Sposoby na pozbycie się blizny

Powstają zazwyczaj w wyniku oparzeń, wypadków i operacji. Zdołają spowodować przykrość bez względu na wiek i płeć. Niechciane pamiątki, blizny – czy są metody, żeby się ich pozbyć raz na zawsze?

Czym są blizny?

Blizna jest zmianą skórną, która powstaje w procesie gojenia po wytworzonym urazie. Od momentu jej powstania do około 12 miesięcy nazywa się ją „świeżą”, co oznacza, że nie jest w 100% uformowana. W tym czasie wewnątrz powstającej blizny trwa kształtowanie włókien kolagenowych i elastycznych. – wyjaśnia Agnieszka Owczarek ekspert marki Noble Health. – To także najkorzystniejszy moment na ich zmniejszenie, a w niektórych przypadkach nawet kompletne wyeliminowanie. Żeby skutecznie walczyć z bliznami, należy próbować wielu środków jednocześnie, dzięki temu szanse na powodzenie będą o wiele większe. Redukcja starych, rozległych zmian jest trudna, ale nawet wtedy można je spłycić i polepszyć ich wygląd. – dodaje ekspert Noble Health.

Zapewnienie kolagenu

Dostarczanie z zewnątrz nakręca do pracy włókna kolagenowe. W praktyce wygląda to tak, że aktywny produkt przenika do kolejnych warstw skóry, napełnia jej braki, a przerośnięta tkanka blizn robi się jaśniejsza i bardziej wygładzona. Tak samo jak w przypadku rozstępów. – zaręcza Agnieszka Owczarek ekspert marki Noble Health. – Wzrost poziomu kolagenu pomaga także w walce z głębokimi bliznami. Po kilkunastu tygodniach stosowania tabletek z kolagenem np. Class A Collagen brzegi znamion stają się zmiękczone, a sama blizna jest płytsza i kolorem zaczyna przypominać zdrową skórę.

Kolagenową kurację świetnie dopełniają maści

W sklepach i aptekach można odnaleźć wiele produktów, najtańsze kosztują kilka złotych. Czym się kierować przy ich wyborze? Zwłaszcza rozmiarem i głębokością blizny. – odpowiada ekspert Noble Health. – Płytsze i mniej pokaźne wystarczy smarować dwa razy dziennie kremami lub maściami na bazie allantoiny, heparyny sodowej i wyciągu etanolowego z cebuli. Okłady z plastrów cebuli to zresztą domowy sposób naszych babć na pozbycie się niepożądanych znamion. Przy głębszych bliznach dobrze sprawdzają się produkty na bazie silikonu. Systematyczne używanie tego typu produktów ma działanie zmiękczające. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kremować się wolno dopiero po całkowitym wygojeniu rany, na której nie będzie strupów.

Masaże

W czasie smarowania znamion warto jest pobudzać uszkodzoną skórę delikatnymi masażami. Masaż po pierwsze spowoduje lepsze ukrwienie dotkniętego blizną miejsca, a po drugie, składniki aktywne z produktu będą mogły wniknąć w głębsze warstwy skóry. Taki zabieg nie musi trwać długo, wystarczy 5-6 minut dwa razy dziennie, do kompletnego lub częściowego wchłonięcia się kremu.

Peelingi

Idealnym sposobem na zmniejszenie zmian skórnych jest peeling. Przy mniej widocznych bliznach wystarczą domowe kuracje powtarzane 2-3 razy w tygodniu. Jednakże w razie rozległych i starych znamion lepiej udać się na serię profesjonalnych zabiegów. Możliwości jest duża ilość, niektóre z nich to: dermabrazja laserowa, mikrodermabrazja albo laser frakcyjny. Nie należy kierować się modą. Dermatolog lub kosmetolog powinien dobrać rodzaj zabiegu do typu utworzonej blizny. Profesjonalne peelingi  ścierają naskórek wraz z górnymi warstwami skóry. W ten sposób zostają pobudzone do pracy włókna kolagenowe, regeneracja skóry staje się szybsza, a blizny płytsze. – wyjaśnia ekspert Noble Health. – Po początkowych zabiegach skóra może piec i być lekko zaczerwieniona. Powinno się wtedy unikać dymu papierosowego, słońca i kosmetyków do makijażu.

Ochrona przed słońcem

Przez co najmniej rok od powstania blizny powinno się unikać wystawiania jej na promienie słoneczne. W niektórych kręgach panuje pogląd, że zmiany skórne powinno się opalać, bo wtedy bledną. W rzeczywistości jest odwrotnie. Opalanie na słońcu albo w solarium może powodować przyciemnienia i powiększenia się blizny. – ostrzega ekspert Noble Health. – Oczywiście nie znaczy to, że przez rok powinno ukrywać się przed słońcem. Ze szkodliwym promieniowaniem UV można sobie dać radę wcierając w zdefektowane miejsca kremy z filtrem.

Dodaj komentarz