1 dzień, natomiast trzy spotkania z prezydentami

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

Perspektywa podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE będzie jednym z głównych tematów poniedziałkowej konwersacji prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

W Krakowie Komorowski spotka się także wraz z prezydentami Włoch i Niemiec – Giorgio Napolitano i Joachimem Gauckiem.

Odbędzie się także wspólna rozmowa czterech prezydentów. W poniedziałek na południu Komorowski spotka się z prezydentem Ukrainy. Jakim sposobem zapowiedział przy rozmowie z PAP minister w Kancelari Prezydenta Jaromir Sokołowski, głównym tematem rozmów będzie perspektywa podpisania dokumenty urzedowe stowarzyszeniowej UE-Ukraina podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie i _ spełnienia za posrednictwem Ukrainę warunków zdefiniowanych za posrednictwem UE _.

_ a mianowicie Prezydent Komorowski będzie chciał usłyszeć od czasu prezydenta Janukowycza, jak patrzy on możliwości spełnienia przez Ukrainę warunków postawionych za posrednictwem UE _ – powiedział Sokołowski.

Komorowski i Janukowycz omówią także plany współpracy dwustronnej dzieki najbliższe miesiące i w dłuższej perspektywie.

Prezydenci podpiszą program współpracy Polski i Ukrainy w lata 2013-2015. _ a mianowicie To jest kontynuacja mapy drogowej, którą prezydenci podpisali w lutym 2011 r. _- podkreślił Sokołowski.

Następnie Komorowski spotka się z prezydentami Włoch i Niemiec. _ a mianowicie Będzie to kontynuacja rozmów trzech prezydentów z Neapolu z listopada 2012 roku _ – zaznaczył prezydencki minister.

Rozmowa dotyczyć będzie sytuacji w Europie, w tym przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego. _ – Jak przekonać młodych Europejczyków do projektu europejskiego _ – dodał Sokołowski.

Zaplanowana została także wspólna rozmowa prezydentów Lokalny, Włoch, Niemiec i Ukrainy. Ma pani także dotyczyć perspektywy podpisania umowy stowarzyszeniowej UE sposród Ukrainą.

W piątek specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski jak i równiez Pat Cox zwrócili się do prezydenta Ukrainy o ułaskawienie znajdującej się po więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko, o jakich kwestiach poinformował do niej adwokat Serhij Własenko.

Według obrońcy Tymoszenko przystała na propozycję misji Kwaśniewskiego i Coksa jak i równiez zgodziła się na kurowanie w Niemczech. Dotychczas żadne inne źródła nie potwierdziły tych doniesień. Kwaśniewski i Cox są w Kijowie, gdzie – według Własenki – spotkali się już z Janukowyczem.

Uwolnienia Tymoszenko domaga się m. in. Unia Europejska, która uzależnia od tego zaplanowane na koniec listopada podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Zdaniem Brukseli byłą premier skazano wraz z przyczyn politycznych. Umowa posiada być podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego po Wilnie.

Jeśli Janukowycz, który publicznie oświadcza, że Ukraina dąży az do integracji sposród UE, pozytywnie rozpatrzy prośbę Kwaśniewskiego i Coksa, prawdopodobne jest, że Tymoszenko odzyska wolność już w najbliższych dniach.

Stało się naprawde w przypadku ułaskawionego w kwietniu z kary odbywania czterech lat więzienia szefa MSW w rządzie Tymoszenko, Jurija Łucenki. piec kwietnia ukraińska Rzecznik Praw Człowieka Wałerija Łutkowska zwróciła się az do prezydenta wraz z prośbą o jego ułaskawienie. Już dzień później komisja prezydencka ds. ułaskawień zaproponowała szefowi państwa uwzględnienie tego wniosku. Rozporzadzenie o ułaskawieniu Janukowycz podpisał 7 04. Tego samego dnia Łucenko znalazł się na wolności.