Kolagen na stawy – białko młodości

Bóle i sztywność stawów, przykre ukłucia, dyskomfort w czasie ruchu, uczucie „ciężkości” kończyn – tego rodzaju udręki sygnalizują problemy ze stawami.

Niestety, choroby stawów to dość masowa i dolegająca wielu osobom przypadłość. W zmaganiu z nią pomóc może kolagen.

Kolagen – czym jest i czemu służy?

Kolagen to białko, główny budulec tkanki łącznej w organizmie ludzkim. Najczęściej słyszy się o kolagenie w kontekście tkanki skórnej, jej oblicza i kondycji. Nic dziwnego, ponieważ to kolagen jest odpowiedzialny za elastyczność i sprężystość tkanki skórnej, a jego niedobór – za ujawnianie się prymarnych zmarszczek i zwiotczeń. Mimo wszystko białko, jakim jest kolagen, występuje nie tylko w skórze ludzkiej. Bierze też zasadniczy udział w powstawaniu stawów i ścięgien. Z tego względu problemy stawów najczęściej wynikają, mniej lub bardziej bezpośrednio, z niskiej zawartości kolagenu. Ponadto, proteina ta jest obecna w tkance która tworzy blizny, rogówkę oka, na powierzchni tętnic, w tkankach które tworzą błony śluzowe i wnętrze żył, składa się także na tworzenie kości. Pełni zatem wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka, na których nierównowagę i upośledzenie może wpłynąć jej niedobór.

To, co charakteryzuje kolagen, to nietypowy profil aminokwasowy, o dużym procencie glicyny i proliny. Liczne procesy aminokwasowe które wpływają na tworzenie kolagenu w organizmie, żądają zawartości witaminy C. Jej niewystarczające stężenie jest przyczyną zablokowanie syntezy kolagenu, co z kolei powoduje chorobę, jaką jest szkorbut. Popularne postrzeganie szkorbutu jako skutku braku witaminy C jest więc nie do końca słuszne. Choroba ta, charakteryzująca się uszkodzeniami tkanki skórnej i błon śluzowych, jak także dolegliwościami mięśni, stawów i kości, kruchością tych ostatnich, wypadaniem zębów, niejednokrotnymi samoistnymi krwawieniami, jest bezpośrednią reakcją człowieka na brak odpowiedniej ilości kolagenu, który nie może być wytworzony z powodu braku witaminy C. Widzimy więc, jak ważną rolę odgrywa nie tylko kolagen na stawy, ale też na dużo innych narządów i układów człowieka. A także, jak potworne zniszczenie jest w stanie nieść za sobą jego niedostatek.

Zastosowanie kolagenu

Odkrycie właściwości proteiny określanej mianem kolagenu, oraz zbadanie wielorakiej roli, jaką odgrywa w ciele człowieka, pozwoliło na zastosowanie jej w medycynie i kosmetologii. Kolagen naturalny na stawy, jak i kolagen wykorzystywany do tworzenia innych suplementów, pozyskiwany jest zwykle z organizmów żywych (wyróżnia się kolagen wydobywany z białka rybiego, bydlęcy, wieprzowy). Kolagen stosowany jest w medycynie estetycznej – zarówno w chirurgii plastycznej, jak i między innymi w chirurgii oparzeń, jest bowiem środkiem przyspieszającym odnowę warstwy naskórka.

Używa się go również do wytwarzania substytutów tkanki skórnej. Kolagen stanowi składnik wielu preparatów, głównie kremów. Co interesujące, używa się go również w przemyśle spożywczym, na przykład do produkcji żelatyny. Nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania kolagenu – jako składnik żelatyny, występuje w dużej ilości produktów spożywczych. Jego właściwością jest absolutna hipoalergiczność. Wyżej wymieniona charakterystyka kolagenu powoduje, że znalazł on zastosowanie również w produkcji różnego rodzaju suplementów diety. Pojawia się wśród nich między innymi jako kolagen na stawy, ale nie brakuje też preparatów, stosujących jego korzystny wpływ na witalność, zdrowie i wygląd naskórka.

Z jakiego powodu kolagen na stawy w proszku?

Wielokrotnie prowadzone badania pokazały, że środki farmaceutyczne, które zawierają kolagen na stawy, korzystnie wpływają na naturalne procesy które zachodzą w środku organizmu, polegające na syntezie kolagenu. Jest tak gdyż doprowadzają wystarczającą ilość składników, składających się na budowę struktury stawowej. Faktem stwierdzonym naukowo jest, iż przyjmowanie kolagenu powoduje lecznicze działanie na problemy z osteoporozą i zapaleniem stawów. Kolagen naturalny na stawy ma wpływ na wzrost gęstości kości i ich mineralizację, a jednocześnie pozwala zmniejszyć odczuwanie bólu wynikającego ze zmian w chrząstce stawowej. Uzupełnienie kolagenem zapobiega doprowadzeniu do jego zbyt małej ilości w organizmie, wpływających na rozwijanie się stanów zapalnych stawów, lub choroby zwyrodnieniowej stawów.

W przemyśle farmaceutycznym, kolagen na stawy dostępny jest w różnorakiej formie – zarówno tabletek, kapsułek, jak również w postaci sproszkowanej. Kompozycja suplementów opartych na kolagenie, zwykle jest porównywalny. Przy zakupie warto jednak zwracać uwagę, aby dany suplement, oprócz kolagenu, zawierał również witaminę C, która w naturalny sposób wspiera jego przyswajalność i pobudza organizm do jego dodatkowej produkcji. Kolejnym zasadniczym składnikiem specyfików z kolagenem jest glukozamina, wchodząca w skład stałości chrząstki stawowej.

Kolagen, który można znaleźć w farmaceutykach, to naturalny i niegroźny dla organizmu środek. Wybierając kolagen na stawy w proszku, można stosować go w formie rozpuszczonej, przykładowo z ulubionym koktajlem, smoothie, czy też z kawą, co wydaje się lepsze od łykania tabletek. Najważniejsze pozostaje jednak działanie kolagenu i jego korzystny wpływ na wiele funkcji w ciele człowieka.

Kolagen na stawy oceny

Kolagen na stawy cieszy się dużą popularnością wśród osób, które kiedyś uskarżały się na bóle i problemy ze stawami, wśród sportowców, których stawy są najbardziej narażone na urazy, jak również wśród wszystkich tych, którzy po prostu chcą zadbać o zdrowie i funkcjonalność swoich stawów i stosują kolagen zapobiegawczo. W internecie znaleźć możemy słowa dużej liczby ludzi zadowolonych z używania tego środka, czy to w zwalczaniu problemów stawowych, czy też w zapobieganiu im.

Kolagen na stawy zbiera dobre opinie najczęściej wśród blogerów promujących aktywny i zdrowy tryb życia. Nie bez wpływu na nie pozostaje fakt, iż działanie kolagenu nie ogranicza się do polepszenia funkcjonowania stawów. Jako białko które jest głównym budulcem skóry, kolagen odpowiada także za jej stan, wygląd i kondycję. Skóra po suplementacji kolagenem, to skóra na dłużej posiadająca swoją delikatność, elastyczność, sprężystość – jednym słowem młodość. Stosowanie kolagenu to zatem nie tylko wybór zdrowia, ale też wybór dłużej trwającej młodości i sprawności.

Dodaj komentarz