4 sposoby jak usunąć nadmiar wody z organizmu

Woda to źródło życia. Jest niezbędna do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania.

Uczestniczy w zachodzących reakcjach chemicznych i metabolicznych. Woda w organizmie spełnia istotne funkcje, ale jej zbytnie nagromadzenie w tkankach może doprowadzić do zwiększenia wagi i innych niepożądanych skutków. Jak pozbyć się wody z organizmu w takiej sytuacji?

Dlaczego dochodzi do gromadzenia wody w tkankach?

  • Istnieje wiele powodów takiego nagromadzenia wody, m.in.:
    Zaburzona równowaga między sodem a potasem – nadmiar sodu i niedobór potasu.
  • Kobiecy cykl, antykoncepcja hormonalna – w drugiej fazie cyklu wzrasta poziom estrogenów względem progesteronu. Wynikiem tego procesu może być właśnie gromadzenie wody w organizmie. Przy antykoncepcji hormonalnej, kiedy poziom estrogenu jest ciągle wysoki może dojść do permanentnego stanu zbytniego nagromadzenia wody.
  • Wysokie temperatury – upały doprowadzają do rozszerzenia żył, a to z kolei do przenikania wody do tkanek.
  • Choroby – przewlekła niewydolność żylna, choroby nerek czy niedoczynność tarczycy mogą być również przyczyną gromadzenia wody w tkankach.

Objawy zatrzymania wody w organizmie?

Nadmiar wody w organizmie zwykle kojarzony jest z nagłym i trudno wytłumaczalnym w inny sposób przyrostem wagi. Ale to nie wszystko. Występują obrzęki, zwykle rąk i nóg (buty, które wczoraj były idealnie dopasowane, nagle stają się za ciasne), ale opuchnięte mogą być również np. powieki.

To jeszcze nie koniec oznak tego, że zatrzymywanie wody w organizmie może być dużym kłopotem. Pozostałymi mogą być: uczucie ciężkości nóg, zmęczenie, kłopoty z koncentracją, rozdrażnienie czy ból głowy.
Co zrobić, żeby pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?
Jeśli zastanawiasz się jak pozbyć się wody z organizmu, oto kilka sprawdzonych porad.

Zmień dietę – unikaj soli

Ogranicz spożycie soli i produktów, które ją zawierają: słonych przekąsek, konserw, gotowych dań, fastfoodów. Zacznij kontrolować co kupujesz – czytaj etykietki, a kiedy znajdziesz w składzie glutaminian sodu to odstaw taki produkt na półkę. Jedz więcej warzyw i owoców, zwłaszcza tych bogatych w potas: bananów, ziemniaków, selera, kiwi czy pomidorów. Jedz także owoce bogate w wodę, np. arbuzy.

Pij więcej wody

Woda w organizmie powinna być stale uzupełniana. Powinno się przyjmować ok. 2 litry wody na dobę, małymi porcjami, w ciągu całego dnia. Najlepiej nada się do tego woda mineralna o niskiej zawartości sodu. Możesz również spróbować herbatek ziołowych, np. z mniszkiem czy pokrzywą.

Ruszaj się

Ruch to zdrowie również wtedy, kiedy dolega Ci gromadzenie wody w organizmie. Ruch wspiera krążenie i przepływ limfy. Dodatkowo wraz z potem zostaje wydalony nadmiar wody. Jeżeli nie chcesz od razu zapisywać się na fitness, to świetnym rozwiązaniem będzie np. codzienny, minimum półgodzinny, szybki spacer. Jeśli siedzisz w biurze to nie zapominaj od czasu do czasu rozprostować nóg i przejść się, np. podczas rozmowy przez telefon.

Skorzystaj z suplementacji

Na rynku znajdziesz produkty, które wspomogą pozbycie się nadmiernej ilości wody. Powinny zawierać one w swoim składzie np. yerba mate, pokrzywę czy mniszek, które uczestniczą w procesach wydalania wody z organizmu czy korzeń pietruszki, który działa na właściwą pracę nerek. Pokrzywa, mniszek czy pietruszka dodatkowo wspierają zdrowie układu moczowego. Te wszystkie produkty znaleźć można np. w suplemencie diety Hydrodren.

Mamy nadzieję, że te wskazówki sprawią, że zatrzymanie wody w organizmie już więcej nie będzie dla Ciebie problemem!

Dodaj komentarz