Biotyna – działanie

Na nasz stan zdrowia oraz wygląd ma wpływ wiele czynników. Brak niektórych z nich wybitnie odbija się na stanie włosów skóry czy paznokci. Do takich substancji należy też biotyna, czyli witamina B7.

Czym jest biotyna?

Biotyna znajduję się w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Wchodzi w skład witamin z grupy B i jest rozpuszczalna w wodzie. Biotyna jest bardzo niestabilną substancją, która ma dużą wrażliwość na temperaturę, długotrwały kontakt z tlenem, wodą oraz z zasadami. W jej właściwościach znajduje się siarka, która musi być dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. Biotyna jest magazynowana w wątrobie. Uczestniczy w procesach przemiany materii, bierze udział w metabolizmie białek oraz w syntezie kwasów tłuszczowych. Jest niezbędna w procesie wchłaniania witaminy C. Zapotrzebowanie na biotynę wzrasta u dzieci, w przypadkach zaburzeń trawiennych, podczas zażywania antybiotyków i w zaburzeniach krzepliwości.

Działanie biotyny

Biotyna jest witaminą potrzebną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tak samo jak inne witaminy z grupy B, ma ona i ma wpływ na odżywienie komórek włosów, paznokci i skóry. Docierając do komórek, wyposaża je w siarkę, która chroni skórę i włosy. Paznokcie są mocniejsze, a skóra ładniejsza. Biotyna i znajdująca się w niej siarka wnika bezpośrednio do cebulki włosa, wzmacniając ją. Zapobiega też siwieniu włosów oraz ich wypadaniu.

Witamina B7 uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych. Wspiera pracę tarczycy oraz bierze udział w wytwarzaniu protrombiny, która odgrywa ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi.
Biotyna ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, na sprawność i aktywność, dobre samopoczucie oraz na stopień czucia bólu. Współpracuje ze składnikami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów, znacznie polepszając stan układu kostno-stawowego. Biotyna normuje poziom glukozy we krwi, dlatego jest istotna u osób chorych na cukrzycę.

Niedomiar biotyny

Niedomiar biotyny w organizmie manifestowany jest dużą ilość objawów, zauważalnych już gołym okiem. W szczególności komplikuje się stan naszej skóry, która łuszczy się, jest podrażniona, szara, sucha, często usłana wypryskami. Płytka paznokciowa staje się cieńsza i bardziej wrażliwa na złamania, włosy wypadają i siwieją. Zauważymy też objawy osłabienia, szybkie męczenie się, obniżenie nastroju, a nawet depresję.

Ze strony układu nerwowego może dojść do objawów neurologicznych, prezentujących się zapaleniem stawów, mięśni czy drżeniem kończyn, bólem lub mrowieniem.

Pojawia się podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, zmiany zapalne w jelitach i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak utrata łaknienia, nudności i bóle brzucha.

Źródła biotyny

Aby uniknąć niepożądanych skutków niedoboru biotyny, można przyjmować ją w formie naturalnej lub w postaci suplementów. W naturze znajduje się w wątróbce oraz w żółtkach jaj. Wśród produktów roślinnych najwięcej biotyny posiadają mąki sojowa, ryżowa i pełnoziarnista, z warzyw marchew, szpinak i pomidory, a dodatkowo orzechy ziemne, włoskie i migdały.
Gdy nie dostarczamy odpowiedniej ilości biotyny wraz z pożywieniem, pijemy dużo kawy lub alkoholu, wtedy powinniśmy zadbać o suplementację. Również, gdy mamy kłopot z łysieniem, wówczas pomoże biotyna na włosy.

Oceny o suplementach biotyny są raczej dobre. Jednakże na rezultaty przyjdzie chwilę poczekać. Niektórzy dostrzegają postęp już po dwóch tygodniach, jednak średnio są to dwa miesiące. Optymalnym czasem terapii biotyną, ze względu na powolny wzrost włosów czy paznokci, jest okres sześciu miesięcy.

Dodaj komentarz