Czy można stosować kwas hialuronowy, zamiast zabiegów odmładzających?

Już od wielu lat, kwas hialuronowy używany jest do zabiegów medycyny estetycznej, w czasie których ta organiczna substancja chemiczna wstrzykiwany jest w głąb naskórka.

I z tym właśnie najczęściej się kojarzy – z ingerencją strzykawki w skórę. Nie jest to jednak jedyny metoda kuracji kwasem hialuronowym. W obecnych czasach, zamiast udawać się do gabinetu medycyny estetycznej, sięgnąć można na przykład po suplement, taki jak kwas hialuronowy tabletki.

Zabiegi na skórę bez zmarszczek

Wiele badań, a także liczne praktyki medycyny estetycznej, potwierdziły, że kwas hialuronowy na zmarszczki działa w sposób znacznie je redukujący. Tradycyjna forma stosowania kwasu hialuronowego to zabiegi typu anti-aging. Stosowany do nich kwas hialuronowy jest w formie żelu, którego zadaniem jest punktowe wygładzenie zmarszczki. Jak można się jednak domyślić, zabiegi te nie są tanie. Ponadto, choć pozytywne działanie, aplikowanego bezpośrednio do głębokich warstw skóry, preparatu z kwasem hialuronowym jest niepodważalne, to jednak stosowanie w tym celu strzykawki, zniechęca wiele kobiet. Zabiegów tych nie wykonuje się też raz na zawsze, ale trzeba powtarzać je co kilka lub kilkanaście miesięcy, ponieważ kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie.

Zabieg opierający się na bezpośredniej aplikacji kwasu hialuronowego do skóry, nie jest na szczęście jedyną dostępną metodą na skorzystanie z dobroczynnych właściwości tej substancji. Dla osób z różnych powodów nie mogących sobie pozwolić na zabiegi odmładzające, lub niechętnie do nich nastawionych, pozostaje możliwość sięgnięcia po tabletki z kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy tabletki – jak działa suplementacja kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy w tabletkach, to trochę inna substancja, niż ta, którą stosuje się w medycynie estetycznej. Ten wykorzystywany do zabiegów jest syntezowany w duże cząsteczki, przez co zwiększa się jego trwałość. Kwas hialuronowy w tabletkach natomiast tworzy cząsteczki relatywnie mniejsze, które podlegają trawieniu i przebudowie. Dzięki temu, substancja przyjmowana doustnie, ma szansę spowodować widoczne działanie przeciwzmarszczkowe. Spożywanie kwasu hialuronowego w takiej postaci, w jakiej występuje jako element zabiegów estetycznych, nie przyniosłoby właściwie żadnych rezultatów. Kwas hialuronowy na zmarszczki w postaci tabletek ma formułę dostosowaną do działania po przetrawieniu go w żołądku.

Kapsułki z kwasem hialuronowym i kolagenem nie wykazują oczywiście tak szybkiego działania, jak specjalistyczny zabieg. Efekty zabiegu opierającego się na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego, widoczne są właściwie natychmiast, tymczasem, na efekty stosowania kapsułek, trzeba trochę poczekać. Skutki zarówno pierwszego, jak i drugiego typu kuracji są jednak identyczne – zmarszczki zostają zredukowane.

Eliksir młodości, czyli czym właściwie jest kwas hialuronowy?

Pozostaje pytanie o to, dlaczego to właśnie kwas hialuronowy jest używany do zabiegów odmładzających, oraz do wytwarzania przeciwzmarszczkowych kremów i suplementów. Otóż dzieje się tak dlatego, że substancja ta znajduje się naturalnie w organizmie człowieka, w postaci soli sodowej. W najwyższym stężeniu występuje się w naszej skórze, ale nie jest to jedyne miejsce jej występowania. Stężenie kwasu hialuronowego w ciele cały czas balansuje, codziennie jego część ulega naturalnemu rozpadowi, a w jej miejscu powstają nowe cząsteczki. Wytwarzanie wspomnianych nowych cząsteczek w organizmie człowieka z wiekiem jednak zwalnia, a tkanki, w których brakuje odpowiedniej ilości kwasu hialuronowego podlegają stopniowemu niszczeniu.

Odkrycie właściwości tego mechanizmu, pozwoliło na wprowadzenie kwasu hialuronowego do kosmetologii i medycyny estetycznej, w formie zabiegów odmładzających, preparatów wzbogaconych o ten cenny składnik, do zażywania doustnego powstał natomiast kwas hialuronowy tabletki.
Z biochemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy jest polisacharydem, czyli cukrem złożonym. Cechą, dla niego charakterystyczną, jest wyjątkowa chłonność. Dlatego zadaniem, jakie pełni kwas hialuronowy w organizmie, jest wiązanie wody. Dzięki jego obecności, skóra jest chroniona przed wysychaniem i wiotczeniem. Ponadto, kwas hialuronowy wspiera walkę skóry z wolnymi rodnikami, powodującymi przedwczesne umieranie jej komórek. Zapobiega zatem starzeniu się skóry na różne sposoby. W pewien sposób kwas hialuronowy w skórze działa również jako bariera przed niepożądanymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, słońce czy niskie temperatury.

Jaki kwas hialuronowy wybrać?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wiadomości, nie da się jednoznacznie podpowiedzieć, jaki wybór będzie najlepszy w przypadku poszczególnych osób. Czy lepiej udać się na zabiegi odmładzające z użyciem kwasu hialuronowego, czy w zupełności wystarczy sięgnąć po kwas hialuronowy tabletki. Rozważając kurację kwasem hialuronowym, należy jednak pamiętać, że choć zabiegi dają natychmiastowy rezultat, dość szybko zaczyna on słabnąć, a zabieg trzeba powtórzyć. Najtrwalsze kwasy, jakich używa się do zabiegów anti-aging są w stanie utrzymywać się w organizmie do 18 miesięcy. Najczęściej jednak pacjentkom aplikowane są kwasy o wytrzymałości wynoszącej od 6 do 12 miesięcy. W tym samym okresie, to jest w okresie kilku miesięcy, uzewnętrzniają się natomiast efekty stosowania suplementów takich jak tabletki z kwasem hialuronowym i kolagenem.

Zatem, w czasie gdy efekty zabiegu odmładzającego, nikną z upływem czasu, pozostawiając skórę w coraz gorszym stanie, stosowanie preparatów takich jak kwas hialuronowy w kapsułkach sprawia, że z każdą chwilą kondycja skóry ulega poprawie. A im dłużej suplementacja jest stosowana, tym lepszy jest tego wynik. Pozostaje jeszcze kwestia ceny. O ile wypełnienie zmarszczek poprzez aplikację w nie kwasu, to wydatek rzędu kilkuset złotych, który co jakiś czas trzeba będzie powtórzyć, o tyle zażywanie tabletek plasuje się dużo niżej, jeśli chodzi o koszty. Miesięczny zapas tabletek z kwasem hialuronowym nie powinien wynieść więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Zdaje się więc, że na pytanie, jaki kwas hialuronowy wybrać, najtrafniejszą odpowiedzią jest kwas hialuronowy tabletki. Jest to jednak indywidualna kwestia i na pewno niektórym kobietom bardziej odpowiadać będzie opcja zabiegów.

Dodaj komentarz