ale bankierzy muszą się poświęcić i dać wiele w zamian.

Jeśli jednak czujesz, że posiadasz te umiejętności i masz akademickie skłonności do matematyki, biznesu lub ekonomii, zdecydowanie powinieneś rozważyć karierę w tej lukratywnej i kontrowersyjnej, ale niewątpliwie fascynującej branży.

Jak myślisz, jakich innych umiejętności potrzebuje bankier? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej!

Ten artykuł jest zaktualizowaną wersją wcześniejszego artykułu opublikowanego pierwotnie 2 stycznia 2015 r.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy